Kibar Özdemir, CHP Kahramanmaraş İl Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

Kibar Daşcı Özdemir, CHP Kahramanmaraş İl Kongresinde, Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı

SİYASET 15.01.2020, 17:59
Kibar Özdemir, CHP Kahramanmaraş İl Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

Kibar Daşcı Özdemir, Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan CHP Kahramanmaraş İl Kongresine, adaylığını ilk açıklayan isim Kibar Daşcı Özdemir oldu.

Parti binasında geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek İl Başkanlık adaylığını açıklayan Özdemir, çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak ve partisini iktidara taşımak için aday olduğunu belirtti.

STK’LARDA VERDİĞİM MÜCADELEYİ SİYASAL ÇALIŞMALARIMLA TAÇLANDIRMAK İSTİYORUM

Birçok sivil toplum örgütünün kurucu başkanlığını yapan, halen Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği ve Kahraman Kadınlar Kooperatifi’nin başkanlığını yürüten Özdemir, STK’larda verdiği mücadeleyi siyasal çalışmayla taçlandırmak istediğini söyledi.

GÖNÜLLERİN MİLLETVEKİLİ OLDUM

Kahramanmaraş’ta gönüllerin milletvekili olduğunu ifade eden Özdemir; “1999 Yılında Kahramanmaraş’ın ilk defa önseçimle seçilen kadın milletvekiliyim. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye seçim barajını geçemediği için mazbatamı alamadım. Ama ben gönüllerin milletvekili oldum. Bu şehre ve sizlere çok şey borçluyum.

Ömrümce Kahramanmaraş’ta güzel şeyler yapmak adına bir mücadele verdim. STK’larda mücadele veriliyor ama o mücadelenin siyasal bir anlayışla taçlandırılması gerekiyor. STK’lar yalnızca kamuoyu yaratırlar, söylemler dile getirirler ama siyaset makamı icraat yeridir. Bu yüzden bu mücadeleyi taçlandırmak adına Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına adayım.

Artık, CHP İktidarı kaçınılmaz, zorunlu bir hale gelmiştir. Ülkenin durumu hepimizin malumu. Üniversitede çocuklarımız aç, intihar ediyor. Üniversiteli işsizler ordusu var. Öğretmenler atanamıyor, işadamları borçlarını ödeyemiyorlar, esnaf dükkanına kilit vuruyor, ekonomik, sosyal, siyasal bir krizin içerisindeyiz.

Kendi ilimizde de ilerin çok doğru yürüdüğünü söyleyemeyiz. Burada ciddi bir muhalefete ihtiyaç var. İktidarın eksiklerini, şehrimizin ihtiyaçlarını söylemek durumundayız. Halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bir siyasal çalışmanın yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.

ŞEHRİN SORUNLARI BİRİKMİŞ AMA KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR

Ben sizlerin karşısına, Kahramanmaraş’ı kucaklayan büyük bir kadro ile çıkıyorum. Bu mücadelenin birinci odak noktası Kahramanmaraş olacak. Çünkü Milli mücadelenin odak yeri de Kahramanmaraş’tır. Kurtuluş Savaşının birinci odak noktası Kahramanmaraş’tır. O mücadeleyi bugünkü siyasal çalışmalarımızla taçlandırıp, Kahramanmaraş’ımızın ihtiyaçlarına cevap vereceğiz. Şehrimizin sorunları üst üste birikmiş, kördüğüm olmuş durumda. Ancak kimsenin sesi çıkmıyor adeta ölü toprağı serpilmiş. Ben bunu kabul edemiyorum” diye konuştu.

KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ

Özdemir, konuşmasının devamında neden aday olduğunu ve seçildiği takdirde gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerini de şu şekilde aktardı: “

Çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak.

Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü’nün öngördüğü maddeleri ve yönetmeliği eksiksiz hayata geçirmek.

Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin ‘Altı Oku’ özümsemesi ve sosyal demokrasinin içselleştirilmesine katkı sunmak için parti okulu açıp, sürekliliğini sağlamak.

Şeffaflık, hesap verilebilirlik ve siyasi ahlakı önceleyen bir anlayışla siyaset yapmak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi kararlarında işçi, emekli, ev kadını, iş insanı, esnaf ve sivil toplum örgütlerinin aktif birer paydaş olmasını sağlamak.

Tüm ilçe örgütlerimizin katılımı ile Cumhuriyet Halk Partisi programının, halka anlatılabilmesin de ortak bir dil geliştirmek için düzenli eğitim seminerlerinin verilmesini sağlamak.

Bütün ilçelerimizin eşit bir şekilde desteklenmesini sağlamak, ilçelerimizin ekonomik, sosyal, siyasal yapılarına uygun projeler sunmak.

Bir gençlik ve kadın hareketinin önceleyen çalışmaların temellerini atmak.

Gençlik radyosu açmak.

Kadın ve gençlik lokali açmak.

Bilişim merkezi oluşturmak.

Üretim atölyeleri açarak kadınların güçlendirilmesini sağlamak.

Cumhuriyet Halk Partisi de milletvekilliği, il, ilçe, belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan danışma kurulunu oluşturmak.

İnsan kaynakları merkezi kurmak.

Kahramanmaraş’ta milletvekili sayımızı üç e çıkararak milletvekilimiz Ali ÖZTUNÇ’ a destek olmak.

En az 4 belediye başkanlığını kazanmak için, yatay bir örgütlenme biçimini hayata geçirmek, planlı projeli çalışmalar yapmak için.

Sayın Genel Başkanımızın ülke sorunlarına çözüm üretme gayretlerine destek olmak. Güçlü bir ekip ruhuyla, bu çözümleri hayata geçirmek. 11 ilçemizi kucaklayan sevgi dolu bir anlayışla çalışmak için.

Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorum. Bir Cumhuriyet Kadını olarak, Mustafa Kemal’in öngördüğü ‘KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ’ anlayışının gereğini yerine getirmek için Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’na adayım. Bu süreçte kıymetli Kahramanmaraşlı hemşerilerimin desteğini bekliyorum. Bu görevi iktidar yolunda bir mevki olarak değil, bir mevzi olarak görüp çok çalışmak ve başarmak için yola çıkıyorum. “

Özdemir’in adaylık açıklamasında başta eşi Mehmet Özdemir ve oğlu Ender Özdemir, kentte faaliyet gösteren STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda partilileri destek vermek üzere yalnız bırakmadılar.

Kibar DAŞCI ÖZDEMİR kimdir?

Kahramanmaraş, Göksun ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi işletme bölümünü okudu.

D.S.İ 20.Bölge Müdürlüğün de Bütçe Program bölümünde 9 yıl bilgisayar teknikeri olarak çalıştı.20 yıl tekstil işletmeciliği yaptı. Evli ve iki çocuk annesidir.

Aktif siyasete Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İl Kadın komisyonun Kahramanmaraş da faaliyete geçilmesine öncülük ederek başladı.

1992’de SHP Merkez ilçe kadın kolları Başkanlığı görevini yaptı. SHP ve Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) birleşmesi ardından 1992-2004 CHP il yönetim kurulu görevlerini yaptı.

1995-2000 Yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (K.K.) Güneydoğu sorumlusu olarak görev yaptı.

Dört dönem Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Kurultay delegeliği yaptı.

1999 yılında mahalli idare ve milletvekili seçimlerindeki ön seçimde, birinci sıraya geldi. Seçim sonucunda milletvekili seçilebilmek için geçerli oyu aldı. Maalesef ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin baraja takılması sonucu mazbatasını alamadı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin barajı geçmesi durumun da Cumhuriyet Halk Partisinden ve şehrinden seçilen ilk ve tek kadın milletvekili olacaktı.2002-2007 yıllarındaki seçimlerde milletvekili adayı oldu.

Bu süre içerisinde kadınların siyaset de daha etkin olabilmesi için çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı. Bu konuda birçok eğitim ve seminer çalışmalarına katıldı eğitmen olarak görev aldı. Cumhuriyet Halk Partisi eğitmenliği yaptı.

1999-2002 tarihleri arasında Devrimci İsçi Sendikası (DİSK), Kahramanmaraş İl Temsilciliği ve Tekstil İşçileri Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanlığı görevinde bulundu, sendikal çalışmalara katkı sağladı.

2006 yılında Kahramanmaraş Girişimci Kadınlar Derneği (KAGİD) kurdu. Halen başkanlığını yapmakta.

2004 yılında Kahramanmaraş da Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Kahramanmaraş kurucu başkan ve Kader merkez bölge eğitmenliği görevinde bulundu.

Bu kapsamda birçok siyası partide kadın adayları desteklemek amacıyla eğitim verdi.

2010-2014 Yılları arasında Kahramanmaraş Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2014 yılında Kahramanmaraş da, faaliyet gösteren, kadın derneklerini bir araya getirerek, çalışmalarına öncülük ederek, Kahramanmaraş Kadın Platformunu oluşturdu ve başkanlığını yaptı.

2018 de kadın emeğini değerlendirmek amacıyla Kahraman Kadınlar Kooperatifini kurulmasına öncülük yapmış ve halen kooperatif başkanlığı görevini yapmaktadır

Yorumlar (5)
vatandaş ökkeş 1 ay önce
kibar hanımı tanırım. eğitimli insancıl aydın ileri görüşlü bir hanımefendi. tabi siyasi tercihi kendini bağlar. eğer şehrimize hizmet edecek ve yeni bir ufuk açacaksa bu boynu bükük sahipsiz şehir için yolu ve bahtı açık olsun...
AR 1 ay önce
Daha iyi vaatlerle gelin. Hepinize bu sözüm siyasiler...
Burhanettin Önat 1 ay önce
Gözü milletvekilliğinde ama ali öztunç varken olmaz. Az geride dur.
VATANDAŞ 1 ay önce
HER YERE ADAY OLAN BİR ABLAMIZ İL BAŞKANLIĞINI KAYBEDERSE BİZİM APARTMAN YÖNETİCİ SEÇİMİ OLACAK ABLAMIZ BİZİ İYİ BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDER İNANIYORUM
özlenen başkan 1 ay önce
hayırlı olsun başarılar dileğiyle
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir ve Metropol İlçe Belediye Başkanları 2019'da Başarılı Oldu mu?
Büyükşehir ve Metropol İlçe Belediye Başkanları 2019'da Başarılı Oldu mu?
Namaz Vakti 21 Şubat 2020
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:51
İkindi 15:55
Akşam 18:25
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 23 45
2. Trabzonspor 21 44
3. Başakşehir 22 43
4. Galatasaray 22 42
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 23 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 23 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 26 54
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 26 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19