Kahramanmaraş Önsen Köprüsü Temeli Atıldı

Kahramanmaraş'ın yeni yerleşim alanına ulaşımı yarı yarıya kısaltacak olan “Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları” projesinde temel atıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör’ün çabaları sonucunda Kahramanmaraş’ımıza önemli bir yatırım daha gerçekleştirildi. Daha niceleri de inşallah gerçekleştirilecektir. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullanırken; Başkan Güngör, “Şehrimizin yeni yerleşim alanına ulaşımı 12 kilometre kısaltacak projemiz şehrimize hayırlı olsun. Yılsonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

YEREL YÖNETİM 20.06.2021, 11:05
Kahramanmaraş Önsen Köprüsü Temeli Atıldı
banner257

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmalarına başlanan Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları’nda temel atma töreni gerçekleştirildi. Proje alanında gerçekleştirilen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Vali Ömer Faruk Coşkun, Milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

600 Milyon TL’lik Yatırımımız Devam Ediyor

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hemşerilerimizin beklediği, şehrimizin karşı yakasını şehir merkezine bağlayan ve 22 kilometrelik yolu 10 kilometre indiren Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolu projesinin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimizde paydaşlarımızla bir araya gelerek şehrimizin sorunlarını masaya yatırdık. İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar ise sınırlıdır. Bizlerde talepleri öncelik sırasına koyarak sınırlı kaynaklarla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tabi bir taraftan talepleri yerine getirirken diğer taraftan belediyemizin mali yapısını iyileştirmeye çalışıyoruz. Pandemi döneminde gelirlerimizin azalmasına rağmen söz verdiğimiz tüm yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Kırsal ve şehir bölgelerinin ihtiyaçları her zaman farklıdır. Ancak bizler bu gruplar arasında denge sağlamayı ve her yere eşit miktarda hizmet götürmeye gayret ediyoruz. Hamdolsun 2 yıl içerisinde söz verdiğimiz bütün yolları yüzde doksanın üzerinde yerine getirdik. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Kahramanmaraş’ımıza 300 Milyon TL’lik yatırım hayata geçirdik. Bu yıl içerisinde ise şehrimize 600 Milyon TL değerinde yatırımı hayata geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yatırımlarımız artarak devam edecek” diye konuştu.

Tekke’de Konutlar Yılsonuna Kadar Yükselecek

Konuşmasının devamında temeli atılan Önsen Köprüsü ve Kentsel Dönüşüm projelerinin tamamlayıcı nitelikte olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, “Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonrasında Tekke (Yusuflar) Mahallemizdeki çalışmaları TOKİ üstlendi ve çalışmalarımız devam ediyor. Tekke’de tarihi dokuya uyumlu ve 4 katı geçmeyecek konutlar yılsonuna kadar yükselmiş olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak Saçaklızade’de başlattığımız 100 konutluk kentsel dönüşüm projesini tamamladık. İnşallah bir ay içerisinde evleri hak sahiplerine teslim edeceğiz. Kurtlar’da da konutlarımızı inşallah önümüzdeki yılbaşında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Burada hak sahiplerimiz hiç tereddüt yaşamasın. Hepsinin haklarını fazlasıyla vereceğiz ve hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Bu projeler birbiriyle ilişkili. Konutlarımız yollarıyla ve diğer hizmetleriyle birlikte yapılıyor. Hizmette de dönüşüm yaşanıyor” dedi.

Turizm Potansiyelini Artıracağız

Konuşmasında turizm yatırımlarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kahramanmaraş’ımızda turizmin gelişmesi ve ziyaretçi sayısının artması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yedikuyular Kayak Merkezi’ne bu yıl içerisinde 35 bungalov evi ve bedesten çarşı kazandırdık. Bölgeye inşa ettiğimiz otelde ise son aşamaya geldik. Bölgenin en ulaşılabilir ve konforlu mekânı olan Yedikuyular’da bu yıl içerisinde 500 bin misafirimizi ağırlamayı hedefliyoruz. Kahramanmaraş’ın bir diğer turizm alanlarından Ali Kayası’nda ise seyir cam terası projemiz var. İnşallah oraya ulaşımı sağlayan yolu ve cam seyir terasını inşa ederek turizm potansiyelini artırmayı hedefliyoruz. Ali Kayası’na hem tepeden hem de karayolu ile ulaşımı sağlayan projeler inşa edeceğiz. Ayrıca bölgemizin turistik alanlarından olan Yeşilgöz’de de yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Yeşilgöz’e ulaşım sağlayan yollarda da yenileme çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah orasının da şehrimize sağladığı katma değeri artıracağız. Kahramanmaraş’ımıza kazandıracağımız bir diğer proje ise Kılavuzlu Millet Bahçesi olacak. Burada çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kılavuzlu, 300 dönümlük alanıyla Kahramanmaraş’ımızın en büyük parkı olacak. İnşallah oranın da teslimatını Ekim ayında yapacağız” diye konuştu.

Merkeze Uzaklık 10 Kilometre Azalacak

Başkan Güngör, “Bu bölgemiz 40 civarında irili ufaklı yerleşim yerini ve yaklaşık 60 bin hemşehrimizi barındırıyor. Gelişen bir bölge olduğu için burasının ileride yaklaşık 150 bin civarında nüfusa sahip olacağı öngörülüyor. Önsen köprümüzün ve bağlantı yollarının hayata geçmesiyle birlikte bölgenin merkeze olana uzaklığı 10 kilometre daha kısalacak. Yani bu köprü şehrimizin iki yakasını bir araya getirecek. Köprü ve bağlantı yollarının toplam maliyeti 75 Milyon TL. Ancak bunun 25 Milyon TL’lik kısmını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile İller Bankamız finanse ediyor. Kalan 50 Milyon TL’lik kısmı ise Büyükşehir Belediyesi olarak biz finanse ediyoruz. Ayrıca İnşallah yılsonuna kadar Ağcalı Kavşağı’ndan Adana yoluna kadar 4,8 kilometre uzunluğa ve 55 metre genişliğe sahip yolumuzu da açmış olacağız. Böylece şehir merkezimizin trafik yoğunluğu da azalmış olacak. Kahramanmaraş’ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Vatandaşlarımıza Kolaylık Sağlayacak

Başkan Güngör’ün ardından kürsüye çıkan AK Parti Milletvekili İmran Kılıç ise yatırımın hayırlı olmasını diledi. Kılıç, “Hayırda ve hizmette yarışın en güzel örneklerinden birini görüyoruz. Şehrimizin önemli bir ihtiyacı karşılanmış oldu” diye konuştu. Vali Ömer Faruk Coşkun ise, “İnşallah temeli atılan Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolu Projesi sayesinde bu yol 12 kilometreye düşecek ve vatandaşlarımız hem zamandan hem de yakıttan tasarruf etmiş olacaklar. Bu güzel hizmetin ilimize kazandırılması için emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projenin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Güçlü Liderle Güçlü Yerel Yönetim

Törende konuşma yapan bir diğer isim AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise hükümet ve yerel yönetimin işbirliğine dikkat çekti. Ünal, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve vizyonuyla Türkiye 2002’den bu yana önemli bir aşama kaydetti. Yerel yönetimlerin pandeminin zorluklarına rağmen tıpkı Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları projesinde olduğu gibi dev yatırımlar hayata geçirebilmesi bu istikrarlı siyasi iradenin sayesinde olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör’ün çabaları sonucunda Kahramanmaraş’ımıza önemli bir yatırım daha gerçekleştirildi. Daha niceleri de inşallah gerçekleştirilecektir. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolu

4,5 kilometrelik bağlantı yolu ile 210 metrelik köprü ve sanat yapılarını kapsayan projenin 2021 yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Dev ulaşım yatırımının hayata geçmesiyle beraber kentin yeni şehirleşme bölgelerine merkezden doğrudan erişim sağlanabilecek. Arter ve köprünün kısa vadede Sır Barajı’nın güneyinde bulunan 40 mahallede meskûn yaklaşık 60 bin kişi tarafından kullanılacağı düşünülüyor. Önsen bölgesinden şehir merkezine ulaşımını yarı yarıya düşürecek proje uzun vadede ise yaklaşık 150 bin kişilik büyük bir nüfusun ulaşımını sağlayacak.

Yorumlar (32)
haklı 2 ay önce
temel atma töreni için harcanan para ile köprünün bir direği dikilirdi herhalde
buda haklı 2 ay önce
az bile bence bütün tv kanalları orda olmalıydı son dakika haberi vermeliydi nede olsa iki yakalarını bir araya getiren proje.
Ikizceli 2 ay önce
Seçim gelir nasılsa bu ılıcanın yolundan bahseden yok ben bir akpatili olarak size ve sayin cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan a oy kağıdı değil ot kagidi bile yok
Ercan 2 ay önce
Seni buraya getiren arabanın benzinine yazık
Öz ede 2 ay önce
Çabuk biter en fazla on sene sürer
önce vatan 2 ay önce
yapın yapında şu şehiriçi trafiğiyle ilgili bir çalışma var mı hayri bey....şehir içi tam bir keşmekeş...sen belediyeye her sabah ve akşam helikopterlemi gidiyon..yada arabanın pencereleri film kaplı dışarıyı görmüyor musun...yada kafanı kuma mı gömüyorsun...trafik sorununu halının altına süpüremezsin.trabzon cad eski haline getir.hükümet meydanı projeni neden halka sormadan yapıyorsun...3 sene sonra sen nasıl olsa maraştan gideceksin.Bu trafik çilesini biz çekeceğiz.Maraşta yaşayanlar seni iyi anmayacaklar....
Mustafa 2 ay önce
Sayın sayfa yöneticim ev kiraları ne kadar artışta olduğunu 1000 tl den aşağı kiralık ev bulunmadığını ve bu milletin asgari ücretle çalıştığının haberini yaparsanız sevinirim millet elini vicdanına koysun ve paranin ne kadar değer kaybettiğini görsün. Halk ile ilgilenin rica ediyorum
HARUN 2 ay önce
ARSAN KAVŞAĞININ DA TEMELİ HEYECANLA ATILDI AMA SONUÇ FİYASKO.TEMEL ATMAK ÖNEMLİ DEĞİL ÖNEMLİ OLAN İNŞAATI Bİ AN ÖNCE TAMAMLAMAK.
Ramiz ESER 2 ay önce
inşaat maliyetleri bir yılda yüzde yüz arttı demir 2 katı oldu. Yatırımlar beklememeliydi. Bankalardan gerekirse yüzde 10 ile borçlanıp imalatlar yapılmalıydı. Maliyetler 2 katı oldu.
Ademoğlu 2 ay önce
Bu kaç yıl sürer acaba. anket yapıp tahminleri alalım
2033 2 ay önce
2033'de biter ellahım
V.K. 2 ay önce
Zahmet oldu yav, bı sonraki seçimi bekleseydiniz keşke. Tüh şimdi hayrettin güngör başkana ayıp oldu ne güzel hiçbir şey yapmadan başkanlığı iyi yapıyordu
Kürşat46 2 ay önce
20 yıldan beri neden atılmadı ?
Bertizli bekir 2 ay önce
2033 de biter ellahım
hepsibu 2 ay önce
Şu küçücük hizmeti bile büyük bir lütufmuş gibi şov yaparak abartıyorsunuz. Temelinin atılması demek işin bitmesi demek değildir.Bakalım kaç yıl sürünecek burası.
Vatandas 2 ay önce
Marasa en iyi hizmet.mahir ünal.imran kilic.ahmet özdemirin tez zamanda gitmesidir.göreceksiniz bu ücĺü akp ye k.marasta çok oy kaybettirecektir.mesela ben ve ailem bir daha akp ye asla.....
COLOMBO 2 ay önce
Piazza kavşağı gibi kaç yıl surecek acaba ? bugunun tarıhını not alın :)
Tuğba 2 ay önce
Çin seddi 2300 yılda tamamlanmış ama bu kısa sürer gibi geliyor sadece 20 yıldır bekliyor.
SYF 2 ay önce
BU KÖRÜNÜN AYNISINDAN, TÜRKOĞLU'NUN MERKEZİNDEN GEÇEN İMALI ÇAYININ ÜSTÜNDE 5 TANE VAR, 10 YIL ÖNCE O İMKANSIZLIKLARIN İÇİNDE DÖNEMİN İLÇE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA TAŞHAN YAPMIŞTI.
sucu46 2 ay önce
o köprünün altından akan suyun rengine bakan olmamış mı ?
Topuz 2 ay önce
Merfezi köprü sanıyorlardı ya ...yuksek olmazsa su basar ha.K Maraş in havası belli olmaz...hayırlı olsun Fatih Erkoç, Hayrettin güngör ve emeği geçenlere teşekkürler...tez zamanda yapılır inşAllah
Son Kral 2 ay önce
İddia'ya var mısınız? Belediye Başkanı 2021 yılı sonunda açılacak demiş. ben de diyorum ki en az 2 yıldan önce açılmaz. Sizler ne diyorsunuz bu konuda.
Messi 1 ay önce
Imkansız...çünkü ben de iş yaptırdım..parasi peşin çalışanlar hep çaldı çaldı kaçtı...bu memlekette paraya ihtiyacı olmayan işçi ve taşeron çok
Ahmet AZAK 2 ay önce
Toki yaptığı binların parasını zaten evi teslim ettiği vatandaştan alıyor. Hal böyle olunca geçen yıl yapılan 300 milyan (eski parayla 300 Trilyon)'luk yatırım nelermiş birde tek tek saysalar vatandaş daha iyi aydınlanacak ve hizmeti görecek. Ayrıca bu yıl yapılan 600 milyon (eski parayla 600 Trilyon)'luk hizmetleride tek tek sayarlarsa vatandaş olarak daha iyi öğrenmiş olacağız. Yukardaki açıklamayı aydınlanmak için yeterli bulmadım.
m 2 ay önce
hey heyyyy seçim zamanı gösterdiğiniz proje farklıydı bu dösterilen resim farklı sebep ne. ula başka şehirlerde beldelerdeki çayların üzerine yapılan köprü gibi köprü yapacaklar şehrin ikiyakasını bir araya getiriyoruz diyorlar
Mkkay 2 ay önce
Emeği geçenlerin eline sağlık..Fatih Erkoç projeye almıştı...Hayrettin güngör de yapıyor...insAllah çabuk bitirirler...hirsiz taşeronlar ve müteahitler almazsa...cabuk biter...
TESK 1 ay önce
Bundan sonra bir haber okuyacaksam burası son siralarda olur herhalde, yorum manipülasyonu yapıyorsunuz. Şu algı muhabbeti size de bulaşmış. Bu mesaj editor arkadaşa , yayınlamani istemiyorum.
Hancı 1 ay önce
Andırın Döngele yolu köprüsü noldu
DEMIRCIOGLU ALI 2 ay önce
siyon ulke bile sizin kadar zarar vermedi insanliga yaziklar olsun size .. sehirde harac rusvet almis gidiyor adamlar reklam yapiyor
EDE46 2 ay önce
DOĞUKENT ÇAĞLAYANCERİT DAĞ YOLUNUN HABER SAYISINI YAYINLAYIN BELKİ BELEDİYE VE KARAYOLLARI İNSAFA GELİR YAPAR. CİMER DEN DİYANET İŞLERİ DAHİL HER KURUMA YAZDIK KİMSE ÇAĞLAYANCERİT YOLUNU KABULLENMEK İSTEMİYOR. ÇÜNKÜ TİCARİ DEĞİL, DEVLET HALKA RAĞMEN YAPMAK İSTEMİYOR.
gerçekçi 1 ay önce
şurda olumsuz yorum yazan,şehrin eksikleri yazan,sitem eden,laf söylesen yada ima da bulunan,şikayet eden kişiler.ilk seçimde hedefiniz yüzde 85...ileriiiiiii
Aynalı Tahir 1 ay önce
akan suyun rengine bak içleri gibi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20