Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan Büyükşehir'in Şehir Meydanı Projesine Tepki

Kahramanmaraş Mimarlar Odası VI. Dönem Yönetim Kurulundan Valilik Meydan Projesine tepki geldi. Odadan yapılan yazılı açıklamada, uzun süredir gündemde olan Valilik Meydan Projesiyle ilgili odalarına fikir soran Büyükşehir Belediyesinin, alelacele istişareyi beklemeden proje taslağını açıklamalarına bir anlam veremedikleri belirtildi.

YEREL YÖNETİM 21.01.2021, 15:18
Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan Büyükşehir'in Şehir Meydanı Projesine Tepki
banner257

Kahramanmaraş Mimarlar Odası VI. Dönem Yönetim Kurulundan Valilik Meydan Projesine tepki geldi. Odadan yapılan yazılı açıklamada, uzun süredir gündemde olan Valilik Meydan Projesiyle ilgili odalarına fikir soran Büyükşehir Belediyesinin, alelacele istişareyi beklemeden proje taslağını açıklamalarına bir anlam veremedikleri belirtildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Valilik Meydan projesi üzerinde uzun süre çalışmalar yapan Kahramanmaraş Mimarlar Odası VI. Dönem Yönetim Kurulu, geçen hafta projenin taslağının açıklanmasıyla şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kahramanmaraş Mimarlar Odası, Özel İdare İş Merkezi ve Valiliğinde içinde bulunduğu ada’ya yapılacak Meydan Projesiyle ilgili Büyükşehir’den gelen istişare teklifini kabul etmiş ve proje üzerinde halkın fikrini almak için anketler düzenlemişti. Büyükşehir Belediye bünyesinde kurulan ve projeyi yürütecek komisyona da bir üye veren Mimarlar Odası projeyle ilgili gelen fikir ve yeni önerileri hem yönetim kurulunda hem de kayıtlı üyeleriyle geniş bir yelpazede ele almıştı.

Geçen hafta Aksu TV’de programda açıklanan Valilik Meydan Projesinin taslak halini Yönetim Kurulunda değerlendiren Mimarlar Odası, istişare teklifinin Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’den gelmesine rağmen, hiçbir konuda istişare edilmeden projenin açıklanmasına bir anlam verilemediği belirtildi. Yönetim Kurulu Toplantısının ardından bir açıklama yapan Kahramanmaraş Mimarlar Odası VI. Dönem Yönetim Kurulu’nun açıklaması;

“İlimizin her açıdan kalkınması için kamu ve özel sektör ile işbirliği içerisinde çalışmayı görev addediyoruz. Valilik Meydan Projesiyle ile ilgili Büyükşehir Belediyemizden gelen birlikte çalışma teklifi büyük bir sorumlulukla kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan komisyona da bir üye vererek çalışmaya dâhil olundu. Kayıtlı üyeler ve halkımızdan gelen yeni ve rasyonel fikirleri değerlendirmek için anketler düzenlendi, gelen yorum ile proje önerileri yönetim kurulunda günlerce değerIendirildi.

Projeyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin Güngör’den gelen teklif üzerine istişare edilmesini beklerken, projenin detaylarını Aksu TV’de yapılan programdan öğrenmemiz şaşkınlık yarattı. Şehrimizle ilgili proje hazırlanırken tırnak içinde söylemek gerekirse; tepeden inme bir proje oluşturulmasını istemiyoruz. Televizyon Programından öğrendiğimiz projede yer alan binalara hangi misyonun yüklendiği, binalardan nasıl ve ne şekilde yararlanılacağı, alandaki yeşil alan miktarının ve beton bloklaşma yoğunluğunun ne kadar olduğu gibi soru işaretlerini kamuoyu gibi bizde kaygı ile takip etmekteyiz.

Valilik Meydanına yapılması düşünülen projede kimlerden nasıl teknik destek alındığını bilmiyoruz, bu proje hazır bir proje olup Valilik Meydan Projesi’ne adapte mi edildi? Bilmiyoruz. Projenin temelini oluşturmak için kurulan komisyonun toplanıp toplanmadığı konusunda bile bir bilgiye sahip değiliz. Mimarlar Odası Kahramanmaraş Şubesi olarak sadece meydan projesiyle ilgili değil, diğer ilçe belediyelerimizle olduğu gibi Büyükşehir Belediyemizle de ilimizin tasarımsal projeleriyle ilgili birlikte çalışmak isterdik. Bu kent hepimizin ve oda olarak ilimiz için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya da devam ediyoruz.

Kamuoyu adına Şehir Meydanı ve diğer projelerdeki gelişmelerinde takipçisi olacağız”

Yorumlar (17)
MEHMET YİNANÇ 4 ay önce
Ulucamii önündeki yola baktığınız zaman, herhalde hiç bir şehirde, ışıklardan 3 araba kalkıp, ileride 2 şeride düşen bir yol yoktur.
MEHMET YİNANÇ 4 ay önce
Bu zamana kadar yapılan bütün projeler, birilerinin istediği doğrultuda yapıldı. İnşAllah bu sefer halkın istediği, kullanılabilir bir projede sonlanır.
köylü 4 ay önce
laf cokkk-- icraat yookkk
Furkan 4 ay önce
Maraşta mimarlar odası mı varmış şimdiye kadar nerdeymişler?
MEHMET YİNANÇ 4 ay önce
Bu millet usandı artık. Yap boz tahtasına çevirdiniz. Varsa yoksa bir cadde. Doğru dürüst ve devam arzedecek bir proje yapın artık. Birilerinin ağzına bakmadan, ne gerekiyorsa tabi. İyi ki fazla cadde yokmuş.
Aksakallı Akif 4 ay önce
Dünyanin bir cok farklı sehrinde, sehir merkezinde ormanlik alanlar devasa parklar gorursunuz ve otantik yapiya dokunmadan eski sehir manasina gelen trafige kapali cadde ve alanlar vardir trabzon caddesi, kibris meydani, tekke sakarya , stadyuma kadar olan bölge ormanlık yesil alana cevrilmelidir
Doğasever 4 ay önce
Park yapın, parkımız yok merkezde. Nefes alalım
Koca binayı yık 4 ay önce
Koca binaları para döküp, yık yerine boşluk yap... herhalde dünyada ilk oluruz. O binalar dünyanın parası. Düzenleme yapılıp kullanılır. Allahtan korkun yahu
Mmm 4 ay önce
Stadyum da yakılmalı çok yer kaplıyor yesil alan olmalı...
Özgür 4 ay önce
BU BASKANDAN BIRSEY OLMAZ.Yazik memlekete valilik istiklal üniversitesine verilen yere belediyenin üstüne taşınsın.Valilik meydan olsun
Mehmet Türk 4 ay önce
Halkın sesi olduğu için Mimarlar Odasına teşekkürler...
Ahmet Kara 4 ay önce
Şehrin trafiği keşmekeş, AKSU çayı kirli, yollar bozuk vs vs. Bu kadar sorunla ilgilenmeyip meydan yapan belediyeye oy verdiysek, Ahirette bize ne derler acaba?
KAHRAMAN 4 ay önce
Biz hiçbir şeye anlam veremiyoruz bu şehirde!!!
Last patriot 4 ay önce
Soz konusu belediye ise herturlu hile duzenbazlik beklenir ..Anlasilan orayida peskes cekecekler
serdar konar 4 ay önce
öyle bir yapıya ihtiyacınız varsa gidin başka bir yere yapın. Şehir merkezi zaten kaldırmıyor arayı alabildiğince yeşil alana dönüştürün. Tok illa yandaş kalkınacak halk enayi diyorsanız orası başka. Trabzon caddesi çevresi rahatlatılmalı ve o caddenin alabildiğince genişletilmesi lazım.
gariban halk 4 ay önce
belediyenin başında böyle vizyonsuz ve kibirli yöneticiler olduğu müddetçe daha çok "ben yaptım oldu zihniyeti" hakim olur bu şehre.
Hakkı İSTER 4 ay önce
Şehrin en merkezi yerinde zaten trafik yoğunluğu fazla, meydan adı altında yapılacak bu değişiklik, yoğunluğun daha da artmasına sebep olacaktır. Cazibe merkezlerini şehrin değişik noktalarına yaymak gerekir. Kentsel dönüşümün doğru yapılması gerekli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner255
27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:36
Güneş 05:14
Öğle 12:34
İkindi 16:24
Akşam 19:43
Yatsı 21:14