Kahramanmaraş Büyükşehirden Yeni Seyir Terası Açıklaması

Seyir Terası ile ilgili spekülasyonlarla ilgili dün bir kamuoyu açıklaması yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, bugün yeni bir açıklama daha yaptı. Açıkalamada vatandaşlara teşekkür eden belediye 'Seyir Terasının tahliyesi kamu menfaati doğrultusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun olarak yapılmıştır' dedi.

YEREL YÖNETİM 26.03.2020, 20:24
Kahramanmaraş Büyükşehirden Yeni Seyir Terası Açıklaması

Seyir Terası ile ilgili spekülasyonlarla ilgili dün bir kamuoyu açıklaması yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, bugün yeni bir açıklama daha yaptı. Açıkalamada vatandaşlara teşekkür eden belediye 'Seyir Terasının tahliyesi kamu menfaati doğrultusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun olarak yapılmıştır' dedi.

Belediye Sosyal Medyada Yapılan Yorumlara yer Verdiği Açıklamasında Şunları Söyledi:

Seyir Terasının tahliyesi kamu menfaati doğrultusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun olarak yapılmıştır.

Bu süreçte spekülatif haber ve yorumlara en güzel cevabı yine hemşehrilerimiz vermiştir.

Teşekkürler...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dün Yaptığı Açıklamada Şu İfadelere Yer vermişti:

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMASI

Kahramanmaraş Kamuoyunda ‘Seyir Terası’ olarak bilinen mekanın Tahliyesi konusunda  yanıltıcı mahiyette yapılan spekülatif haber ve yorumlar sebebiyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

1) Teras Kafe olarak bilinen 52 ha yerin, Orman İdaresi ile 2005 yılında yapılan protokol gereği mülkiyet kullanım hakkı Belediyeye verilmiştir. 

2) Söz konusu yer 2008 yılında “Yap-İşlet-Devret” yöntemiyle GÜÇADO Doğa Dinlenme Tesisleri’ne 8 yıllığına kiraya verilmiş, kira sözleşmesinde müstecirin “yapacağı”, “işleteceği” ve “devredeceği” hususlar ve süre açıkça belirtilmiştir.

3) Müstecire Büyükşehir Belediyesi tarafından 28.11.2016 ve 17.01.2017 tarihlerinde kira süresinin 2017 yılında sona ereceği ve sürenin ihale yapılmaksızın uzatılamayacağı bildirilmiştir.

4) Müstecir kira süresi sonucunda yeri terk ve tahliye etmeyerek işgalci durumuna düşmüş ve bu yere ait 1.065.282 TL ecri misil borcunu da ödememiştir.

5) 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 75’inci maddesine göre Onikişubat Kaymakamlığından işgalin sonlandırılması talebimiz üzerine Kaymakamlıkça tahliye kararı verilmiş, müstecirin tahliye işlemine karşı yürütmeyi durdurma talebi mahkemece reddedilmiştir.  

6) Bunun üzerine Kaymakamlığın 04.03.2020 tarihli yazısında tahliyenin 25.03.2020 tarihinde gerçekleştirileceği hususu Belediyemize ve müstecire bildirilmiş ve aynı gün fuzuli işgal sonlandırılmıştır.

Coronavirüsle mücadele kapsamında ‘İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında’  Cumhurbaşkanlığı Kararı işgal ve tahliye işlemlerini kapsamamaktadır. Yukarıda açıklandığı gibi konu 2017 yılından buyana devam eden bir işgalin, kamu menfaati doğrultusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun sonlandırılmasından ibarettir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Yorumlar (6)
Taşkın 2 hafta önce
İyi güzelde onlardan alıp başka birine peşkeş çekmeyeceginizi bilsek belediyenin arkasında duracagizda kim bilir hangi başka bir işgalciye usulsüz şekilde devredilecek buda tartışılır. Kas yapalım derken göz çıkartmayında nasi yaparsanız yapın... görelim bakalım nolacak süreç nasıl işleyecek
maraşın yerlisi 2 hafta önce
Aynen , yandaşa peşkeş çekilecekse hiç gereği yok ama siciliniz çok temiz olmadığı için size çok güvenemiyoruz. Çünkü açgözlü insanı korona bile durduramaz
ahmet 2 hafta önce
acaba hangi yNdaşa gidecek
Dexter 2 hafta önce
Hayrettin Güngör başkanın yanındayız . Kimse devletten büyük değildir
by BaŞKAN 2 hafta önce
Kahramanmaraş Büyükşehir hizmete başladı. 2002 yılında ak parti hükümeti devraldığında da önce muslukları kesmişti. Önce rantlar kesilecek hizmet vatandaşa sunulacak.Birileri trilyoner olmayacak Cem Uzanlara ihtiyacımız yok.
Tttt 1 hafta önce
İleri geri konuşanlar. Parası olan alıyor. Varsa paranız gidin siz tutun.