Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayı KSÜ'de Yapıldı

Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayı KSÜ'de Yapıldı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ULİSA) koordinasyonunda Göç Araştırmaları Vakfının katkılarıyla hayata geçirilen Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde düzenlendi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış oturumunun ilk konuşmasını KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayına ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Rektör Can, Kahramanmaraş’ın en yoğun Suriyeli sığınmacı misafir eden illerin başında geldiğini belirterek zorunlu nedenlerle ülkelerini terk etmek durumunda kalan sığınmacılara kucak açmanın insani bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Suriyeli genç sığınmacıların eğitim sürecine dâhil edilmelerinin bireysel gelişimleri, meslek edinmeleri ve uyumları açısından oldukça önemli bir husus olduğunun altını çizen Rektör Can, örgün eğitim çağındaki gençlerin uyum ve eğitimini hedefleyen bu çalıştayın çalışmalarının üniversitelere gelecek öğrencilerin alt yapısını güçlendireceğini düşündüğünü ifade etti.

“Yaklaşık 4 milyon sığınmacının uyum ve eğitimi, çok yoğun çalışma ve emek isteyen bir süreç. Kurum ve sivil toplum kuruluşları olarak hepimize önemli görevler düşüyor. Biz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olarak bu manada yapılması planlanan her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız.” diyen Rektör Can, başta AYBÜ yöneticileri olmak üzere çalıştaya katkı sunan katılımcılara teşekkürlerini sundu.

KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Doğan da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Kahramanmaraş’ın 80 binin üzerinde sığınmacı misafir ettiğini hatırlatan Dekan Doğan, çok önemli bir konu olan sığınmacı gençlerin uyum ve eğitimini hedefleyen çalıştaya katı sunanlara teşekkür etti.

AYBÜ ULİSA Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ise Türkiye’nin yoğun göç olaylarına sahip bir ülke olduğunu ve 3 milyon 644 bin 342’si Suriyeli olmak üzere 4,8 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını söyledi.

ULİSA koordinatörlüğünde yürütülen ve Erasmus+ KA2 programı kapsamında Dış İşleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen "Development and Implementation of Social - Science Training Program for Young Refugees" (Let’s Science) programı hakkında katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Türkiye’de 18 yaş altında örgün öğretime katılmamış Suriyeli genç sığınmacılara yönelik hazırlanan eğlenceli bilimsel içeriklerin bulunduğu bilimsel eğitim programı ile onların eğitim yoksunluğunun giderilmesini, sosyal katılımlarının amaçlandığını söyledi.

Bilgin, Suriyeli Genç Sığınmacıların Uyum ve Eğitimi Çalıştayı ile Let’s Science projesi kapsamında fikri çıktıların paylaşımının ve geliştirilen oyunların tanıtılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay sunumlarına geçilirken çalıştaya katkı sunan kurum ve kuruluşlar ile Suriyeli sığınmacıların uyum ve eğitimi konusunda çalışmalar yürüten yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde ise farklı yaş guruplarından Suriyeli gençlerle eğitici oyunların oynandığı İngilizce, Türkçe ve Arapça bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 09:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bertizli
Bertizli - 8 ay Önce

Millett aççç millet işsiizzz fabrikalar suriyeli doldurdu .işçi çıkarıyorlar .siz bu suriyelere kafayı takmışsınız .size oyu suriyeliler versin bu satten sonra .şu habere bak ya ulkenın durumu ne bunlar neyin peşinde .size oy moy yok .utanmazlar

KÜRŞAT 46
KÜRŞAT 46 - 8 ay Önce

Yapılacak en güzel şey bir an önce evlerine dönmeleri sağlanmalı.

GÖREN GÖZ
GÖREN GÖZ - 8 ay Önce

UYUM SÜRECİ BİLMEM NEYİ EĞİNİN ÜZERİNE PLANLAR BIRAKIN KARDEŞİM, GERİ GÖNDERME İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPIN YETER ARTIK. UYUM SAĞLATIP NE YAPACAKSINIZ, GELECEĞİMİZ NESİLLERİMİZE ALTERNATİF SORUN YUMAĞIMI BIRAKMAYA NİYET ETTİNİZ,NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUNUZ. ELİN ECNEBİSİ NASIL ÜLKEME SOKMAM,SORUNU ORTADAN KALDIRIRM DERDİNDE, BUNLARDA NASIL UYUM SAĞLARIZIN DERDİNDE. ÇOK BÖYLE SURİYELİ SEVİCİ VARSA EVİNDE UYUM SAĞLAYACAK ŞEKİLDE PLANLAR YAPSIN. KİMSE BU ÜLKENİN VE GELECEĞİMİZ NESİLLERİN MAKUS GELECEĞİ ÜZERİNE PLAN YAPANLARIN KUKLASI OLMASIN.

Ali bey
Ali bey - 8 ay Önce

Kayıtlı akp im amabu suriyeliler politikasın dolayı akp oy yok.

hakan
hakan - 8 ay Önce

uyum süreci mi kaldı adamlar bizi geçti

Maraşlı
Maraşlı @hakan - 8 ay Önce

Adamlar bizi geçtiyse İnşAllah onlar gibi olursunuz

doğru söyleyen adam
doğru söyleyen adam - 8 ay Önce

bu illetleri başımıza saranları Allah bildiği gibi yapsın ülke ekonomik batağa girmiş biz daha suriyeli derdindeyiz

Furkan
Furkan - 8 ay Önce

Artık Suriyelileri göndermek imkansıZ hala getirdi bu hükümet söylenecek bişey kalmadı

KÜÇÜKCERİT
KÜÇÜKCERİT - 8 ay Önce

SURİYELİLERİN UYUM SORUNU YOK NEREDE BELEŞ ORAYA YERLEŞ ADAMLAR BİZDEN BİLE İYİ ŞARTLARA SAHİP İŞLERİ GÜÇLERİ SURİYELİLER. ONLARLA İLGİLENDİKLERİ KADAR BİZİMLE İLGİLENSELER ŞİMDİYE EN AZINDAN BİR ARPA BOYU YOL ALIRDIK

vesselam
vesselam - 8 ay Önce

çokda uydurmayın, gidecekler nasılsa

46
46 @vesselam - 8 ay Önce

Bu suriyeliler gitmez kardeşim kimse kimseyi kandırmasın ülkelerinde görmedikleri imkanlara kavuştular

Mahmut
Mahmut - 8 ay Önce

Suriyeli diye diye bittiniz be yazıklar olsun yeter artık


SIRADAKİ HABER

banner122