Fatma Şahin'den dudak uçuklatacak 100. yıl vaadi! Kahramanmaraş uyuma

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Kurtuluşun 100. yıl etkinlikleri kapsamında 27 milyon fidan dikileceğini söyledi. Kahramanmaraş'ın 100. yılda böyle bir projesi olup olmadığı merak konusu oldu.

Fatma Şahin'den dudak uçuklatacak 100. yıl vaadi! Kahramanmaraş uyuma

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen 81 ilde saat: 11.11’de 2023 noktada 3 saatte daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon fidanı toprakla buluşturdu. “Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganından hareketle yürütülen kampanya tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de hayata geçirildi. Bu kapsamda Gazi şehir, 138 bin 482 adet fidana hayat verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde kente, 27 milyon fidanın dikileceğinin müjdesini verdi.

   Türkiye’de, orman sevgisini geliştiren, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlayan, son aylarda çıkan orman yangınları sonucunda zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşların yoğun taleplerine karşılık veren ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de 81 ilde eş zamanlı 11 milyon adet fidan doğaya kazandırıldı.

ŞAHİN: GAZİANTEP’İ, YEŞİL KUŞAKLA BULUŞTURACAĞIZ

Dülük Ormanı’nda düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bir sonbahar gününde çok önemli ve büyük bir kampanya için burada bulunuyoruz. ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ kampanyasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle birlikte çok önemli bir çalışmayı başlatıyoruz. Bizim şehrimiz için çok daha önemli bir çalışma. Dülükbaba, bize nefes getiren güzel bir örnektir. Biz de torunlarımıza yeni nefesler sağlamak için buradayız. Şehrimizin çevreye duyarlı sanayi alt yapısı için mutlaka üretimle yeşili bir araya getirmemiz gerekiyor. Dünya, ‘sürdürülebilir kalkınma’, ‘ekonomik büyüme’ diyor, bunun yanında çevreci kalkınmayı da amaçlıyor. Çevreye duyarlı kalkınma yapabilmemiz için bu kampanyayı devam ettirmemiz gerekiyor. Gaziantep Valisi Davut Gül’le Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in yanına gittik. Genel müdürümüze, Gaziantep’in çok özel bir şehir olduğunu, Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan 100’üncü yıl için çok sayıda fidan istiyoruz’ dedik, ardından müdürümüz, Gaziantep için özel bir çalışma yapacağını söyledi. 27 milyon fidan için 100’üncü yılda birlikte çalışacağız. Diktiğin fidanın bakımı çok önemlidir. ‘Benim bir fidanım var’ demekle ağaç olmuyor. Adalet Ormanı kuracağız. Şu anda, Genel Sekreter Sezer Cihan’ın takibiyle Yavuzeli’nde Lavanta Ormanı kuruyoruz. Şehre girerken yeşil kuşak oluşturuyoruz. Damla sulamalar yaptık. Fidanlarımızı ağaca dönüştürmek için şehre nereden girerseniz girin, yeşil kuşakla buluşun istiyoruz. Göç alan şehirlerde en büyük sorun; ailenin bir araya geleceği sosyal alanların az olmasıdır. Biz çalışmalarımızla bu sosyal alanları arttıracağız. Şu anda Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nde çocuk kütüphanelerinden havuzlarına kadar çok kapsamlı bir bahçe oluşturuldu. Şimdi de şehir meydanında Kamil Ocak Stadyumu’nun olduğu yere çok güzel bir millet bahçesi yapıyoruz. Yeşil bizim için çok önemli, çok kıymetlidir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını yüceltmek için yeşili yaşatmamız gerekiyor” dedi.

GÜL: GAZİANTEP’İN DAHA FAZLASINA İHTİYACI VAR

Gaziantep Valisi Davut Gül de, Türkiye’nin her yanında aynı heyecanla fidanların dikildiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Hiç şüphesiz Türkiye’nin ve Gaziantep’in daha fazlasına ihtiyacı var. 1980’li yıllarda Gaziantep’te orman alanının yüzde 7 olduğunu görüyoruz, şu an yüzde 17. Yeterli mi? Elbette yeterli değil, daha fazla fidan dikmemiz gerekiyor, diktiğimiz kadar da sahiplenmemiz gerekiyor. Bu anlamda Dülük ormanı büyük bir örnek, devlet eliyle kurulan ormana Gaziantepliler sahip çıktı. 2023’e kadar 27 milyon fidan dikilecek. 6 milyon ağaç hemen dikilmeye başlanıyor” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR, BALLIK MAHALLESİ’Nİ YEŞİLLENDİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin gri yüzüne el attı, şehirdeki yaklaşık 1500 dönümü yeşillendirmeyi başardı. Büyükşehir, Tarım ve Orman Bakanlığının “Geleceğe Nefes” kampanyasına; “Yeşil Şehirler, Mutlu Nesiller” sloganıyla Yavuzeli ilçesi Ballık Kırsal Mahallesi’nde 5 dönüme; lavanta, zeytin, badem, kuşburnu ve alış olmak üzere toplam 72 bin adet fidan dikerek destek verdi.

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü kampanya kapsamında, tüm okullarda, mezarlıklarda, Yavuzeli Ballık Kırsal Mahallesi’nde, Şehitkâmil Sinan Mahallesi’nde, Şahinbey Yeşil Vadi Parkı’nda, Oğuzeli Dileklitepe mevkiinde, Nurdağı Hamidiye Mahallesi’nde, Nizip Meslek Yüksekokulu Bahçesi’nde ve TEAŞ kurum bahçesinde olmak üzere toplam 138 bin 482 adet fidan toprakla buluşturuldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ede46
Ede46 - 2 ay Önce

Tabiki bir hedef yoktur bizimkiler yalanla halkı kandırma derdinde

edeeee
edeeee - 2 ay Önce

Bizim Maraş'ta taktik maktik yok bam bam !! :(

Sedat
Sedat - 2 ay Önce

Fatma şahin her zaman olduğu gibi yapmacağı şeyleri söylüyor.Hep abartır zaten.Ağaç dikilecek binlerce bile demez milyonlarca der.O hep böyle yüksekden atar.Ciddiye almayın.

ulubatlı
ulubatlı - 2 ay Önce

atma fatma bacı, din gardaşıyık.

yakında
yakında - 2 ay Önce

yakında maraşı ilhak ederse şaşmamak lazım. sayın güngör zaten onun sekreteriydi.

kaan
kaan @yakında - 2 ay Önce

emin olun antebin ilçesi olsak daha iyi gelişiriz

MEHMET FATİH AYCAN
MEHMET FATİH AYCAN - 2 ay Önce

Ben 9 yıldır madalya yaşıyorum ve Gaziantepliyim. Gaziantepten nefret etmeyi bırakınca kendi milletvekillerinize ve belediye başkanlarınıza laf söyleyin. 9 yıl önce maraş nasılsa şimdi de aynı. Lafla gemi yürümüyor. Hani seçim zamanı diyorlar ya maraşa ceketimi assam kazanırım diye, işte ancak laf edersiniz. Türkoğlunun dışında hiçbir ilçenizde yaşayanlar sizi sevmemesinin nedenini araştırın.

4646
4646 - 2 ay Önce

Antep in suyunu kesmek gerek bu kadın hakketen çok oluyor

46
46 - 2 ay Önce

geçen hafta fox tv de sabah proğramında hem gaziantebi hemde kendi projelerinden bahsediyordu,vizyon sahibi kişileri gaziantep bulup çıkarabiliyor ve şehrin kaderini olumlu bir şekilde değiştiriyorlar.güneydoğunun "paris'i"...

helete düzbağ
helete düzbağ - 2 ay Önce

Maraş'ta o kadar boş alan var mı ki? Onun yerine Ahır Dağın'da işgal edilen yerleri ağaçlandıracağım demesi bile yeterli.


SIRADAKİ HABER