banner230

Deva Partili Ekmen: İktidar kaybettiği belediyelerle rekabet etmemelidir

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen yaptığı basın açıklamasında ‘İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor’ dedi.

SİYASET 22.01.2021, 11:52
Deva Partili Ekmen: İktidar kaybettiği belediyelerle rekabet etmemelidir
banner257

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen yaptığı basın açıklamasında ‘İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor’ dedi.

Ekmen yaptığı açıklamada şunları söyledi:

21 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, belediyelerin merkezi hükûmet genel bütçe vergi gelirleri paylarından yapılan kesintiler yüzde 50’ye çıkartılmıştır.

Bu kesintinin anlamı çok açıktır: İktidar hem kötü yönetiyor hem de kendi kötü yönetiminin maliyetini belediyelere yüklemek istiyor. Fakat ekonomideki kötü yönetim yüzünden kaybedilen milyar dolarlar, israf ve savurganlıkla oluşan bütçe açıkları belediyelerden yapılacak kesintilerle kapatılamaz.

İktidarı uyarmak istiyoruz. Bu yüksek kesinti oranları belediyelerde ciddi bir bütçe açığı yaratır, belediye hizmetlerinin aksamasına neden olur. Bu kesinti oranları, belediyelerin zaten kısıtlı olan hizmet verme kapasitesini iyice düşürür.

Hazinenin içi boşaldıkça yerel yönetimler zayıflıyor

Anayasamıza göre yerel yönetimlere görevleriyle orantılı kaynak aktarılması gerekir. Tüm gelişmiş ülkeler merkezi ve yerel kamu kurumlarının nakit planlamasını güçlendirirken, hazinenin içinin boşalması yerel yönetimlerin Anayasadan kaynaklanan gelir kapasitelerini sınırlandırıyor. Yerel yönetimlerin elinin kolunun bağlanmak istenmesi ise siyasi otoritenin hukuk ve demokrasi anlayışının geldiği vahim noktayı gösteriyor.

Koronavirüsle mücadelede belediyeler desteklenmelidir

Belediyelerin bütçelerinde yapılan kesintilerin bir diğer yanı da kamu sağlığını tehdit etmesidir. Koronavirüs salgınıyla mücadelemizde belediyelerin aldığı sorumluluk son derece önemlidir. Tüm dünyada devletler salgın ile mücadelede kamu harcamalarını artırıp belediyeleri desteklerken, bu düzenleme ile belediyelerin hizmet üretme kapasiteleri ciddi şekilde sınırlandırılacaktır.

İktidar kaybettiği belediyelerle rekabet etmemelidir

Hazine Bakanlığı’nca güncellenen 31.12.2020 tarihli istatistiklere göre ise belediyelerin 2021 yılı için toplam borç miktarı 10.327.720.000 Türk Lirasıdır. Hazineye borcu olan belediyelerin çoğunlukla 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde el değiştiren büyükşehir belediyeleri olduğu dikkate alındığında, bu düzenlemenin aynı zamanda bir cezalandırma aracı olup olmadığı tartışılacaktır.

Siyasi iktidar kaybettiği belediyeler ile rekabet hissinden bir an önce çıkmalıdır.

Yorumlar (3)
Ömer kaba 1 ay önce
Devaymışngeç onu devasız gelecekmiş geç onun gelemeyeceksiniz
Ömer kaba 1 ay önce
Size CHP nin koltuk deyneği olmak iyi yakışıyor bakıyorum da serok Ahmet Ali baldırcan CHP kanallarında yıllarca ekmeğini yediği Erdoğan sayesinde bakan başbakan olanlar CHP yı memmun etmek için geçmişlerini unutmuş kötülüyorlar
Ahmet AZAK 1 ay önce
İktidar bunu hep yapıyor. Kötü ne varsa hiç üzerine alınmıyor, sanki kendi iktidar değilde muhalefet. En basitinden pandemi olayı. Ne maske dağıtabildi, ne vakaları azaltabildi, ne aşı olayında; şeffaflık yok. Ama iyi birşeyde olduğunda ballandıra, ballandıra anlatıyor. Halkta buna inanıyor.
banner112
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:31
Güneş 06:51
Öğle 12:49
İkindi 16:03
Akşam 18:36
Yatsı 19:51