Halit Kakınç'tan Çerkes Partisi'ne Sert Tepki

Kendisini Çerkes damadı olarak tanıtan "Çerkes Aşkı" kitabının yazarı Halit Kakınç Çerkes Partisi olarak kurulan Çoğulcu Demokrasi Partisi'ne çok sert tepki gösterdi.

Halit Kakınç'tan Çerkes Partisi'ne Sert Tepki

Kendisini Çerkes damadı olarak tanıtan "Çerkes Aşkı" kitabının yazarı Halit Kakınç Çerkes Partisi olarak kurulan Çoğulcu Demokrasi Partisi'ne çok sert tepki gösterdi.

21 Ağustos 2014 Perşembe 08:25
Halit Kakınç'tan Çerkes Partisi'ne Sert Tepki
İşte Halit KAKINÇ'ın o yazısı:

Yeni kurulan partinin adı: Çoğulcu Demokrasi Partisi.

Asimile ve inkâr edilmeye çalışıldıklarını öne süren bir grup Çerkes, yeni bir siyasi oluşumla seslerini duyurmayı amaçlıyor.

Bu yeni partinin Eşbaşkanı Kenan Kaplan, İnternet Haber'den Efe Sönmez'e verdiği röportajda “Bugüne kadarki devlet politikaları, Çerkesler'i yok sayarak asimile etme çabasındaydı” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Sadece Çerkesler'e değil, tüm etnik azınlık unsurlarına hitap etmeyi amaçlıyoruz”¦ Anayasa'da da Türkiye Vatandaşlığı talep ediyoruz!”

Bak Arkadaşım, seni tanımadım”¦ Ama senin gibi bir avuç hayâlperesti iyi tanırım. O yüzden doğrudan konuşacağım. Yanlışlarını yüzüne vuracağım.

Bir: Ben Adıge değilim”¦ İki: 28 yıldır bir Adıge kökenli eşim var. Üç: Sanırım bu kültürü en çok araştıranlardan biriyim. Dört: Okudun mu bilemem, Çerkes Aşkı adlı araştırma kitabım, 50 bin sattı. Beş: Bu konuda yazılı ve görsel basında en gerçekçi ifadelerle konuşma şansı buldum. Altı: Özetle, Kafkasyalı bazı cahillerin ”˜Manav Damat' dediklerinden değil, özel olarak saygı gösterdikleri ”˜Adıge Şğele''yim (Çerkes Damadı).

Bak Dostum”¦ Röportajında yine buyurmuşsun ki, “Ulusalcı devlet anlayışı tasfiye edilmeli. Türkiye'nin demokratikleşmesi, sadece Türkler ile Kürtler arasında çözülecek bir mesele olarak algılanmamalı. Bu ülkede yaşayan diğer etnik gruplar da sürece fiilen katılmalı.”

Bildiğini sanmıyorum ama, “Bıçak yarası kapanır, dil yarası kapanmaz” (Çatem piwpç'ırer meç'ıjı, jem piwpç'ırer ç'ıjırep) der eski bir Adıge atasözü.

ÖNCE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIK Kİ MİTOLOJİK BİR HALK OLMAYASIN

“Hedefimiz kimliklerimizi ve anadillerimizi korumak” diye eklemişsin sonra”¦ Ubıh, Şapsığ, Kabardey veya Abzeh kökenli misin, bilmiyorum. Adapazarı, Düzce veya benzer Çerkes yoğun bölgelerde acaba kaç aileden kaç çocuk, ikinci dil olarak Adıgece talebinde bulundu, hiç merak ettin mi?

Kurslar açıldığında, kaç kişi müracaat etti, sordun mu?

Bu ülkenin en sıkıntılı günlerinde en yoksul Anadolu insanın, ekmeğinin yarısını Kafkas göçmenleri ile paylaştığını”¦ Ülkenin en sulak, en yeşil, en güzel yörelerini yeni yerleşimcilere açtığını kimseler anlatmadı mı sana?..

Osmanlı'nın da Mustafa Kemal Hareketi'nin de kadrolarının neredeyse dörte üçünün Çerkes kökenli olduğunu okumadın mı?

Hiç Maykop'la”¦ Adıge ve Kabardey bölgeleri ile”¦ Abhazya ile ilgilendin mi?.. Söz gelimi bir gayrımenkul aldın mı oralardan?.. Yatırım yaptın mı?.. Yardımda bulundun mu?..

“Eleştirilerim devletedir. Çünkü diğer grupları yok sayan devlettir. Diğerlerinin Devlet-Kürt pazarlık sofrasının artıklarıyla idare etmesini istiyorlar adeta. Bu tutumundan devletin samimi olmadığı hemen ortaya çıkıyor zâten. Kürtler'e karşı da samimi değiller, diğerlerine karşı da...” diye bağlamışsın sonunu.

Önce geleneklerine ve kültürüne sahip çık”¦ Düşünerek konuş (Gupşısi psatle) ve ayıp olandan kaçın ki (Yemık'um şşol'ıç'), sonunda mitolojik bir halk olmayasın Kenan Kaplan.

SEN, KÖLE BİR HALK DEĞİL”¦ ÜLKENİN SAHİPLERİNDENSİN!

Burada, kayınpederim Sebahattin Çelikkan'ı rahmetle anmak istiyorum. Şapsığ/Ubıh karışımıydı. Subaylıktan emekliydi”¦ Babası, 33 yaşında bögesinde Kemalist kuvvetleri örgütlerken padişahçılar tarafından vurularak şehit düşmüştü.

Yıllarca Sakarya havalisinde Kafkas Derneği başkanlığını yürüttü.

İki şeye büyük tepki verirdi: Biri Çerkesler aleyhine, ikincisi de Türkiye ve Mustafa Kemal ile ilgili olumsuz yaklaşımlara”¦

60'lı yılların sonlarında, Kafkas derneklerinin büyük bir kongresi düzenlendi”¦ O günkü ortam çerçevesinde, bazı konuşmacılar “Kürtler, kapıyı araladı”¦ Bağımsızlık mücadelesi verme sırası bize geldi” dediler aynen senin gibi.

Sebahattin Bey anında kürsüye fırladı, “Siz köle bir halk değil, bu ülkenin sahiplerindensiniz”¦ Hainler, ancak kölelerden (bilmem bu ifadedeki geleneksel derinliği sezecek kadar bilginiz var mı?) çıkar” diye haykırdı. Kongre dağıldı.

Yol yakınken, gel vazgeç Kaplan Kardeşim”¦

Çerkes Partisi tutmaz. Çünkü, Adıgeler de Abhazlar da hain değildir!

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
noxchi 2014-10-13 16:48:40

üç beş bdp kurukçusu parti kuracak çerkesler de peşinden gidecek komik olmayın :) buraya yorum yapanları çerkes falan sanmayın arkadaşlar muhtemelen bdp li veya apoculardır her milletten böyle çürükler çıkar mesela sırrı süreyya gibi sürekli "yauvv bende türkmenim " der ama türkmenmidir kültürel olarak hayır bu partiyi kuranlarda abidik gubudik sol fraksiyonlardan gelenler tutmaz yani :)

Avatar
can34 2014-08-24 22:19:27

Bırakalim buna çerkezler karar versin seçim zamani.bu yazar diye geçinen ve sadece 1 kitap yazan damat bence suç işliyor.yasal bir partiye oy verecek olan insanlari hain ilan ediyor şimdiden.bir insanin hain olmasina mahkeme karar verir.bu insan için suç duyurusunda bulunmali bence çerkez kardeşlerim seçimden hemen sonra...aşağlamak hain ilan etmek bukarar kolay olmamali...

Avatar
selim 2014-08-23 15:41:24

etnik köken üzerinden siyaset ırkçılıktır. bu kurala mhp, bdp, chp de dahildir. bizim bir tane türkiyemiz var ve hep beraber yükseltelim. herkes özgürce anadilini konuşsun. türkiyenin kendisinin vatanı olduğunu hissetsin, bilsin, ona sahip çıksın.

Avatar
Psexex 2014-08-22 01:36:46

Haddini bil Halit Kakınç haddini! Sen kim oluyorsun da Çerkesler adına fikir beyan ediyorsun? Kendi fantazi dünyandan bir roman yazdın diye aydın mı kesildin başımıza? Çerkesler ne yapacağını, ne edeceğini sana mı soracaklar hadsiz! Efendi efendi geç köşene otur, kendi işinle ilgilen, milletin tepesinin tasını attırma!

Avatar
polat aydemir 2014-08-22 01:18:29

Bulgaristanda Türklerin partisi var. Bu durumda Türkler hain mi?

Avatar
Aytekin yaroğlu 2014-08-22 01:15:37

Yazı geleneksel sloganlarla düşünen, insanı değil devleti merkez alan, şoven ağızla yazılmış. hangi bi tarafını tutupta eleştireceksin, o kadar kaale alınacak bir derinliği de yok zaten. ama sonundaki cümle zihniyetini, sığşığını ortaya koymuş zaten. "Çerkes artisi tutmaz, çünkü Adige ve Abazalar hain değil". Parti kuran, kendi kültürü için mücadele eden partiler direk hain oluyor yani. Bulgaristan'da da Türk partisi var ve geçen dönem koalisyon ortağı idiler. Bu durumda Bulgaristan'daki Türkler vatan haini mi oluyor? biri sorsun kendisine.

Avatar
muhammet şevko 2014-08-21 15:55:18

Çerkez. Partisi tutmaz vede. Çerkezlerıbolersiniz

Avatar
muhammet 2014-08-21 15:52:57

Çerkez partisi tutmaz. Çerkesler hain. Degıl dır

Avatar
Nart 2014-08-21 14:40:03

Bularistandaki türklerin parti kurması nasıl demokratik bir hak ise çerkeslerinde türkiye de parti kurmasi o kadar demokratik bir haktır.bunu hainlik olarak görmek faşizan bir yaklaşımdır.

Avatar
Hava ARICI 2014-08-21 14:03:15

Çok şükür ki Partimiz , savunduğunuz bu yanlış düşüncelere rağmen kuruldu.

Avatar
Çerkes 2014-08-21 13:23:59

Demokratik olarak Çerkes partisi kurmak ne zamandir hainlik oldu.haddini bil manav damat, Çerkesliği senden öğrenecek değiliz.

Avatar
Mefewud 2014-08-21 12:20:53

Sayın Kaplan ile aynı aşevinde aynı çorbaya kaşık dahi sallamam ancak, Çerkesler partide kurar, üniversitede kurar, aşevi de kurar. Bu niye rahatsız ediyor insanları. Kakınç'ın "Çerkeslerin bağımsızlık söylemi" ise uydurmadır. "60 yıllarda bazı konuşmacılar" diye yuvarlanacak kadar basit bir söylem değildir. Çerkeslerin bağımsızlık ve anavatan anlayışları Kuzey Kafkasyadan ibarettir. Özgürlük mücadelesi verecekleri yer Kuzey Kafkasya, demokrasi mücadelesi verecekleri yer ise bütün dünya dır.

Avatar
türkoğlu 2014-08-21 12:18:38

bir siz eksiksiniz.. hadi buyrun...

Avatar
tappo 2014-08-21 10:29:43

ha yani Kürtler köle bir halkmı? siz neden milletlerin özgür yaşamasina karşısiniz?

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126