Dolandırıcı ev sahiplerine dikkat! Mağdur olan kiracıların sayısı arttı!

Kiralık ev fiyatları gerekmez zam yapması nedeniyle vatandaşlar mağdur oldu.

EKONOMİ 08.07.2021, 10:41
Dolandırıcı ev sahiplerine dikkat! Mağdur olan kiracıların sayısı arttı!
banner257

Başta İstanbul olmak üzere birçok il ve ilçede kiralık ev bulmanın zorlaştığı dönemde  arz sınırlı talep çok olunca kiralar ciddi oranda yükseldi. Ev bulmakta zorlanan vatandaş emlak ofislerine isim yazdırıp sıraya bile girmeye başladı.

İHTİYAÇ İSPATLANMALI

“Konut ve çatılı işyeri kiralarında tahliye sebepleri kapsamında ilk sebep, kiraya verenin konut ya da işyeri ihtiyacı. Mülk sahibi kendisinin, eşinin, alt soyunun, üst soyunun yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut veya işyeri ihtiyacı sebebiyle kiracının tahliyesini talep edebilir. Ancak, bu durumu ispatlaması gerekir. Örneğin, müsait başka bir taşınmazı varken açacağı tahliye davası red edilir. Mülk sahibinin tahliye tarihinden itibaren ev ya da işyerini başkasına kiraya vermesi 3 yıl boyunca mümkün değil. Bu yasak ihlal edilirse tazminat ödenir.

ÖNCELİK ESKİ KİRACIDA

Bir onarım, tamirat geçirecek olması ve bu süreçte taşınmazın kullanılması imkânsız olması halinde, kiraya veren dava yoluyla kiracının tahliyesini talep edebilir. Ancak taşınmaz yeniden kiraya verilirken birinci öncelik çıkan kiracıdadır.

Kiralanan taşınmazı sonradan edinen kişi yani yeni malik kendisinin, eşinin, alt soyunun, üst soyunun yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ya da işyeri gereksinimi olması nedeniyle kiracının tahliyesini talep edebilir. Yeni malik durumu bir ay içinde kiracıya yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür, aksi takdirde açılacak tahliye davası red edilir. Ayrıca yeni malik bildirimden altı ay geçtikten sonra tahliye davası açarak kiracının tahliyesini sağlayabilir. Yeni malik, ihtiyacın zorunlu olduğunu davada ispatlamalı.Kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin sonunda herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan Türk Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinde sayılı şartların gerçekleşmesi halinde kiracıyı tahliye edebilir. Kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmalıdır.”

FIRSATÇILARI ŞİKÂYET EDİN

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, yeni inşaat yapımının yüzde 50’ye varanda oranda azaldığını, arz talep dengesindeki bozulma nedeniyle kira fiyatlarının ciddi oranda arttığını söyledi. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen ev sahibi ve emlakçılar olduğunu belirten Akdoğan, “Piyasanın tamamında var demek haksızlık olur ama bunu yapanlar var. Ev sahibi bakıyor fiyatlar artmış, çeşitli bahanelerle kiracısına çık diyor. Ya da yetki belgesi olup olmadığını bilmediğimiz emlak ofislerinde çalışanlar ev sahiplerini arıyor ‘senin evin 3 bin liraya kirada ama ben 4 bine müşteri buluyorum, çıkar yenisini yerleştirelim’ teklifinde bulunuyor. O da hizmet bedeli alma peşinde. Ama burada yasal ve etik olmayan uygulamalara teşvik etme suçu işleniyor. Vatandaş böyle bir durumda Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (ttbs.gtb.gov.tr) ya da CİMER üzerinden şikâyette bulunabilir” dedi. Akdoğan, önümüzdeki aylarda üniversite öğrencilerinden gelecek talep ve normalleşme sonrası artan evliliklerle kiralık eve talebinin daha da artacağını, bunun da fiyat artışını beraberinde getireceğini ekledi.

Yorumlar (10)
Tuğba 3 hafta önce
Sarı siteye ilan verdiginizde ev sahibi olarak ,hemen emlakçılar üşüşü veriyor.Zaten kiralar yüksek bir de emlakçıya komisyon mu ödesin kiraya tutacak vatandaş ?
vatandaş 3 hafta önce
çok doğru
Emlakçı 3 hafta önce
Maraş yerleşik hayata geçmeye bir türlü alışamadı gitti hala kiracıdan depozito almayı öğrenemedi.
Ramazan 3 hafta önce
Müteahitlerde işi öğrendi 160 m2 'lik daireyi 4+1 yapıp 750.000 tl fiyat çekiyorlar
Kolombiyalı ukkaşe 3 hafta önce
Ev sahipleri piyasadaki kira ve konut fiyatlarının artışında direk sorumlu değildir piyasayı arttıran mevcut arz talep dengesizliğidir.Müteahit, inşaat malzemeleri fiyatını sanki yurt dışından geliyormuş gibi hesaplarda ,450.000 tl lik daireye 850.000 tl yazarsa fiyatlar elbette artar.
Sinan 3 hafta önce
Kiracı üç binlik evde bin liraya oturabilir haydin namaza namaz geçmesin
Kar yağsın 3 hafta önce
Benim evim olsa 2500 den eksik vermem kiradayım 1100 veriyorum ohhh kanun benden yana ohhhhhh
Hacı Estabil 3 hafta önce
Deli numarasımı yapıyorsun arkadaşım sen
Km 3 hafta önce
Suriyeliler ne zaman dönecek ?
Hacı KAYA 3 hafta önce
1350 tl kiraya oturuyorum ev sahibi 2000 tl yaptıgını söyledi.yoksa da en kısa sürede evimi boşalt demekte.Hak Hukuk adalet örf nerede. İnanın kirayı 1 gün bile geciktirmem.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20