Kahramanmaraşlının Yol Çilesi Ne Zaman Bitecek?

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç 'Kahramanmaraşlının yol çilesi ne zaman bitecek?'

Kahramanmaraşlının Yol Çilesi Ne Zaman Bitecek?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un yapımı uzun yıllardır devam eden Elbistan – Göksun ve Elbistan – Nurhak – Kapıdere – Gölbaşı kara yollarının bitirilmemesi ile ilgili sorunları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesine cevap geldi.

Bakanlık tarafından CHP’li Öztunç’a verilen yanıtta, Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolunun bazı projelerinin henüz eksik olması nedeniyle ihalesinin dahi yapılmadığı, 54,5 km olarak planlanan Göksun-Elbistan Devlet Yolu’nun(Elbistan Şehir Geçişi Dâhil) ise henüz 10 km’lik kesimin tamamlandığı ve kalan kısmın 2020 yılında bitirileceği ifade edildi.

‘BAKANLIK DESTEK OLACAK MI’ SORUSU YANITSIZ KALDI

Öztunç’un doğalgaz çalışmalarının artması ve yıpranmaya bağlı olarak yolların bozulması sonucu çözüm anlamında yetersizlik yaşayan Büyükşehir Belediyesine, Bakanlık bünyesindeki Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından destek olunacak mı sorusunun cevapsız kalması ise Kahramanmaraşlının yol çilesinin daha devam edeceğini gösterdi.

Öztunç’un soru önergesi ve gelen yanıt aynen şu şekilde:

Kahramanmaraş’ta Elbistan Göksun arasındaki, İç Anadolu’yu Güneydoğu’ya ve Doğu Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olacak olan karayolu ile bu yolun devamı Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolu yıllardır bitirilememektedir. Ayrıca Kahramanmaraş ve ilçelerinde şehir içi yolları doğalgaz çalışmaları ve yıpranma nedeniyle köstebek yuvasına dönmüş durumdadır.

Buna istinaden;

SORULAR

1-Elbistan Göksun Kara yolunun yapımının durdurulduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

2-İç Anadolu’yu ve Doğu Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olacak olan bu yol neden bitirilememektedir? Bitirilmeme gerekçesi nedir?

3-Bu yolun devamı olan Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolu yapımı neden durdurulmuştur? Durdurulma gerekçesi nedir?

4-Söz konusu yolların yapımını ne zaman tamamlayacaksınız?

5- Şehir içi ve ilçe yollarının doğalgaz çalışmaları ve yıpranma nedeniyle bozulması ve Büyükşehir Belediyesinin bu yolların yapımı konusunda yetersiz kalması nedeniyle Bakanlık olarak, Karayolları Bölge Müdürlüğü Aracılığıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bu konuda destek olunması yönünde bir girişimde bulunacak kısınız?

CEVAPLAR:

Göksun-Elbistan Devlet Yolu(Elbistan Şehir Geçişi Dâhil) 54,5 km uzunluğunda olup, 10 km’lik kesim bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı Bölünmüş Yol (BY) olarak tamamlanmıştır. Söz konusu yolun kalan kesiminin yatırım programına uygun olarak 2020 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Öte yandan, Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolunun proje çalışmaları kapsamında yatay-düşey hatları onaylanmış, kavşak projeleri ise onay aşamasındadır. Söz konusu yolun proje çalışmalarının tamamlanmasıyla Yatırım Programına alınmasını müteakip, ihalesi yapılabilecektir.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
ENS
ENS - 9 ay Önce

LÜTFEN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUN EFSANESİNİZ BU MEMLEKET BİRDAHA BULAMAZ SİZİN GİBİ İNSANI

Dede
Dede - 9 ay Önce

Bu adam başkan adayı olsun ger zaman akp ye veriyordum bu sefer bu adama veritim

ede
ede - 9 ay Önce

Helal olsun sana sayın vekilim o koltuga bir insan anca bu kadar yakışır bu görevin hakkını veren tek vekilsin

Ali
Ali - 9 ay Önce

Sayın vekili tebrik etmek lazım. Kahramanmaraş'ın adının mecliste duyurulması, memleketin sorunlarının olduğunun bildirilmesi çok iyi.... Ağlamayana yemek yok. Diğer vekillerimizde mecliste memleketimizin sorunlarını dile getirsinler lütfen.

Necmeddin
Necmeddin - 9 ay Önce

EY HEMŞERİLERİM BU SEÇİMDE PARTİ GÖZETMEKSİZİN ÇALIŞAN, EMEK EDEN, MEMLEKETİMİZİN SORUNLARINI DİLE GETİREN, KARAKTERLİ, ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYARAK ÇALIŞAN İNSANA, ALİ ÖZTUNÇ BEYE OY ATALIM...

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 9 ay Önce

SAYIN VEKİLİM , SADECE GÖKUN, AFŞIN, ELBİSTAN DEĞİL 9 İLÇEMİZİN HANGİSİ İLE BAĞLANTIMIZ VAR.? 7 KOMŞU İLLERİN HANGİSİ İLE DOĞRU DÜZGÜN BAĞLANTIMIZ VAR ALLAH AŞKINA.?

TC'li
TC'li - 9 ay Önce

akpnin vekilleri baksın da örnek alsın seni. Maraşın zenginlerin arkasını toplamaktan şehir için çalışamıyorlar

Necmeddin
Necmeddin - 9 ay Önce

Oylar Ali Öztunç'a

ODİSEUR
ODİSEUR - 9 ay Önce

HELAL BE K.MARAŞ MİLLETVEKİLLERİNDEN BİRİ ÇIKIPTA MARAŞIN SORUNLARINI MECLİSTE GÜNDEME GETİRMEDİ

çiftçi
çiftçi - 9 ay Önce

Öncelikle iyi günler diliyorum.
şehrimizin ana sorunlarından birisi hakkında görüşlerimi bildirmek istiyorum. Malumunuz kırsal kesimdeki insanımızın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılıkta sorunlar oldukça fazladır. gübre , mazot, yem fiyatları oldukça artmıştır. insanlar topraklarını ekmemekte hayvancılığı bırakmaktadır. bu da köyden kente göçe sebep olmaktadır. Halbuki insanlar üretse ürettiğini satsa köyde kalacaktır. Gençlerimiz il dışına gitmektedir.

Göksunlu
Göksunlu - 9 ay Önce

Göksuna belediye otobüs seferleri istiyoruz


SIRADAKİ HABER