Devlet Bahçeli’den çok sert ‘andımız’ açıklaması

Danıştay'ın okullarda andımızın okunmasını engelleyen kararına MHP lideri Devlet Bahçeli'den çok sert tepki geldi.

SİYASET 15.03.2021, 14:38
Devlet Bahçeli’den çok sert  ‘andımız’ açıklaması
banner257

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andı'nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozdu. Bu kararın ardından artık okullarda Öğrenci Andı okunmayacak. Karara sert tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır” dedi. Bahçeli’nin konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:

– “Türk'üm, Doğruyum” haykırışıyla başlayan Öğrenci Andımız; 10 Mayıs 1933 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş; 1972, 1997 ve 2012 yıllarında da değişikliğe uğramıştır. And, adı üstünde yemindir, milli ruhun körpe dimağlara aşılanması, milli değerlerin aktarılmasıdır.

– Hatırlanacağı üzere, Öğrenci Andımızın kaldırılmasına dönük yönetmelik düzenlemesine karşı Türk Eğitim Sendikası'nın Danıştay'a açmış olduğu yürütmenin durdurulması ve iptal davası 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8.Dairesi tarafından karara bağlanmıştır. Bu kapsamda Danıştay 8.Dairesi, 8 Ekim 2013 tarihli ve 28789 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1. maddesinin iptalini temyiz yolu açık olmak suretiyle kararlaştırmıştır.

KAYGIYA YOL AÇMIŞTIR

– Bunun üzerine söz konusu iptal kararının temyiz edilmesi amacıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na karşı dava açılmıştır. Türkiye'nin çok hassas bir döneminde, geçtiğimiz Cuma günü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu sorumsuzca, şuursuzca, haktan ve hukuktan mahrum bir şekilde, adeta yangına körükle gider gibi, 8. Daire'nin kararını bozduğu medyaya yansımıştır.

– Konunun bir başka tuhaf ve tartışmalı yönü ise, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Şubat ayında bu kararın alındığı, ne var ki halen imzalanmadığı anlaşılmıştır. Türkiye'nin milli birlik ve diriliş ruhunun zirveye tırmandığı bugünlerde, medyaya sızdırılan, üstelik henüz imzalanmamış olan Öğrenci Andı aleyhine alınan karar milletimizde büyük bir huzursuzluğa ve kaygıya yol açmıştır.

SKANDAL BİR KARAR

– Yaklaşık iki yıldır bekletilen bu davanın, bir anda karara bağlanarak servis edilmesi maksatlıdır, marazidir, melun bir hevesin ve hedefin işaretidir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Türk'üm demekten rahatsızlığı hüsran verici bir çarpıklıktır. Nitekim Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır.

– Ülkemizi yeni bir karmaşanın içine çekmeye, anlaşmazlıkları körüklemeye, kutuplaşmayı tahrik etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun henüz açıklanmamış, fakat bir vasıtayla sızdırılmış kararına şiddetle karşıdır.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR BOMBADIR

– Kaldı ki Öğrenci Andımızın okullarda okutulmasına engel çıkarmak, hukuken set çekmek haysiyetli ve demokratik bir tavır olamayacaktır. HDP'li bölücülerin fezlekelerinin TBMM'ye gönderilip milli dayanışma şuurunun çelikleştiği bugünlerde Öğrenci Andı kararı pimi çekilmiş bir bombadır. Danıştay bu yanlıştan dönmeli, Türk milletinin tarihi hasletleriyle, çiğnetilmeyecek emanetleriyle oynamaya teşebbüsten vazgeçmelidir.

Yorumlar (16)
Türkcan 1 ay önce
Baba yap güzelligini seçimde şu bademlerden kurtar ülkeyi
Enteresan 1 ay önce
Kendisi de cumhur ittifakında değil mi?
KAHRAMAN 1 ay önce
Bu karari kadaalanlari LANETLIYORUZ!!!
Eda46 1 ay önce
Ne Mutlu Türküm Diyene !
Erdoğan Gündeş 1 ay önce
Inadina ne mutlu türküm ne mutlu atatürkçüyüm diyene
Yersen 1 ay önce
Andımızı okutmasam namerdim diyordun, ne açığın varda yapmazsam namerdim dediğin herşeyi yapıyorsun, budamı beka meslesi yersen
Başkan44 1 ay önce
Niye varlığımız türk varlığına armağan olsunki bu ırkcılık değilse ney ey bahçeli
Türk Milliyetçisi 1 ay önce
Varlığım tabi ki TÜRK varlığına armağan olacak. Beğenmiyorsan yAllah suriyeli mahallesine yAllah arabistana
Türk46 1 ay önce
Sen git varlığını Araplara sat , biz Türklükten devam
Maraşlı 1 ay önce
Atatürk milliyetçiliğine göre, Türk vatandaşları her şeyden önce kendi milletinin varlığı ve mutluluğu için çalışacak, fakat başka milletlerin de huzur ve refahını düşünecektir. İşte Atatürkçü düşünce sisteminin "Yurtta barış, cihanda barış" ilkesi, milliyetçiliğimizin bu insancıl yönünü işaret etmektedir.
KÜRŞAT 46 1 ay önce
Bu ülke, tarihte Türk’tü bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır.
Ne mutlu TÜRK'üm diyene
GOLDENAXE 1 ay önce
IRKCILIK YAPMAK ISLAM A IHANETTIR
TÜRKÇÜ 1 ay önce
Araplar bize defalarca ihanet etmedi mi? Filistin bile sözde ermeni soykırımını tanıyor. Suriye zaten ülkeyi işgal etmiş.
RY 1 ay önce
CUMHUR İTTİFAKI ŞİMDİ NE DER
TR 1 ay önce
Tam Laik Turkiye Cumhuriyeti. Ne mutlu TÜRK-üm diyene, ne mutlu ATATÜRKÇÜYÜM diyene.
Hüsin 1 ay önce
Çok sert tepki çok sert tepki çok sert tepki hayırlı ne işi varki hangi kanunu çıkarmış bu partinin çok sert tepkicisi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:27
Güneş 05:52
Öğle 12:38
İkindi 16:18
Akşam 19:13
Yatsı 20:33