Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Artırılması Bölgesel Eğitim Programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, "2023, 2053 ve 2071 yolunda, yeni Türkiye'de herkesin gelecek endişesi olmadan, sağlıkla, huzurla ve güvenle yaşadığı bir ülke tasarlıyor, inşa ediyoruz" dedi.

Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Artırılması Bölgesel Eğitim Programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, "2023, 2053 ve 2071 yolunda, yeni Türkiye'de herkesin gelecek endişesi olmadan, sağlıkla, huzurla ve güvenle yaşadığı bir ülke tasarlıyor, inşa ediyoruz" dedi.

08 Aralık 2014 Pazartesi 18:42
Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Artırılması Bölgesel Eğitim Programı
banner208
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından Adana'da bir otelde, kamu çalışanlarının hizmet kalitesinin artırılması amacıyla "Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması Bölgesel Eğitim Programı"nın 17'ncisi gerçekleştirildi.

Etyemez, burada yaptığı konuşmada, teknolojinin hızla geliştiğini, 19. yüzyıl öncesinde insanlığın sahip olduğu bilgiyi yüz yılda bir, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 25 yılda, şimdi ise 18 ayda ikiye katlayabildiğini söyledi.

Bu hızlı değişimin sadece teknolojik alanda yaşanmadığını ifade eden Etyemez, "Bu değişim, insanoğlunun yaşamına doğrudan etki etmektedir. Kamu yönetiminin de bu gelişim ve ilerleme karşısında yerinde saymaması, iyileştirmelerle kendini yenilemesi ve çağın gereksinimlerine uygun şekilde çözüm yolları geliştirmesi zorunludur" diye konuştu.

Kamu yöneticisinin, kalite, hız, stratejik planlama, hesap verilebilirlik, şeffaflık ve yönetişim gibi kavramlardan sorumlu olması gerektiğini vurgulayan Etyemez, şöyle devam etti:

"Kamu yönetiminin en önemli unsuru insandır. Kamudan insan unsurunu kaldırdığınızda yerine yığınlar dolusu mevzuat ve boş duvarlar kalır. İnsan gibi bir varlığın işin merkezinde yer aldığı bir yapıda nesnel kuralları uygulamak gerçekten zordur. Personelin işe alınmasında, değerlendirilmesinde, görev yerinin değiştirilmesinde, uygun yerde ve hizmetine ihtiyaç duyulan alanda istihdam edilmesinde objektif bir sistem kurmak ve uygulamasını sürdürmek güç işlerdir."

Etyemez, bürokrasinin uzun zamandır tartışıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Siyasetçiler tarafından belirlenen kamu politikalarının uygulanması ve millete hizmet götürme aracı olması gereken bürokrasi, bizde kendi başına bir siyasi güç haline gelmiş ve yıllarca bizzat siyasetin içinde olmuştur. Ulus devlete ulus inşa için kendilerince toplumu değiştirmek için bürokrasi, kendi kendine görev icat etmiştir. Durumundan vazife çıkarmak, bürokrasinin topluma yabancılaşmasına ve güç odağına dönüşerek oligarşik yapıya bürünmesine de yol açmıştır."

Bu yapının zamanla millet iradesini gasbettiğini anlatan Etyemez, bu dönemde bürokrasinin vesayetten ve güç odağı olmaktan kurtarıldığını belirtti.

Etyemez, son 6 ayda hükümetin ve siyasetin değişim ve dönüşüm yaşadığını, halkın iradesinin devletin tepesine yansıdığını, sivil yönetim anlayışının her anlamda öne çıktığını vurguladı.

Kamu yöneticilerinin, çalışma barışını, huzur ve güveni sağlamakla yükümlü olduğuna işaret eden Etyemez, "İş takviminin olmadığı, çalışma barışının bozulduğu, çalışanların iş yerinde kendini maddi ve manevi anlamda huzursuz hissettiği bir kamu yönetimi, vatandaşlara çözüm yerine sorun üreten bir yer olacaktır" şeklinde konuştu.

- İş sağlığı ve güvenliği

Bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenliği konusu üzerinde önemle durduklarını ifade eden Etyemez, şöyle konuştu:

"Çalışanlarımızın sağlığı, iş yerlerinin güvenliği üzerinde hassasiyetle durmanızı ve yükümlülüklerinizi eksiksiz şekilde yerine getirmenizi bu eğitim vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyorum. Ekip ruhu içinde beraber çalıştığınız her bir memurunuz, bu toprakların öz değerlerinden olan Ahilik geleneğimizde ustanın yanına girmiş çırak gibidir. Çalışanlarınızın güvenliğini kendi evladınızın güvenliği gibi görmedikçe medeniyet değerlerimizi tam anlamıyla idrak etmiş sayılmayız."

Devletin ve hükumetin var gücüyle çalıştığını belirten Etyemez, "2023, 2053 ve 2071 yolunda, yeni Türkiye'de herkesin gelecek endişesi olmadan, sağlıkla, huzurla ve güvenle yaşadığı bir ülke tasarlıyor, inşa ediyoruz" dedi.

- Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu

Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu da kamu yöneticileri ile kucaklaşarak bürokratik kaynaşma ve tanışmayı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Görevlerini yerine getirirken paydaş kurumlarla irtibat halinde bulunduklarını aktaran Kumbuzoğlu, başta kamu çalışanlarının eğitim faaliyetleri olmak üzere verimlilik, performans, esnek çalışma, teşkilatlanma, kurumlara rehberlik etme gibi birçok alanda projelerinin sürdüğünü kaydetti.

"Ankara, Türk kamu yönetiminin kalbiyse taşra da damarlarıdır, diğer bir ifade ile kılcal damarlarıdır" diyen Kumbuzoğlu, şöyle devam etti:

"Kararlar merkezden alınır ama bürokratik uygulamaların yüzde 85'i taşrada gerçekleştirilir. Merkezde işler dosyadır, taşrada ise insandır. Kamu hizmetlerinin insana yansımasını, üzüntü, sevinç ve ağlama olarak taşrada görürsünüz. Kamu yönetimimizin belkemiğini oluşturan ve daha çok taşrada görev yapan orta ve üst kademe yöneticilerimiz, ülkemiz için çok önemlidir. Unutmamamız gerekir ki ağaçlar yukarıdan kurumaya başlar ve aynı şekilde yukarıdan yeşerir, çiçek açar. Bu yaklaşımdan hareket ederek, bürokrasimizin dinamik ve etkin kalması da büyük oranda bir dinamo gibi çalışan taşra yöneticilerimizin performansına bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

Yöneticilerin adil ve objektif olmasının önemine dikkati çeken Kumbuzoğlu, "Kurumun motivasyonunu artıran en önemli unsurların başında adil ve objektif olma geliyor" diye konuştu.

Adana Valisi Mustafa Büyük de insanı öne alan, memnun etmeye çalışan, toplumun huzurunu, mutluluğunu, memnuniyetini esas alan bir yönetim tarzını son dönemlerde çok daha yakından gördüklerini, bundan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da işlerini, çalışanlarını, ilişkilerini, krizleri iyi yönetebilen kişilerin, kurumların, devletlerin başarılı, yönetemeyenlerin ise başarısız konuma düşebildiğini ifade etti.

Etkinliğe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ile Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Kilis'ten kamu yöneticileri katıldı.

Bölgesel eğitim programının 12 Aralık'a kadar devam edeceği bildirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225