Prusya Krallığı hangi ülkenin (Rusya, Polonya, Belarus, Almanya) kuruluşuna liderlik etmiştir?

Prusya Neresidir? Prusya Tarihi. Prusya nerededir? Prusya Devletinin kuruluşu, tarihteki yeri, önemli tarihi olayları hakkında bilgi. Prusya; Baltık Denizi’nin güneydoğu kıyı bölgelerine verilen addır. Kuzey Almanya’da eski devlettir.

Prusya Krallığı hangi ülkenin (Rusya, Polonya, Belarus, Almanya) kuruluşuna liderlik etmiştir?

Prusya Neresidir? Prusya Tarihi

GURUR TARAFINDAN 27 ŞUBAT 2013 TARİHİNDE YAYINLANMIŞTIRBİLGİ DÜNYASI

Prusya nerededir? Prusya Devletinin kuruluşu, tarihteki yeri, önemli tarihi olayları hakkında bilgi.

Prusya; Baltık Denizi’nin güneydoğu kıyı bölgelerine verilen addır. Kuzey Almanya’da eski devlettir.

Germenler 10. yüzyılda Nieman (Neman) ve Vistula (Wisla) ırmakları arasındaki bölgede yaşayan halkları Hristiyanlaştırma girişiminde bulundular 1226’da Toton birliğinin başı Hermann von Salza, İmparator II. Friedrich’ten Prusya Dükü unvanını alarak Prusyalıları zorla Hristiyanlaştırdı. 14. yüzyılda Prusya kentleri ve soylular şövalyelere karşı Polonya ve Litvanya’dan yardım istediler. Polonya Kralı IV. Kazimierz Doğu Prusya’yı Polonya’ya kattı (Torun Antlaşması 1466). 1618’de Prusya Düklüğü, Elektör Prens Johann Sigismunde geçti. Polonya desteğindeki hükümetler yeni ödünler elde ettiler. 1655-1660 arasında İsveç-Polonya Savaşı’na katılmasına karşılık, Polonya Prusya Düklüğü’nde elektörün egemenliğini kabul etti (Olivia 1660). Prusya bundan sonra Brandenberg Devleti’ne katıldı. Brandenburg Büyük Elektörü Friedrich Wilhelm’in kurduğu modern ordunun desteğiyle, devlet politikasını kabul ettirmek için bazı bölgeler asker gönderildi (1662). Yönetsel reformu yerleştirmek için, Avusturya İmparatorluğu ile birlikte XIV. Louis’e karşı savaştı, askeri güç sayesinde Prusya Avrupa’daki güçler dengesindeki yerini aldı (1700), I. Friedrich Prusya Kralı oldu. I. Friedrich-Wilhelm döneminde ordu devletin temel direği durumuna getirildi. Soylu ailelerden gelen gençler için subay okulları açıldı, yetiştirilen bu subaylar devletin en yüksek sınıfı oldu.

Ülkeye göçler ve yeni yerleşmeler desteklendi. Prusya Ordusu Silezya’nın alınması ve Yedi Yıl Savaşları gibi başarılarla devlet gücünü Fransa, Avusturya ve Rusya’ya duyurdu. Friedrich, Prusya ve Brandenburg birleştirerek soyluları ekonomik açıdan destekledi. II. Friedrich din özgürlüğü, adlı reform, Prusya hukukunun derlenmesi (1774), ekonomik ve ticari gelişim ve yerleşme sorunu gibi konuları ele alarak, önemli gelişmelere yol açtı. Ancak bu durum uzun sürmedi. II. Friedrich-Wilhelm döneminde gerek ekonomik, gerek yönetsel ve gerek askeri açılardan gerileme baş gösterdi (1786-1795). 1806’da Prusya, Fransa İmparator Napolyon‘a karşı savaşa girdiyse de, Jena, Auerstadt’te, ağır yenilgiye uğradı (14 Ekim 1806), Fransa pek çok Prusya toprağını işgal etti. 1812’de Doğu Prusya ayaklandı ve kral Fransa’ya savaş açtı (17 Mart 1813). 1814-1815 Viyana Kongresi’nde alınan kararlarla, Prusya yeniden kurularak, Saksonya’nın Kuzey yarısı, Westfalen ve Rheinland ülkeye katıldı. 1814’de yeni bir reformla krallık çeşitli yönetsel bölümlere ayrıldı. 1847’de, Berlin’de yeni bir reformla krallık çeşitli yönetsel bölümlere ayrıldı. 1847’ de, Berlin’de “Birleşmiş Landtag” kuruldu, 1849’da liberal bir anayasa çıkarıldı. 1861’de de tahta çıkan I. Wilhelm, orduya ağırlık vererek, Bismarck’ı göreve çağırdı. Avusturya ile Sadowa’da yapılan savaşı kazanan Prusya, Schleswig, Holstein, Hannover ve Hessen Prensliği’ni elde etti. 1870 Savaşı’ndan sonra Bismarck, Alman birliğini gerçekleştirme olanağını buldu. Versaille’de Prusya Kralı. Alman imparatoru olarak taç giydi (1871), Bismarck Prusya başbakanı oldu. Yönetim kadroları ve ekonomik sistem, Almanya’yı Birinci Dünya Savaşı’na sürükledi.

1919-1933 arasında Weimar Cumhuriyeti’nde Reichstag’ın otoritesi genişletildi. Alman Federal Konseyi’nin (Bundesrat) işlevi ve buradaki Prusya oyu uzatıldı. 1918-1932 arasında sol kanattan Sosyal Demokratik Parti, Prusya’nın yönetimini ele aldı. Nisan 1933’te Hitler, Hermann Goering’i Prusya İçişleri bakanı atadı, böylece Prusya tümüyle Nazi yönetimine geçti, Parlamento dağıtıldı. 1945′ ten sonra Doğu Prusya’nın Königsberg’i de içeren kuzeydoğu bölgesi Sovyetler Birilği’ne, Silezya, Pomeranya, Stettin ve Brandenburg’un bir bölümü Polonya’ya geçti. Prusya’nın öteki bölgeleri Oder-Neisse hattından başlayarak Doğu ve Batı Almanya’ya bölüştürüldü. 1947’de Müttefik Kontrol Kurulu tarafından Prusya Devleti tümüyle ortadan kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER