TFF Başkanı Demirören: Namoğlu ile görüşüyoruz, hedefimiz tam profesyonellik

Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Hotel'de düzenlenen 2014-2015 Sezonu MHK Kış Semineri'nde, bugün açılış töreni düzenlendi. Törende Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören bir konuşma yaparken...

TFF Başkanı Demirören: Namoğlu ile görüşüyoruz, hedefimiz tam profesyonellik

Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Hotel'de düzenlenen 2014-2015 Sezonu MHK Kış Semineri'nde, bugün açılış töreni düzenlendi. Törende Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören bir konuşma yaparken...

17 Ocak 2015 Cumartesi 16:52
TFF Başkanı Demirören: Namoğlu ile görüşüyoruz, hedefimiz tam profesyonellik
Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Hotel'de düzenlenen 2014-2015 Sezonu MHK Kış Semineri'nde, bugün açılış töreni düzenlendi. Törende Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören bir konuşma yaparken eski başkan ve ekibine de teşekkür etti.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, sözlerine iki teşekkürle başlarken, öncelikle eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp'e ve kurul üyelerine teşekkürlerini sunarak, "Onlar, Türk futbolunun en zor dönemlerinden birinde fedakârca görev yaptılar. Emeklerini unutmayacağız." diyerek şöyle devam etti:

"İkinci olarak, Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Sayın Yusuf Namoğlu ve yeni kurul üyelerimize teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu zorlu görevi kabul ederek bizleri onurlandırdınız. Birikiminiz ve çalışkanlığınızla her zorluğun üstesinden geleceğinize inancım tam. Değerli hakemlerimiz, ikinci devreyle birlikte daha da hassas bir döneme giriyoruz. Bir yandan Türk futbolunda önemli değişim projelerini hayata geçirirken diğer yandan da futbolumuzda adalet ve eşitliğin yerleşmesi için büyük bir çaba veriyoruz. Ancak biz ne kadar çaba sarf edersek edelim, futbolda adalet ve eşitlik, sizlerin katkıları olmadan tam manasıyla gerçekleşemez.

Siz bir pozisyona karar verirken aynı zamanda futbolumuzun geleceğine dair de bir karar alıyorsunuz. Çünkü futbol hakemliği sadece sahada karar vermek değil, aynı zamanda eşitliğin, adaletin, tarafsızlığın sembolü olmaktır. Bu ağır görevi hakkıyla yerine getirebilmeniz için göreve geldiğimiz günden bu yana pek çok uygulamayı hayata geçirdik."

Sezon başında yürürlüğe soktukları kurallarla hakemlikte en son yenilikleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Demirören, "Hakem eğitimleri için ciddi miktarda kaynak ayırdık, önemli yatırımlar yaptık. Hakem ücretlerinde önemli bir artış yaptık. Ama ben bunu bile yeterli görmüyorum. Sayın Namoğlu ile görüşüyoruz, hedefimiz tam profesyonellik. Bütün bunları size duyduğumuz güvenle yaptık. Bizim sizlerden tek beklentimiz saha içinde dik ve kararlı duruşunuzu ne pahasına olursa olsun korumanız ve kararlarınızın arkasında cesaretle durmanızdır. Siz ne kadar başarılı olursanız olun her zaman birileri eleştiride bulunacaktır." diye konuştu.

Hakem hatasının, insan hatası olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini de belirten Başkan Demirören, "Dahası insan hatasını art niyetlilik olarak sunmaya kalkışanlar her zaman olacaktır. Eski bir kulüp yöneticisi değil miydi, son dünya kupasında yarı final maçı yöneten hakemimizi şaibeli ilan etmeye kalkan? Cüneyt Çakır önümüzdeki Mart ayında da Fransa-Brezilya hazırlık maçını yönetecek. Hakkaniyetten uzak, mesnetsiz yorumlara bundan daha güzel bir cevap verilebilir mi? Sizler son yıllardaki maç yönetimlerinizle bazı yöneticilerin gözüne girememiş olabilirsiniz ama dünyanın gözüne girdiğinize kimsenin şüphesi yok. Bu vesileyle federasyonumuz döneminde bize yaşattığınız gurur için ayrıca teşekkür ediyorum. Değerli katılımcılar, maalesef bugün herkese teşekkür edemiyorum."

"ÜLKER'İN ÖZEL MEKTUBU BASINLA PAYLAŞMASI ETİK AÇIDAN DOĞRU OLMAMIŞTIR"

Başkan Demirören, futbol camiasında duyulmasıyla büyük ses getiren Ülker Şirketler Grubu'nun Futbol Federasyonu'nun sporsorluğundan çekilmesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Başkan Demirören, "Belki bunları konuşmak için en uygun yer burası değil. Ancak sevdiğim, değer verdiğim aynı zamanda destekçimiz olan Ülker Grubu Başkanı Sayın Murat Ülker'in son açıklamalarına cevap vermek durumundayım." diyerek, şöyle konuştu:

"İzninizle önce gerçekleri paylaşayım. Sayın Ülker, bana 2 Aralık 2014 tarihinde yolladığı mektupta futbol ortamına dair endişelerini paylaşmış ve futbola verdikleri desteği gözden geçirmekte olduğunun sinyali vermişti. Bu özel mektubu basınla paylaşması etik açıdan doğru olmamıştır. Açıklamalarında belirttiğinin tersine, Futbol Federasyonu bu mektubu cevapsız bırakmamıştır. Tam tersine, mektubu bana getiren müdürüne o gün, Murat Bey'e iletmesi için bir öneri sundum. Sıkıntılara ve sorunlara çözüm üretmek için tüm sponsorlarımızı bir araya getiren bir kurul oluştururalım, Murat Bey bu kurula başkanlık etsin dedim. Ancak şu ana dek kendilerinden bir dönüş olmadı. Başka bir deyişle, asıl cevapsız kalan çağrı, benim çağrımdır.

Üzülerek gördüm ki, Sayın Ülker Passolig ve yeni yabancı kuralı konularında da yanlış bilgi sahibidir. Kendisi röportajında Passolig'e fişleme demiş ama İngiltere'de maça gitmek için neler yapması gerektiğini bir düşünsün. İngiltere'ye gidebilmek için vize alırken kaç form doldurulduğunu, hangi soruların sorulduğunu, tüm parmaklarının izinin alındığını, göz taraması yapıldığını hatırlasın. İngiltere'de bir maça girebilmek için, hele bu maç büyük takımların maçıysa, önce taraftar kartı olan birisinin size kefil olması gerekir. Bilet alırken birçok kişisel bilginizi paylaşırsınız, statta sadece size verilen koltuğa oturur ve bir taşkınlığa karışmanız halinde hem kendinizi hem de size kefil olan kişiyi yakarsınız. İngiltere'de standart olan bu uygulamalara, Türkiye söz konusu olunca "fişleme" yaftasını yapıştırmak yanlış bir yaklaşımdır. Evet, İngiltere bu uygulamalara Heysel faciasının üstüne başlamıştır. O zaman soru şudur: Bizim de bir facia mı yaşamamız gerekirdi? Peki, bir taraftarın bıçaklanarak hayatını kaybetmesi yeterince büyük bir facia değil midir?"

Başkan Demirören, "Yeni yabancı kuralını sınırsız yabancı transferi gibi algılamak için ise kuralı hiç anlamamış olmak gerekir. Asıl mesele rekabeti yaratarak yerli oyuncuyu teşvik etmek ve kulüplerimizi mali disiplin altına almaktır. Oysa bizim hem Murat Ülker hem de diğer sponsorlarımızla derdimiz ortaktır. Türk futbolunu şiddetten ve kötü tezahürattan temizlemek, futbol kültürümüzü geliştirerek yepyeni, barışçıl bir futbol seyircisi yaratmak en büyük idealimizdir. Tam da bu nedenle "küfür ve şiddete sıfır tolerans" uygulamasını başlattık." diyerek, şunları söyledi:

"Bu sayade, küfürden saha ve tribün kapatmaları geçen sezona göre %83 oranında, saha olayları ise %31 oranında azalmıştır. Ülker Türk futboluna mali açıdan önemli bir destek vermektedir. Elbette futbolumuzun bu destekten mahrum kalmasını istemeyiz. Ancak desteği sadece parayla ölçmek yanlışların en büyüğü olur. Bizim en az mali destek kadar, hatta ondan çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Türk futbolunun asıl ihtiyacını duyduğu 'destek' budur. Hal böyleyken yanlış değerlendirmeler yaparak futboldan desteğini çekmek saygın kuruluşlara, hiç ama hiç yakışmaz. Biz federasyon olarak Türk futbolunun değişmesi ve gelişmesi için futbolun gerçek dostlarıyla ve bizden desteğini asla esirgemeyen sponsorlarımızla yolumuza devam edeceğiz."

Kendilerini üzen bir demecin daha olduğunu da belirten Başkan Demirören, "Bir kulüp yöneticisinin yabancı kuralı ve Fatih Hocamızla ilgili basına yansıyan sözleri kabul edilebilir şeyler değil. Hocamız gerekli görürse kendi cevap verir ama ben federasyon açısından şunu söylemek istiyorum." diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Futbol Federasyonu'nda, kararları yönetim kurulu alır. Sayın yöneticinin bunu bilerek konuşması gerekirdi. Üstelik kendisi, bizzat kendi takımının, Başkanı, CEO'su ve Başkan Yardımcısıyla yeni kurala tam destek verdiğini de unutmuşa benziyor. Herkes söylediklerine dikkat etmeli."

Yıllardır federasyonun hakemleri baskı altına aldığını, hakem kararlarını büyük takımlar lehine etkilemeye kalktığını, şampiyonu belirlemeye çalıştığını söyleyenlerin çok olduğunu belirten Başkan Demirören, "Benim içim çok rahat. Bizim federasyonumuz tamamen şeffaf. O yüzden gelin, Merkez Hakem Kurulu'nu atamayla değil seçimle belirleyelim. Seçimi Genel Kurulumuz yapsın. Kamuoyu önünde ilgilileri bu öneriyi tartışmaya davet ediyorum. Sözlerimi noktalarken bu seminerin ve ikinci devrenin başarıyla geçmesini diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126