Çiftçinin zamlarla imtihanı! Devlet ithal edip çiftçiye dağıtsın!

Gübre fiyatları yüzde 230’a varan oranda zamlanması sonucu çiftçi ekerse zarar edecek, ekmezse hem kendisi aç kalacak.

EKONOMİ 28.09.2021, 10:05
Çiftçinin zamlarla imtihanı! Devlet ithal edip çiftçiye dağıtsın!
banner257
banner226

İktidar neredeyse her gün artan gıda fiyatlarını marketlerde yaptığı etiket denetimleriyle durdurmaya çalışıyor. Müfettişler market market dolaşıp etiket kontrol ediyor. Ancak gıdadaki zamların asıl nedeni olan girdi fiyatlarındaki olağanüstü artışlara hâlâ çare üretilemedi. Tarımsal üretimin en önemli girdileri arasında yer alan gübreye geçen yıldan bu yana yüzde 230'lara varan oranlarda devasa zamlar geldi. Ekim yapmaktan gözü korkan çiftçi şimdi kara kara düşünüyor.

ZAM ÜSTÜNE ZAM

Çiftçinin tarımsal üretimde kullandığı en önemli girdiler arasında yer alan amonyum sülfat gübrenin tonu geçen yıl haziran ayında 940 liraydı. Bugün aynı gübre 3 bin 100 liradan satılıyor. Artış oranı yüzde 230. DAP gübresi aynı dönemde yüzde 206 zamla 2 bin 250 liradan 6 bin 900 liraya, üre gübresi bin 800 liradan 5 bin 500 liraya, 20-20 taban gübresi bin 680 liradan 4 bin 300 liraya fırladı.

DEVLET İTHAL EDİP ÇİFTÇİYE DAĞITSIN

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Umut Doğru, pahalı gübrenin tarımsal üretimi vurmaması için ithalat önerisi getirdi. Doğru, “Gübreyi devlet doğrudan kendisi ithal edip Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçilere dağıtabilir. Bunu yaparken de örneğin 6 bin 900 liralık gübre sübvansiyonla çiftçiye 3 bin, 4 bin liraya verilebilir. Aksi halde tarımsal üretimde büyük kayıp yaşayabiliriz” dedi.

Bu zamlardan sonra çiftçi tarlasını ekip ekmemeyi düşünür hale geldi. Üretici ekerse zarar etmekten, ekmezse açlıktan korkuyor. Çiftçi tarlasını ekerse ya gübreyi normal kullanıp tüm zararı göze alacak ya da maliyeti düşürmek için daha az gübre kullanma yoluna gidecek. Gübreyi az kullanırsa verim yüzde 50'ye varan oranda azalacak. Bu da çiftçinin eline daha az ürün, daha az para geçmesi demek. Kuraklık sonrası şimdi de pahalı gübre yüzünden verim düşerse markette, manavda, pazarda gıda bulmak zorlaşacak. Tezgaha düşen az miktardaki ürün de ateş pahası satılacak. Hükümet ise gıda ithalatına daha da hız verip yine başka ülkelerin çiftçilerini desteklemiş olacak.

banner261
Yorumlar (6)
Ahmet AZAK 4 hafta önce
BU CHP VAR YA, BU CHP... İktidarı 20 yıl AKP yönetiyor her ne hikmetse bütün zamlardan, söndürülemeyen yangınlardan, yurt bulamayan öğrencilerden, önlem alınamayan sellerden vs. chp sorumlu tutuluyor. Bu vatandaşla alay etmekten başka birşey değildir. Yeter ey millet titre ve kendine dön. Böyle devam ederse gelecek hükümete bir çöp bile bırakmayacaklar.
Reis yan çar 4 hafta önce
Maraşın oy yüzdesine bak müstehak bu halka herşeyden şikayet edip hala aynı partiye oy veriyorlar devam baba devam
hasan 4 hafta önce
20 yıldır 400 dönüm yer ekiyorum geldiğim nokta kölelikten beter. Hesap kitap ortada, çark dönmüyor.
albustanlı yusuf 4 hafta önce
Kredi çek araba al sat ede
Avukat06 4 hafta önce
Tarım nüfusu 7 milyondan, 15 milyona çıkartılmalı ,şehirlerde kıt-kanaat asgari ücretle 16 saat köle gibi çalıştırılan insanlar köye dönüş projesiyle desteklenmelidir.Devlet üreticiden ürettiğini almayı garanti etmesi için KİT'leri 81 ilde yeniden yapılandırmalıdır.Vatandaş'ın kursağı holdinglerin fiyat insafına terkedilmemelidir.
Pisikopat 4 hafta önce
Çifçi kôle tüccar Ağa çifcide mal para etmez tüccara geçerse 2 katı bunun önüne hele bir geçinde
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı