Dünyanın en büyük spor ajansı Octagon, İstanbul'da ofis açtı

Spor pazarlaması, sponsorluk yönetimi, yetenek danışmanlığı, etkinlik, eğlence ve araştırma alanlarında faaliyet gösteren Octagon, Türkiye'nin ilk spor odaklı reklam ajansı Sportsnet ile stratejik işbirliği yaparak İstanbul'da ofis açtı.Bugün...

Dünyanın en büyük spor ajansı Octagon, İstanbul'da ofis açtı

Spor pazarlaması, sponsorluk yönetimi, yetenek danışmanlığı, etkinlik, eğlence ve araştırma alanlarında faaliyet gösteren Octagon, Türkiye'nin ilk spor odaklı reklam ajansı Sportsnet ile stratejik işbirliği yaparak İstanbul'da ofis açtı.Bugün...

12 Şubat 2015 Perşembe 14:54
Dünyanın en büyük spor ajansı Octagon, İstanbul'da ofis açtı
Spor pazarlaması, sponsorluk yönetimi, yetenek danışmanlığı, etkinlik, eğlence ve araştırma alanlarında faaliyet gösteren Octagon, Türkiye'nin ilk spor odaklı reklam ajansı Sportsnet ile stratejik işbirliği yaparak İstanbul'da ofis açtı.

Bugün İstanbul Zorlu Center'da "Change Your Game Plan" başlığı altında düzenlenen bir lansmanla yapılan işbirliği açıklandı. Lansmana, Octagon Global Strateji Başkanı Simon Wardle ve Octagon EMEA Başkanı Jeff Ehrenkranz, Sportsnet Group Başkanı Ahmet Gülüm katıldı.

Türkiye'nin ilk spor odaklı reklam ajansı Sportsnet ile stratejik işbirliği yaparak İstanbul'da bir ofis açan Octagon, global düzeyde 3 milyar dolarlık sponsorluk portföyünü ve 2 milyar dolarlık sporcu kontrat hacmini yönetirken, yılda 13 bin sportif etkinlik düzenliyor.

800'ÜN ÜZERİNDE ULUSLARARASI ÜNE SAHİP SPORCUYLA ÇALIŞIYOR

Sporcularla ilgili bireysel sponsorluk anlaşmaları, reklam planlamaları ve etkinlik organizasyonları yapan Octagon, 800’ün üzerinde uluslararası üne sahip sporcuyla da çalışıyor. NBA'den Golden State Warriors'ın All Star oyun kurucusu Stephen Curry, tarihin en çok olimpiyat madalyası kazanan yüzücüsü Michael Phelps ve Formula 1 pilotlarından Mark Webber başta olmak üzere birçok sporcunun marka konumlaması Octagon’un danışmanlığında.

SİMON WARDLE: ÇALIŞTIĞIMIZ MARKALARI, KAHRAMAN MARKALAR HALİNE GETİRDİK

Octagon Global Strateji Başkanı Simon Wardle, lansmanda yaptığı konuşmada, "Spor, eğlenceden ve maçlardan çok daha fazlasıdır. Günümüz dünyasında tüketicinin elinde çok daha fazla seçim şansı var ve spor, markaların vermek istedikleri mesajları, tüketiciye daha kolay ulaştırabilmeleri için bir araç. Taraftarlık tutkusu çalışmalarımıza yön veriyor. Octagon olarak, bu noktaya Passion Drivers ve Passion Profiling isimli araştırmalarımızla geldik. Passion Drivers, taraftarların neden taraftar olduklarını saptayan ve 22 ülkeye yayılan 125.000 kişinin dahil olduğu bir çalışmaydı. Özetlemek gerekirse, insanları taraftarlar haline getiren güdüleri daha iyi anlamamızı sağlayan bir araştırmaydı. Passion Profiling ise taraftarların hangi ölçüde "taraftar" olduklarını anlamımızı sağladı. Tüm bu araştırmalarımızdan sonra müşterilerimiz için internaktif taraftarlara yönelik çalışmalar yürütmenin, doğru yerde ve doğru zamanda onlara ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu kavradık. Bu sayede sevilen markalardan, kahraman markalar haline gelmelerini sağladık. Özetle, onlara Change Your Game Plan (Oyun Planınızı Değiştirin) dedik." ifadelerini kullandı.

JEFF EHRENKRANZ: 2014 DÜNYA KUPASI'NDA 7 FARKLI MARKAYLA ÇALIŞTIK

Octagon EMEA Başkanı Jeff Ehrenkranz ise şöyle konuştu: "Bu işbirliğinden büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. 10 yıldan bu yana Sportsnet Group ile birlikte işbirliği içerisindeyiz. Octagon olarak bugün 3 milyar dolarlık sponsorluk portföyü ve 2 milyar dolarlık oyuncu kontrat hacmini yönetiyor ve yılda ortalama 13 bin organizasyon gerçekleştiriyoruz. Özellikle Olimpiyatlar ve Dünya Kupası organizasyonu konusundaki tecrübelerimiz, pazarlama stratejilerini yürüttüğümüz markalara çok önemli değerler kattı. Örneğin Brezilya'da düzenlenen FIFA 2014 Dünya Kupası'nda 7 farklı markanın global kampanyalarını yürüttük ve onların spor kanalıyla tüketicilerle daha sağlıklı bir ilişki kurmasını sağladık. Bu çalışmalarımızda, taraftarlık tutkusunu hep göz önünde bulundurduk. Bundan sonra da Türk spor sektörünü, dünya spor endüstrisine entegre etmek istiyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, Octagon İstanbul'un temel çalışma bölgesi Türkiye olacak. Ancak ofisin sorumluluk sahası içinde Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Romanya da yer almakta. Octagon İstanbul, bu saydığımız 6 ülkeyle ilgili de projeler yürütecek ve o ülkelerin spor endüstrilerine de katkı sağlayacak."

AHMET GÜLÜM: SPOR ENDÜSTRİSİ, HOLLYWOOD'DAN 7 KAT DAHA DEĞERLİ

Türkiye'nin ilk spor odaklı reklam ajansı Sportsnet ile dünyanın en büyük spor ajansı Octagon'un stratejik işbirliğinin Türk spor endüstrisine değer katacağını belirten Sportsnet Group Başkanı Ahmet Gülüm, "Bugün dünya üzerindeki tüm insanların %70'i sporla ilgileniyor. %24'ü ise yılda en az bir kez spor müsabakalarına gidiyor. Spor artık böylesine bir olgu. 52 milyar dolar, her yıl insanların maç biletleri için harcadığı meblağ. Tüm dünya üzerindeki spor kulüplerinin sporcu transferi için yaptığı ödemelerin toplamı ise yılda 500 milyar dolar. Ayrıca bu sektörün, yan endüstrileri de mevcut. Bugün dünyada 300 üniversite, spor endüstrisi için insan yetiştiriyor. ABD'de 1.3 milyon kişi, spor endüstrisinde çalışmakta. İnsanların sportif giyim konusunda yaptıkları harcamaların toplamı ise yılda 300 milyar dolara ulaşıyor. Bahis endüstrisi 200 milyar dolarlık bir endüstri haline geldi. Tüm bu rakamları topladığımızda, spor endüstrisinin dünya üzerinde 1.6 trilyon dolarlık bir değere sahip olduğunu görüyoruz. Bu rakam, spor endüstrisinin sağlık endüstrisi gibi birçok endüstriden daha büyük olduğu anlamına geliyor. Bugün ABD'de spor endüstrisi, Hollywood sektöründen 7 kat daha büyük bir sektör. Bu nedenle, biz Türk markalarının oyun planlarına sporu da almaları gerektiğini söylemek istiyoruz. Türk sporunu dünya spor endüstrisine entegre etmek için Octagon'la İstanbul'da ofis açma konusunda bir işbirliğine gittik." şeklinde konuştu.

Lansman sonrasın yapılan panelde, Türk sporuna değer katan projeler üreten markaların üst düzey yöneticileri Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, TEB Genel Müdürü Ümit Lebleci ve P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da yer aldı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt ise "Spor yatırımlarımızın, marka farkındalığına pozitif katkı sunduğuna, markamıza değer kattığına, tüketicilerimizle markamız arasındaki duygusal bağı güçlendirdiğine inanıyoruz. Tüm spor dallarına büyük önem vermekle beraber, yatırımlarımızda futbol ve koşu gibi geniş kitlesel katılımlı ve global nitelikli spor etkinliklerine ağırlık veriyoruz. Bu tür geniş katılımlı ve uluslararası sponsorlukların, halkımızı spora ve sağlıklı yaşama teşvik etme misyonumuza, ayrıca geniş kitlelere ulaşma hedefimize hizmet ettiğini düşünüyoruz. Vodafone Türkiye olarak, spor yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz." şeklinde görüşlerini belitti.

"TÜRKİYE'DE TENİS İÇİN BÜYÜK POTANSİYEL VAR"

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise tenise yaptıkları yatırımlara dikkat çekerek, "Tenis Türkiye'de büyük bir potansiyel taşıyor. İstanbul'da yapılan WTA etkinliğine sponsor olarak bunu gördük. Milyonlarca insan canlı olarak izledi ve Türkiye'den ve dünyadan binlerce taraftar maçlara geldi. Bizim burada amacımız spor üzerine de iyi bir hikaye yaratmak. Ülkeye ait bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Sokak tenisini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Ülkenin her yerinde sokak tenisi turnuvaları yapıyoruz. Tenis Türkiye'nin yükselen değeri oldu." ifadelerini kullandı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126