Büyükşehir adayları iş dünyasına projelerini anlattı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 9. Olağan Toplantısına katılan Ak Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör ve CHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç projelerini anlattı.

Büyükşehir adayları iş dünyasına projelerini anlattı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 9. Olağan Toplantısını gerçekleştirdi.

Meclis Toplantı Salonunda Ak Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör ve CHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç’un katılımı ile gerçekleştirilen Toplantının başkanlığını Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, geleneksel olarak seçimlerden önce siyasi partilerin projelerini dinlediklerini ve KMTSO Meclisi’nde sorunları istişare ettiklerini söyleyerek Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’ın en önemli kurumlarından birisi olduğun ve iyi yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Öksüz şöyle konuştu: “Odamızda artık bir gelenek haline geldi. Seçimlerden önce, milletvekili adayları veya belediye başkan adaylarının projelerini burada dinliyoruz. Sorusu olan arkadaşlarımız da böylece soru sorma imkanı kazanmış oluyor. Bize göre büyük şehir belediyesi Kahramanmaraş’ın çok önemli kurumlarından birisidir. İyi yöneticilik çok önemlidir. Bu kurumların başına gelen insanlar binlerce insan yönetecek, milyonlarca lira sermaye, finans yönetecek. Daha önceki tecrübelerinde bunların olması lazım. Kısa sürede bu işlere kendini adapte etmesi lazım. Şehir planları genel şehir planları çok önemli. Burası büyükşehir. Büyük bir planın derhal uygulamaya konulmasında yarar var. İşin ehli insanlarla çalışmak çok önemli. İşin ehli olmadığı zaman maliyetler müthiş artıyor. Vatandaşın işi görülmüyor. Yeni yapılan çevre yollarına bakıyorum, çok güzel bir proje yani yapılması lazım, ama o kadar çok mühendislik hataları var ki, iki yolu getirmiş yan yana dibine dayamış, araya dev gibi bir perde duvar örmüş. Yani iki yolu on metre ayır, meyilli bir yüzey yap, zaten kayalık bu kadar betona perdeye gerek yok. Bu gibi proje hataları maliyeti ikiye üçe katlıyor. Diğer yanda, tasarruf çok önemli. Maalesef biz ülke olarak çok müsrif bir ülke olduk. Ekonomimiz de maalesef bu olumsuz etkilenmelerin en başında bu geliyor. Tasarrufa dikkat etmeliyiz aynı hizmeti daha ucuza mal etmeliyiz.”

Raylı sistem hakkında düşüncelerini aktaran Öksüz, “Şunu söylemek istiyorum raylı sistemin en kötü tarafı, mevcut yolu daraltır, şehrimiz dağlık tepelik, her türlü proje kulağa hoş gelebilir, bu tepelerden dağlardan raylı sistem çıkmaz. Ancak dişli tekeri olan trenler var, yukarı çıkan ama tabi, Kahramanmaraş’ta kısa tüneller yapılabilir, direkt Kıbrıs Meydanı’ndan delersin yukarı çıkarsın bu projeler çok önemli. Şimdi tünel delme işleri de kolaylaştı.” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2019 yılı Şubat dönemi çalışmaları hakkında bilgi veren KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ta yeni şehircilik anlayışı ile birlikte, sürdürülebilir kentleşmenin gerçekleştirilerek gelecek nesillere daha modern, daha kavranabilir bir şehir bırakmak açısından yerel yönetim vizyonunun önemine dikkat çekti.

Zabun şöyle konuştu: “Kahramanmaraş bugün, ekonominin de kahramanı unvanına sahip bir şehir. Yapılan yatırımlarla birlikte tekstil başta olmak üzere birçok sektörde güçlü bir Türk markası olarak anılıyor Kahramanmaraş. Sektörlerimizin çoğu ünlü markaların üretim merkezi haline geldi. Biz de Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu gelişimi hızlandırmak, üretimi, ihracatı, kurumsallaşma ve markalaşmayı teşvik etmek adına özel sektörün önünü açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz hafta, sanayi ve teknoloji bakanımızı ağırladık. Sektörlerimizin taleplerini, organize sanayi bölgelerimizin sorunlarını detaylı şekilde anlattık. Sağ olsunlar, sayın bakan da şehrimize ayrı bir ilgi gösterdiler. Gerekli incelemeleri birlikte yaptık. OSB’lerimizin sorunları çözüme kavuşturma konusunda söz verdiler. Umuyorum ki, bu sorunların çözümüyle şehrimizde yatırım, üretim ve ihracat çok daha başarılı bir çizgiye ulaşacak. Kahramanmaraş iş dünyası olarak ekonomide çok daha büyük başarı hikayeleri yazarak, ülkemizin makro hedefleri temelinde çalışmaya devam edeceğiz.”

Toplumun temel gereksinimlerini katılımcı bir süreçle saptayan, kentin ihtiyaçlarını gözeten, alternatif çözümleri barındıran bir yerel yönetim modelinin çağın en büyük ihtiyaçlarından birisi olduğunun altını çizen Zabun, “Bu modeli temel alan, kaynakların etkin kullanımını ana ilke edinen yerel yönetimler ile Kahramanmaraş’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasının önü açılacaktır. Bu anlamda, yerel yönetim vizyonuna yönelik olarak, meslek komitelerimizin katkılarıyla hazırladığımız “modern Kahramanmaraş için yerel yönetimler konusunda iş dünyasının görüş ve önerileri” konulu raporumuzu adaylarımıza sunarak burada istişare edeceğiz. Altyapı ve çevre, ulaşım, planlama ve imar, sanayi ve ticaret, turizm, kültür ana başlıkları altında iş dünyamızın görüşlerini paylaşarak katılımcı yönetim modeline de önemli bir katkı sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Ak Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör ise yaptığı konuşmada, “Hayatımın hemen hemen tamamına yakını yerel yönetimler ile ilgili geçti. Burada teori kısmında yer aldık. Belediyeler Birliği ve Müsteşar Muavinliği görevimiz sırasında uygulamada yer aldık. Ama aktif olarak Rabbim nasip ederse 31 Mart'tan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım. Bizim burada Şehri nasıl görmemiz lazım? Nasıl bir vizyon oluşturmamız lazım? Nasıl bir yerel yönetim konsepti oluşturmamız lazım? Cumhurbaşkanımız da bu dönem için bize bir vizyon çizdi. Ne yaptı bir manifesto hazırladı. Burada bizim en önemli görmemiz gereken ve uymamız gereken kuralları ortaya koydu” şeklinde konuştu.

İstişare kültürüne dikkat çeken Güngör “İmar, çevre ve şehircilik alanında ilk başlığımız bu. Şehre bir bütün olarak bakmamız gerekiyor. Kahramanmaraş dediğimizde, Kahramanmaraş'ı geleceğe hazırlayacaksak, Kahramanmaraş'ın rekabet gücünü artıracaksak bu bütüncül açıyı korumamız lazım. Bizim ilk başta bunu yapmamız lazım. Bir de hedefimizin olması lazım. Vizyonumuzun olması lazım. Hangi alanda gelişme sağlayacağız. Hangi alanlar yeşil alan olacak? Çevre nerede olacak? Sanayi nerede olacak? Bunu yeniden ele almamız gerekiyor. Bizim öncelikli hedeflerimizden birisi iyi bir imar planı. İmar planında revizyon, ıslah yeni alanlar. Bunu ele alacağız. Birinci önceliğimiz bu olacak. Diğer bir husus, Türkiye'de yenilenmesi gereken 7 milyon konut bulunuyor. Afet riski olan binalar var. Bu binaların dönüşmesi lazım. Ülke olarak sorunlarımızdan biri kentsel yenileme kentsel dönüşüm. Bu ciddi bir kaynak gerektiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir kanun çıkararak ve fonlar oluşturarak bu dönüşümü peyderpey yapmak istiyor. Kahramanmaraş özeline baktığımızda Kahramanmaraş’ımızda kentsel yenileme alanı olması gereken önemli bir alan var. Özellikle Onikişubat ve Dulkadiroğlu. Bizim hedeflerimizden biri nereye gitsek Tekke sorunu. Bunun bir maliyeti, bir hukuki süreci var. Bizim kentsel dönüşümdeki hedefimiz, yaptıkça bir diğerine başlamak. Yani hemşerilerimize; şurayı da yapacağız, burayı da yapacağız deyip, ümit verip bunları yapmamak değil. Başlanmış yerleri bitirerek bir öncelik dahilinde bir eylem planı hazırlayarak o sürede bitirmek. Hedefimiz bu olacak. Özellikle şehir merkezimiz, tarihi merkezde başlamak üzere devam edecek. En önemlisi Tekke. Zaten Tekke kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş. Şu ana kadar çeşitli sebeplerle yapılamayan bazı yerler var. Sağolsun önceki belediye başkanımızın ciddi yol aldığını görüyoruz. Tabii bu kaynak, zaman, hukuki süreç de uzadığı için burada bir sorun var.” dedi.

Trabzon Bulvarı sorununun biteceğini ifade eden Güngör, “Trabzon Caddesi'nden başlamak üzere Kaleye kadar olan bir sorun var. Bunlar parçalı olarak şu ana kadar ele alınmış. Tekrar bu sorun giderilememiş. Ama iyi olarak düşünülmüş hiç kimse kötü olsun diye bir şey yapmaz. Fakat burada nedense hemşerilerimizin bir serzenişi var, sorunu var. Bizim burada yaklaşımımız şu olacak; Trabzon Caddesi'nden Kaleye kadar olan kısmı ve Tekke de dahil olmak üzere tek bir proje yapmak. Bu projeyi de çeşitlendirmek. Yani 3 alternatifli bir proje. Bunu nasıl yapmak? İstişare ile. Bizim Manifestomuzun başlığında istişare yer alıyor. Burayı kullanan paydaşlarımıza oturup, sizce burada ne sorun var? Sorunları alıp tekrar paydaşlar ile istişare etmek. Evet siz bir sorun söylediniz, biz bu bölgeyi bütüncül olarak planladık. Şu önerileri hazırladık. Tekrar bunları tartışalım diyeceğiz. Bu konuda da işin uzmanlarından, ehil insanlarımızdan, şehir dışında bulanan ehil insanlardan yardım alacağız. Bunları en geniş bir mutabakat ile ortaya koyup ve projeyi etaplar halinde sonuçlandırmak. Bizim buradaki yaklaşımımız bu.” şeklinde konuştu.

CHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç ise yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin modern bir belediye olması gerektiğini söyledi.

Öztunç, “Yerel yöneticiler tüccar gibi, esnaf gibi olmalıdır. Halkın içinde olmalıdır. O samimiyeti yerel yöneticiler yurttaşlarıyla beraber yaşamak zorundadırlar. Eğer belediye başkanı halkın içinde olmazsa odasına girer, makama girer, oradan çıkmazsa vatandaşın sorunlarını yerinde tespit etmezse bana göre başarıya ulaşma şansı yoktur. Öncelikle benim düşüncem mahalle meclisleri oluşturmak. Kentte yurttaşlarımızın büyükşehir yasası kaynaklı zaman zaman belediyeye ulaşamadıklarını biliyoruz. Bakın Nurhak’ın herhangi bir mahallesinin sorunlarını çoğu zaman dile getiremediği hepimiz tarafından biliniyor. Bunların çözümü için mahalle meclisleri şart. Mahalle meclisleri oranın önde gelen isimlerinden oluşacak. Bu meclisler mahallenin sorunlarını büyükşehir belediyesine aktarabilirler. Yine büyükşehir yasamızdan kaynaklı çok sayıda kapatılan belde belediyesine ait mallar, binalar var. Bu mallar şu anda harap durumda. Bunların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için ciddi bir çalışma yapmak gerekiyor. Belediye şeffaf olmalı. Ne kadar geliri, gideri var bunlar kamu tarafından bilinmelidir. İnşallah 1 Nisan’da Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda her yıl 15-30 Aralık arasında gelir, gider tablosunu Büyükşehir Belediyesine asacağım. İnternette yayınlayacağım. Broşürler yapacağım. Bunları tek tek açıklamak şeffaf belediyecilikte boynumuzun borcudur.” dedi.

Kahramanmaraş’ta mevcut otogarın sorunlarına değinen Öztunç,” Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bir akıllı otogar var. Biz bunun daha küçüğünü yapacağız. Bu otogar 8 milyon TL’ye mal olacak. Bu otogarı da Kapıçam bölgesine yapacağız. Aynı zamanda bu otogarın içerisinde Köy Garajı da olacak. En büyük sorunumuz trafik. En çok rahatsız olduğumuz konu trafik. Güney Çevre Yolu. Güney Çevre Yolu’nun mutlak surette yapılması gerekiyor. Güney Çevre Yolunu Kavlaklı’dan başlayarak yapacağız. Bu aynı zamanda baraj bölgesini de ayağa kaldıracak bir proje olacak. Batı köylerinde en büyük sorun ulaşım. Aksu köprüsüne iniyor ve oradan tekrar şehre geliyor. Böylelikle de vatandaşa eziyet oluyor. Bu nedenle buraya mutlaka yani Avşar-Cüceli arasına bir köprü yapılması gerekiyor. Bunun da bedeli 15 milyon TL. Bu köprü aynı zamanda bir tasarruf köprüsü olur. Kuzey ve Güney Çevre yolu yapıldığı takdirde yeni bağlantı yollarını da yapacağız. Kuzey Çevre Yolu’nun uygun bir bölgesine Disneyland kurmak istiyoruz. Kapıçamdan başlayıp Üngüt köprüsünde bitecek olan hafif raylı sistem. Dünyanın her tarafında artık Avrupa’da her ilçede hafif raylı sistem mevcut. Kayseri ve Gaziantep'te var. Gayet de güzel yapıldı. Niye buraya yapılmadı? Merak ediyorum Kahramanmaraş'a niye bu hafif raylı sistem hiçbir şekilde uygulanmıyor. Mesafe 20 km ile 28 km arasında. Yani eğer küçük sanayiden Doğukent’e giderse 28 km. Ora kesilirse 22 km civarında hafif raylı sistem oluyor. Bununda 150 milyon dolar civarında bir maliyeti var. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başladı, İstanbul'da başladı. Başlayınca bir şekilde bitiyor. Bunu başlatmak gerekiyor, adım atmak gerekiyor. Bu hafif raylı sistem başladığı zaman bunun sona ereceğini biliyoruz. Öyle 1 yılda 2 yılda yapılabilecek bir proje değil farkındayım. Ama en azından Piazza AVM'den Azerbaycan bulvarına kadar ilk oradan başlayabiliriz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 13:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali ak
ali ak - 3 ay Önce

devam edelim. postaneden gelen yol alt geçide girip çıkamayan, çıkışta da 50 yıllık neredeyse yıkılacak binaların istimlak edilip yola katılamadığı için kadük kalmıştır.(yeraltı çarşısı dükkanları karşısı tekke tarafı) aksam bir acemi biraz hızlı girse sağ çıkamaz. yada alkollü birisi. antepde bulamazsın öyle bir alt geçit yeni yapılmış. neyse devam edelim kuzey güney aksı yönünde kıbrıs meydanında ulu cami sitikametinde gelen araçlar eskiden otogar istikametine ve müftülük istikametine mesela 5 bin + 5 bin olarak bölünüp giderdi. peki ne yaptı belediye müftülük istikametini kapattı ne oldu? otogar belediye istikametine 10 bin araç yönlendirdi. yol mu genişledi? kimse merkeze trafiğine girmek istemiyor..

ali ak
ali ak - 3 ay Önce

devam edelim türkiyede 81 il var her şehre stad yapılıyor ihtişamli peki maraşa neden yok? maraşlının oyu değersizmi? yoksa nasıl olsa bunlar olsada olmasada % 60-70 oy veriyor sesleri çıkmıyor diyemi?
şu ak parti ve belediyede ye dadanan mütaahitlerin ayağını kesmezse ak parti çook oy kaybeder. resi dedi çarpık yapılaşma oldu die kim izin verdi? kim ruhsat verdi? yapanlar kimler genelde ak parti üyesi vekil belediye adayı vs.. yeni okul yapılıyor çatısı akıyor lavaboları akıyor vs kim yapmış soruyosun ak parti m.vekili adayı vs yol yapılıyor 3 ay geçmeden yarısı yama yapılıyor 3-5 kişiyi zengin oldu vatandaş küfürbaz sayenizde. vatandaşın vergisini emeğini heba edenlere maaşları haram olsun...

Veli
Veli - 3 ay Önce

Bunlar icin projenin ne onemi var para varmi ondan bahsedin. Ali bey Aksu çayini kirleten bu hale getiren insanlara ne anlatti acaba?

Necmeddin
Necmeddin @Veli - 3 ay Önce

KARDEŞİM ONLARA DA PROJELERİNİ ANLATTI. İÇİNİZ RAHAT OLSUN. ALİ BAŞKANIMIZ TAVİZ VERMEDİ.

ali ak
ali ak - 3 ay Önce

devam edelim. şehir içinde ruhsat verilen ve açılan düğün salonlarının kaç tanesinin yeterli otoparkı vardır?? yola park ettirip trafiği felç etmesine kim izin veriyor. devam edelim mehmet akif kültür merkezini yapan kim?? kaç araçlık otoparkı var? bir tiyatro etkinlik olduğunda şehrin en önemli caddesinde trafik kilitlenmektedir.. devam edelim ak partili mütaahhitlerin yaptığı inşaatlara ruhsat veren kim ? o zenginin arsasından yol cadde geçmesin diye yani semtlerdeki koca koca sitelerin aarasında adeta köy yolu bırakanlar kimler? gidin bakın 50 yıllık namık kemal mahallesi bile 10 yıllık haydar bey mahallesinden düzenli yolları nizami

46
46 @ali ak - 3 ay Önce

kafkas kültür derneği ve düğün salonlarının bulunduğu bina,ruhsatına bakın birde şuanki durumuna bakın,hersene birşeyler ekliyorlar ve belediye sesini çıkarmıyor...yandaşçılık mı çerkezlerin oyu başka yere gitmesin diye mi görmüyorlar...

ali ak
ali ak - 3 ay Önce

devam edelim. şanlı urfa, malatya, diyarbakır gaziantep gibi şehirlerde şehrin bir başından diğer çıkışına kadar olan alt üst geçitler tümden karayolları tarafından yapılmış olup avrupa standardındadır. maraştakileri nasıl? madalyalı kavşağa giriyorsun yamuk yumuk çökmüş yol neredeyse kazaya sebep olacak yolun eğimi. bir tanesi sayılan illerdeki örneklerinin yanından geçmez. çükürova anadolu lisesi yanına yapılan ise yurttan dolayı kadük kalmış.

46 46
46 46 - 3 ay Önce

BUNLARIN ÜÇÜNÜ TOPLASAN BİR FATMA ŞAHİN EDERMİ.????

EYT
EYT - 3 ay Önce

EYT YOKSA HİÇ BİR SİYASİ PARTİYE OYDA YOK

Sizene
Sizene - 3 ay Önce

Ticaret odasına proje anlatmaları tamamen saçmalık.Yıllarca Belediye yı babalarının malları gibi yönettiler.En dik duran Erkoç tu yediler dünyanın lafını çıkardılar adaylıktan sildiler.Akp o kmtso mıdır nedir ne derse onu yapacak Ali Öztunç u da göreceğiz.MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI DAHA YAZMAN GEREKİYOR Ali Öztunç u yemeyin..
Gözünüzü 10 açın

Kahraman
Kahraman - 3 ay Önce

Çık acı.2 aday bomboş,evet heryerde aksu nun kirinden bahseden ali bey ırayı ençok kirleten adama neden söylemedin haaa patronum nasıl söylerim.bşz onu gariplere istismar ederiz.ayıpp.hayrettin güngor sanada yazık,manifasto,iştişare dedin başka birley yok,illefe reisin hedefleri,önce hedef ve projeyi anlat sonra çözüm..yokmu meclis listene alınan onun bunun adamından bşr hedef gösteten.maraş a çok yabancı llduğun belli oldu.dünkü konuşmana baktımda istifa etseniz her ikimizde ne isabet olur.hayalleri yok...

46
46 - 3 ay Önce

syn. adaylar,trabzon cd.yayalaştırma sona erdirilmeli,koca şehrin aşağı gidiş istikamet yükü azerbaycan cd. ve trabzon cdyle paylaşılmalı...insanlar trafikte sinir savaşı yaşıyor...trabzon cdsinde yayalar için yeterince büyüklükte kaldırımlar var.

yavuz
yavuz - 3 ay Önce

kuzey çevre yolu bir ihtiyaç olması zorunlu raylı sistemi geç olmayacak bir şey otogarın suyumu çıktı gayet iyi yeri var üçüncüsü stat gereksiz bir şey mevcut stat yapılabilir paralarımızı boşa harcamayın

Ali ak
Ali ak - 3 ay Önce

Devam edelim. Marasa 2012 yilinda bir hastane yapildi galiba 300 yatakliydi baktilar yatak sayisi yetmiyor odalari cift yatakli yaptilar.. malatyaya yapilan hastane 800 yatakli kayseriye yapilan 1600 yatakli sanirim elbistana yapilan bile 300 yatakli.. marasli siyasetcilerin gelecegi ongorme planlama becerileriksizliginin cok guzel bir ornegi... her sehir vekilleri en guzelini iyisini istemeye utanmiyor bizim vekiller padisahim cok yasa diyor galiba...

kağan
kağan - 3 ay Önce

ya ali bey her an sürekli aksu çayı nın kirletenlere ver yansın ettin orayı en çok kirleten kipaş patronu karşısında susu pus bu ne iş .2 başkan adayındanda ciiddi bir hedef proje yok.iştişare vs boşlaflar,önce proje hedefin olur sonra iştişare,Reis manifasto vermiş hedef i oymuş,res olmasa ne haldesiniz,genel sekreterlik ayrı şehircilik hedefi planlaması ayrı,o proğrama çıkarken hiçmi danışmamnın yoktu,meclis üyeelrinden hedefi hayali olan yokmuydu bukadar boş laf olurmu,yine gididi 5 yılı bu memleketin.

Osman dagcı
Osman dagcı - 3 ay Önce

1- Büyükşehir belediye başkanı çık cesur olmalı.2- iş adamlarının degil şehrin ve porojelerin adamı olmalı.3- iyi bir proje ekibi olmalı 4- belediyenin parasını en azından şimdilik ekonomik krizde konser vb sosyal etkinlikler adı altında çarçur etmemeli .5- Ankaradan istediğini alabilmeli

Adamını bulamayan maraşlım
Adamını bulamayan maraşlım - 3 ay Önce

Sanki bu şehir Trabzon caddesinden ibaret adamın bir projesi bile yok ne raylı sistemlerden bahsediyor ne ulaşım sorunlarını çözecek projelerden diğer adayın vizyonu daha açık ama maalesef CHP li diğer CHP li belediyelerin başarısızlıkları korkutuyor bizleri

Ali Güven
Ali Güven - 3 ay Önce

1- maraşta raylı sistem derhal hayata geçmeli 2-maraşın şehir planı komple ele alınmalı yarım yamalak kes yapıştır boz düzelt degil yapılanlar iyi düşünülüp en az 50 yıllık planlar yapılmalı.3- şehre büyükşehir e yakışır bir stadyum yaptırılmalı çünkü futbol Dünya'da geçerli çok güçlü bir ekonomik endüstri şehirlere çok şey kazandırır,bunun gelişmesi için Serdar bilgili gibi Maraşlı devleri hareket e geçirilmeli teşvik edilmeli büyükşehir belediyespor u Kahramanmaraş spora devredip tek bir takımla şehrin enerjisini bir takım da toplamak lazım.4- hasancıklıdaki organize sanayi Türkoğlu ile maraş arasına kaydırılmalı hasancıklı ile kürtül arası çok güzel bir şehir kurulur o tarafın havası ormanı dogal güzelligi fabrika laşmaya kurban edilmemeli YAZIK.5- maraşa şimdi olmaz belki ekonomik krizde ilerde bir büyük HAYVANAT BAHÇESİ yapılabilir 6- Elbistan Afşin Ekinözü ve nurhak ın şehre daha kolay ulaşabilmesi için GÖKSUN ÇARDAK YOL AYRIMINDAN DERHAL TÜNELE YOL VERİLMESİ GEREKİYOR.7- Fırnız gibi mesire yerleri profesyonel ellere teslim edilip büyükşehir belediyesine ekonomik olarak katkıda bulunmalı maalesef çok berbat durumda TEMİZLİK TUVALET MESCİT VB TEMEL İHTİYAÇ LAR çok kötü durumda 8- KÜRTÜL TÜNELLERİ DERHAL BİTİRİLMELİ. 9- HASANCIKLI DAKİ HALK PLAJI en kısa sürede bitirilmeli

Hakkı İSTER
Hakkı İSTER - 3 ay Önce

Kahramanmaraş il sınırları içerisinde belediyeler olarak hizmet yapılırken, 5 yılın değil, daha uzun vadeli planların yapılması ve öncelik sıralamasına göre uygulanması gerekir. Şu şehirde var ben de niye yok diye proje yapılırsa burnumuz pislikten kurtulmaz. Parti önemli değil, ekip çalışması gerekli. Adaylardan hangisi gelirse gelsin, taşlar doğru olarak yerine koyulmadığında akıbet belli.

Ali ak
Ali ak - 3 ay Önce

Devam edelim 16 senede bitirilemeyen goksun kayseri yolunu mu soyleyelim yoksa en islek yol olan komurler yolunun 16 yil gecti hala sicak asfalt bile yapilip bitirilemedigini mi yazalim.. baska sehirlerin yollari duble sicak asfalt yapilirken marastan kucuk sehirlerin bile mesela erzincan gumushane vs... ilce yollarini soylemiyorum bile bi andirin yolu hala koy yolu gibi ki haftasonlari piknige giden 2 saate donemiyor trafik kilitleniyor..

maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

sayın hayrettin güngör, bir büyükşehire adaysın ama bir proje bile söyleyemedin, ha bire sorunlardan bahsetmişsin onu bizde biliyoruz ne yapacaksın birde onu söyle,

Ali ak
Ali ak - 3 ay Önce

Devam edelim 16 senede bitirilemeyen goksun kayseri yolunu mu soyleyelim yoksa en islek yol olan komurler yolunun 16 yil gecti hala sicak asfalt bile yapilip bitirilemedigini mi yazalim.. baska sehirlerin yollari duble sicak asfalt yapilirken marastan kucuk sehirlerin bile mesela erzincan gumushane vs... ilce yollarini soylemiyorum bile bi andirin yolu hala koy yolu gibi ki haftasonlari piknige giden 2 saate donemiyor trafik kilitleniyor..

Oğuz
Oğuz - 3 ay Önce

Gariban bir çok vatandaşın .....Kuzey Çevre Yolu dolayısıyla , bir metrekare istimlâk bedeli olarak vatandaşa ,bir metrekare halı parası verilerek alınmaya. Çalışılıyor...Halk merak ediyor....başkan adaylarının bu duruma tepkisi olacak....

HasanYavuz
HasanYavuz - 3 ay Önce

Büyükşehir belediye başkan adayları maraşın ileri gelen zenginlerinin karşısına çıkıp yani KMTSO da tabiri caizse şehri yönetirken sizlerin fikrini alacagız veya sizlerle iştişare yapacağız deyince şahsen maraştan ümidimi kestim çünkü BAŞKAN ERDOĞAN eger TÜSİADI işlerine ortak etseydi bugün bu başarı bu hizmetler olmazdı ve BAŞKAN ERDOĞAN olmazdı maalesef durum bu

Kamiloğlu
Kamiloğlu - 3 ay Önce

Halkın % 10 zengin, kalanı da orta direk veya dar gelirli insanlardır. Yani sandıkta oy verenlerin % 90 orta direkt ve dar gelirlidir. Ama seçimden sonra "hangi alanda gelişme sağlanacağına, hangi alanların yeşil alan olacağına, Çevre nerede olacağına, Sanayi nerede olacağına % 10 luk kesim karar verecek.
Biz başkanı seçeceğiz ama başkanı başkası yönlendirecek.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154