Ali Çam Yazdı! Yayaların geçiş üstünlüğü kabusu

Haber46 başyazarı Ali Çam yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarını ve onlarca kişinin bu kazalarda hayatını kaybetmesini konu alan bir yazı kaleme aldı.

YAŞAM 05.08.2019, 09:53 05.08.2019, 10:05
Ali Çam Yazdı! Yayaların geçiş üstünlüğü kabusu
banner257

Haber46 başyazarı Ali Çam yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarını ve onlarca kişinin bu kazalarda hayatını kaybetmesini konu alan bir yazı kaleme aldı. 

İşte Ali Çam'ın O yazısı:

Geçiş üstünlüğü yayaların kâbusu oldu

Trafik polisi ya da trafik ışıkları olmayan yaya geçitlerinde yayalara geçiş üstünlüğü getiren düzenlemenin üzerinden 6 ay geçti ve bu düzenleme tam anlamıyla bilinçsiz ve sorumsuz sürücüler yüzünden yayaların kabusu haline geldi.

Şu ana kadar onlarca yaya “geçiş üstünlüğü hakkını” kullanmak isterken hayatını kaybetti.

Durum gerçekten çok vahim…

Birkaç ay önce sabah haberlerinde İsmail Küçükkaya, bir dostunun kızını yaya geçidinde kaybettiklerini anlatmıştı. Sağ şeritten giden araç yayaya yol vermiş, ancak sol şeritten hızla gelen araç yolun ortasına kadar gelen genç kıza çarparak ölümüne neden olmuştu.

Birkaç ay önce de Kahramanmaraş’ta aynı şekilde diğer araçların yol verdiği bir yayaya sol şeritten gelen araç çarpmış ve yaşlı adam hayatını kaybetmişti.

Son zamanlarda bu örnekleri çokça duymaya başladık. Yayalar artık yol versek bile arkadan gelen araç varsa yoldan karşıya geçmeye korkuyor.

Geçenlerde aracımla sağ şeritten giderken yola adımını atan iki genç kıza yol vermediğimi gören yanımdaki arkadaşım “Ali hocam, geçiş üstünlüğü yayalardaydı, yol vermedin” dedi.

“Evet” dedim. “Gençlerin canına zarar gelmesin diye yaptım bunu”

Ve açıkladım.

“Gençler yola adımını attıklarında aynadan arkaya baktım ve hızla gelen araçları gördüm. Ben yol verseydim arkadan gelen araçlar gençlere çarpabilirdi. Bu yüzden durmadım.”

“Peki ceza yersen yol vermediğin için” dedi.

“Bir insanın canını kurtarmanın yanında cezanın ne önemi var” diye cevap verdim.

Çünkü gerçekten yol verdiğim yayaların defalarca, arkadan gelen araçların altında kalma tehlikesi yaşadıklarına bizzat şahit oldum.

Şükür yol verdiğim hiçbir yaya kaza geçirmedi ama çok büyük tehlike atlattılar. Haberlerde, neredeyse her gün bir yayanın, yaya geçidinde hayatını kaybettiğini okuyoruz.

Bu yüzden söylüyorum.

Geçiş üstünlüğü gerçekten yayalar için tam bir kabus oldu.

Sorun nasıl çözülür bilmiyorum.

Ama yaya geçitlerinde yaşanan bu tehlikeyi yetkililerin görmesi ve çok acil tedbir alması gerekmektedir?

Zira hepimiz, çifter çifter aracı olanlar dahil hepimiz aynı zamanda birer yayayız.

Ve yarın sol şeritten gelen hangi aracın hangimizi ya da hangi sevdiğimizi hayattan koparacağını hiç bilemeyiz.

Bu yüzden, bu kabustan kurtulmak için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Durum vahim. Durum gerçekten düşündüğünüzden daha vahim…

Selametle kalın.

ALİ ÇAM'IN TÜM YAZILARI

Yorumlar (23)
bilirkişi 12 ay önce
yaya olarak , yaya geçidinden bile geçsen kontrollu geçecen, dalgın şöför olur , acemi olur o an şöförü arı sokar veya ayagına kıramp girer kalp krizi geçirir makinaya güvenilmez yani yaya geçitide olsa kontrollü geçeceğiz ..:
halil 12 ay önce
sayın hocam yasa var anma eksik. bir araç yol veriyor. diğeri soldan hızla gelip ya eziyor ya da tehlikeli durum oluyor. devlet yasayı koydu. uymayanlara hiç bir şey yok. koy bakalım adam gibi cezayı. adamın anasını belle :) bak bir daha geçer mi ? birde her yerden geçebileceğini düşünen yayalar. adam kırmızıda bile geçiyor. halkımız çok bilinçsiz maalesef. inşAllah canlar yanmaz.
MEHMET NERGİZ 12 ay önce
ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNMİŞTİR ALİ BEY.ÇOK TEŞEKKÜRLER..BENDE HEM SÜRÜCÜ HEM YAYAYIM KAÇ DEFA AYNI DURUMA BİZZAT DÜŞTÜM...ACİL BUNUN DÜZENLENMESİ GEREKİR ÇOK ACİLLL ...YAZIK NİCE CANLARA YAVRULARA İNSANLARA
Bilal Hıdır 12 ay önce
Sayın Çam hal kavşağı inşaatı durmuş çalışma yok, bu konuya da gündeme getirmenizi rica ederiz.
Hakkı Erdemir 12 ay önce
Anlattığınız durum önceden beri var olan büyük bir sıkıntıydı, şimdi daha da arttı.
Öncelik yaya kısmına gelince, toplumumuzda kurallara uyma konusunda maalesef sıkıntımız var. Arabada yayanın, yaya iken, sürücünün hakkına saygı göstermiyorum. Bir diyer problem, yasaları koyanların sanki trafikten hiç haberi yok. Öyle yaya geçitleri varki, yaya hiç bitmiyor, buradan araçlar nasıl geçsin. Ayrıca bu kural ışıksız yaya geçitleri için geçerliyken, yayalar ışıklı geçitlerdede de aynı hakkı istiyor. Bazı yerlerde, adım başı yaya geçidi var, trafikte her geçen gün artan araç yoğunluğu varken, gel de trafik tıkanıklığını çöz bakalım. Vatandaşın, canının istediği yerden yola atlamasını, araç yaya gecidini geçerken, yola aniden kendini atmasını da söyleyelim. Yani kısacası, düzgün eğitim vermeden çıkarılan yasa değişiklikleri maalesef böyle can yakar.
Can 12 ay önce
Sen ve yazar Çok güzel izah etmişsiniz.yanlış yasa yanlış uygulama.
Adem 12 ay önce
Önemli bir konuya temas etmişsiniz teşekkürler.
kayt 12 ay önce
Toplum,halk millet neden kurallara uymaz...sen okulu yakıp yıkan veletlere daha ilkokul çağında bir şey yapamazsan o velet büyüdüğünde kural tanımayan canavara dönüşür. herşey okulda öğretilir.bir kantinde sıraya geçemeyen bir milletin çocukları tabiki kurallara uyamazzz...ceza sistemi okularda işletilmelidir.herşey yapanın yanına kar kalmamalı.gerekirse ceza veliye verilmelidir.o çocuk yaptığı işin hata olduğunu suç olduğunu anlamalıdır.
Fatih 12 ay önce
Kamu spotlari başladığı hafta cimer e yazdım bu yaya önceliği yanlış diye ,gelen cevap klasik cümleler ile doluydu.....
Duyarlı sürücü üzerinden olur ancak bu iş, ... Ceza kesmek le de olcak iş değil,olsaydı yıllardır ceza yiyoruz ama nafile.... Eğitim le olur bu yöntem en iyisi ama uzun zaman gerekiyor,şimdi başlarsak 20 yıl sonra verimini alırız.....
M.ZABUN 12 ay önce
“Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi”[7] başlıklı yeni 74. Maddeye göre;

Sürücüler,

1- Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan,
2- Trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş,
3- Kavşak giriş ve çıkışlarına,
4- Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken,
5- Yavaşlamak,
6- Varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan,
7- Yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.


kanun açık ve net yayaların geçiş üstünlüğü yukarıda sayılan şartlar dahilinde geçerlidir.Trafik ışığı,görevli,trafik levhası olan yerlerde böyle bir üstünlük yoktur.
BİLGİ SAHİBİ OLMADAN,FİKİR SAHİBİ OLMAYALIM.
Bünyamin Bozkurt 12 ay önce
çok önemli bir duruma dikkat çekmişsiniz.bu konunun acilen çözülmesi gerekmektedir.
YAYA VE ŞOFÖR 12 ay önce
YAYALARA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ DİYE BİR ŞEY ÇIKARDILAR DURMADAN KAZA.
ARKADAŞ YAYA DA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ DİYEREK HEMEN YOLA ATLAMASIN. BİR BAKSIN GELEN VAR MI YOK MU. GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ BENİM DİYE YAYALAR HEMEN DALIYOR YOLA...
SEN ŞEHİR İÇİNDE 50-60 KM İLE GİT. YAYA GEÇİDİ TAM YANINDA BİR ANDA ATLIYOR HIZIN YAVAŞ DA OLSA ATLAYAN YAYALAR VAR.
HEPSİ BOŞ BİZİM İNSANIMIZ DA VAR ARKADAŞ....NE YAPALIM NASIL ORTA YOLU BULALIM.
ÇÖZÜM:
YAYANIN YOĞUN OLDUĞU YERE ÜST GEÇİT YAPILSIN.
YAYANIN AZ OLDUĞU YERDE YAYA BEKLESİN. BU KADAR BASİT...
ADALET 12 ay önce
kesinlikle haklısınız. çok doğru noktaya değinmişsiniz.
46 12 ay önce
bizim millette dikkat eksikliği var,daha çok canlar yanmadan eskiye dönüş olacağını düşünüyorum.yol hakkı benim diye düşünmeyin syn. yayalar, dikkat eksikliği olan sürücüye denk gelirsen vay haline...
Mustafa Yücel 12 ay önce
Öncelikle Selamun Aleyküm Dogma Büyüme Maraşlıyım Bu Sistem Gerçekten Saçma Olmuş Ya Arabada Yolculuk Yaparken Neden Bir Yaya Gelip Seyir Halinde Olan Arabayı Bile Bile yola Atlarki Bu Sistem Gerçekten Kötü Olmuş Ya Bir Sistem Var Kırmızı Yandıgında Geçsinler Yada Yol Boşken Hiç araba yoksa Araba Geliyor Yola Atlıyor Bir Ara Arabayla Giderken Aniden Yaya Önümüze Çiktı Yani Bir Anda Belirdi Fren yapmak zorunda kaldık Ya Araç Seyir Halinde Bir Anda Önünde Yaya yaw Gardaşım biz ozaman niye yolu kullanıyozki biz yaya geçitinden gidek yayalarda yoldan gitsin Yaya Geliyi fren yapiyim bu sefer arkadaki araç süratli geliyi fren yapamiyim Gardaşım bence buna el atılmalı
batı köyleri 12 ay önce
ali bey biz batı köyleri sakinleriyiz.fatmalı önsen kızıl damlar zeytindere hartlap karadere sır barajı vs vs.efendim bizim şehre ulaşacak yolumuz yok.var aksu köprüsü var.örnek ben sır barajında oturuyorum arabamla ankaraya gidip geleceğim aksu köprüsünü dolanıyoruz,fakülteye gidecek olsak ha keza.bir önsen köprüsü ve yol çalışması başlamıştı kamyonları göröyoduk seviniyoduk , şimdi o çalışmada durdu.lütfen bo konuyuda kaleme bi alın bizi bi aydınlatın .tşk ederiz.
rozturk.59 12 ay önce
İşin Başı Eğitim. Hem Okullar da Trafik Dersi Olmalı, Hem de Sürücü Kursların da Daha Ciddi Şekil de Eğitimler Verilmelidir. Ayrıca Halk Eğitim Merkezlerin dede Vatandaşlara Trafik Konusunda Tamamlayıcı Kurslar Açılmalıdır...!!!???
halil 12 ay önce
okullarda trafik dersi varda . ama öğretemiyoruz öğrencilere. hele trafik dersinde öğrenci 50 nin altında bir not alsın bak veliye çılgına dönüyor. trafikten zayıf mı olurmuş hocam. bu kadar korunan yaptığı zararlı davranış yanına kar kalan vatandaş büyüyünce hak hukuk bilmez maalesef
İsmail 12 ay önce
Yayalara yol vereceksen çapraz yolu kapatacaksin yaya geçecek sen arkadan gelenlerden dayak yiyeceksin:((
İSA 12 ay önce
KAHRAMANMARAŞ BELEDİYESİ OLARAK KAVŞAK DÜZENLEMEDE ÜSTÜNE YOK. TRAFİK AKIŞI TAM BİR KABUS. SAĞ DÖNÜŞTE YAYALARA YOL VER DİYOR YAYAYA YEŞİL YANIYOR SEN DURUP YOL VERSEN ARKADAN KORNA YAĞMURU BAŞLIYOR. YAYA YOLU GEÇSE VAY GEÇMESE VAY YOL VERSEN VAY VERMESEN VAY BUNA BİR DÜZELTME YAPILMASI ŞART. ÇÖZÜM ÇOK YAPAN OLURSA EĞİTİM, ALT VE ÜST GEÇİT YADA TRAFİK AKIŞI YAYAYA GÖRE AYARLANMALI
Fatih 12 ay önce
Sagdaki veya soldaki arac yayaya yol veriyor ama obur seritten gelen arac gormuyor yayayi bu yasayi cikaran suleyman soylu cok insanin kanina girdi bunun hesabini veremez
Behsad türkkahraman 12 ay önce
Mahçiçek istifaaa
Vahdet kıraç 12 ay önce
Evt haklısınız bilinçsiz şoför var peki bilinçsiz yayalardan neden bahseden yok. yeşil ılık yanmış yaya umursamaz şekilde kural tanımadan yola dalıyor buyur burdan yak. Gelelim diğer probleme ışıksız geçitte ortada telefonla oynayana neden laf yok?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:23
Güneş 05:09
Öğle 12:42
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Alanyaspor 30 48
7. Fenerbahçe 29 46
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Bursaspor 32 55
3. Adana Demirspor 31 54
4. Erzurum BB 31 53
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. M. United 33 55
5. Chelsea 32 54
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 32 47
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 32 42
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 34 38
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24