Kahramanmaraş'ta yakalanan Aziz Çüngüş HBDH'nin Türkiye sorumlusuymuş

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde 5 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonda yaralı yakalanan "Azat Çüngüş" kod adlı Gürbüz Topçu'nun, PKK'nın bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH'nin Türkiye sorumlusu olduğu tespit edildi.

Kahramanmaraş'ta yakalanan Aziz Çüngüş HBDH'nin Türkiye sorumlusuymuş

Türkiye'nin barış ve huzur ortamını  bozmayı hedefleyen ve hain saldırılarında sivilleri de katleden terör örgütü  PKK'ya yönelik son 13 ayda düzenlenen operasyonlarda 100'ü örgütün sözde  sorumlusu 3 bin 964 terörist etkisiz hale getirildi. 

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren Türk  Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ekipleri, PKK'nın üs  olarak kullanmak istediği Hakkari, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır kırsalı  başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile yurt dışında yoğun  şekilde operasyonlar yürüttü.

Bu operasyonların yanı sıra ülkenin diğer bölgelerinde de teröristleri  amansız takibe alan Mehmetçik ve polis, havadan savaş uçakları, helikopterler,  silahlı ve silahsız insansız hava araçları, karadan da top atışları, termal  kameralar ve zırhlı araçlarla başarılı operasyonlar gerçekleştirdi.

PKK genç ve tecrübesizleri gözden çıkardı

rek mühimmat gerekse üye bakımından  büyük kayıp veren PKK, uzun yıllar örgütte bulunan bazı teröristlerin de  pişmanlık duyarak teslim olmasıyla taktik değişikliğine gitti.

Terör örgütü, kanlı eylemlerini sürdürmek ve tükenmişliklerini  yansıtmamak adına genç ve tecrübesiz olanları adeta ölüme terk etti. Bu durumu  anlayan ve sözde yöneticilerine karşı çıkan birçok terörist bu süreçte infaz  edildi.

Örgütün sözde grup sorumlularının telsiz konuşmalarında da  operasyonlarda çok zayiat verdiklerini ve yeni katılımların olmadığını  söyledikleri belirlendi.

100'ün üzerinde sözde sorumlu öldürüldü

Katılımın azalması ve üst üste çok sayıda kayıp verilmesi örgüt içinde  paniğe neden oldu. Eylemlerini gerçekleştirecek eleman bulamayan terör örgütü,  uzun yıllar silahlı çatışmaya girmeyen sözde sorumlularını öne sürmek zorunda  kaldı.

Şehir ve kırsalda operasyonlarını kararlılıkla sürdüren güvenlik  güçleri tarafından son 13 ayda örgütün yaklaşık 100 sözde sorumlusu etkisiz hale  getirildi.

Sözde sorumlular arasında öne çıkan isimler

Bu süreçte Şırnak'ın Beytüşşebap Bestler-Dereler, Cudi Dağı,  Hakkari'nin Yüksekova, Diyarbakır'in Lice, Bingöl'ün Genç, Elazığ'ın Arıcak ve  Siirt'in Pervari bölgelerindeki operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının "Aranan  Teröristler Listesi"nde gri kategoride yer alan "Sefkan" kod adlı Kenan Kahraman,  sözde Şenkaya-Göle sorumlusu "Hakkı" kod adlı Yasin Atsak ile yeşil kategorideki  sözde Sarıkamış-Şenkaya-Göle sorumlusu "Alişer" kod adlı Zeynal Leblebici de  etkisiz hale getirilen teröristler arasında yer aldı.

Tunceli'nin Kutudere bölgesinde mart ayında düzenlenen operasyonda  etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, "Aranan Teröristler Listesi'nde  gri kategoride yer alan, 6 yıl önce kent merkezindeki halı sahada futbol oynayan  Komiser Cem Kerman ile eşi Dilay Turan Kerman'ın şehit edilmesi, 8 polisin  yaralanması ve bir vatandaşın kaçırılması olayının faili olduğu saptandı.

Diyarbakır ve Bingöl'de 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla  yürütülen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler arasında ise aynı  listede "yeşil kategori"de bulunan "Erhan Siser" kod adlı Edip Yetüt'ün de  bulunduğu belirlendi.

Şırnak'ta etkisiz hale getirilen 40 teröristen birinin Bestler-Dereler  bölgesinin sözde cephe sorumlusu İran asıllı "Saro" kod adlı Salar Acem olduğu  tespit edildi.

Bitlis'in Balcılar köyü bölgesinde düzenlenen operasyon kapsamında da  İl JandarmaKomutanlığı unsurlarınca yürütülen arama tarama faaliyetlerinde  belirlenen bir sığınakta, "Aranan Teröristler Listesi"nde turuncu kategoride olan  sözde grup lideri "Bahoz" kod adlı Ahmet Tekin'in cesedi bulundu.

TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine 22 Nisan'da düzenlediği  hava harekatında da Bakanlığın listesinde gri kategoride yer alan PKK'lı Sait  Tanıt'ın etkisiz hale getirildi.

Tunceli'nin Pülümür ilçesi Kızılmescit bölgesinde etkisiz hale  getirilen 7 teröristten birinin "aranan teröristler" listesinde turuncu  kategoride bulunan "Roni" kod adlı Mehmet Füdeyil Aydın olduğu belirlendi.  Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Kırım köyü Kel Tepe mevkisinde etkisiz hale  getirilen PKK'lı teröristin ise ilçenin güney ve kuzeyini kapsayan sözde "Ape  Musa" alanı sorumlusu "Roger Helbis" kod adlı Akif Abay olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde 5 teröristin ölü ele geçirildiği  operasyonda yaralı yakalanan "Azat Çüngüş" kod adlı Gürbüz Topçu'nun, PKK'nın  bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH'nin Türkiye sorumlusu olduğu  tespit edildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda  etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin "Dersim Ferhat" kod adlı sözde  Dersim eyalet sorumlusu Burak Aydemir olduğu öğrenildi.

Kars'ın Kağızman ilçesi kırsalındaki hava destekli operasyonda etkisiz  hale getirilen teröristler arasında ise "yeşil" kategoride yer alan ve başına 1  milyon lira ödül konulan, örgütün sözde Kars-Erzurum-Iğdır 4. Bölge sorumlusu  "Taylan" kod adlı Ferit Polat'ın da olduğu belirlendi. 

3 bin 964 terörist öldürüldü

Son 13 ayda gece gündüz, şehir merkezi, kırsal demeden hem yurt içinde  hem de Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca  arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'ya  son yılların en ağır darbesini indirdi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik 1 Eylül 2016 ile 30 Eylül 2017 tarihleri  arasındaki 13 aylık süreçte 3 bin 964 terörist etkisiz hale getirildi.

Bu süreçte, terör soruşturması kapsamında 9 bin 52 kişi gözaltına  alındı. Zanlılardan aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve  Figen Yüksekdağ ile bazı HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu 3 bin 362'si  tutuklandı.

  Son yılların en büyük "kış operasyonu" yürütüldü

Mehmetçik ve polis özel harekat timleri, bu dönemde, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu'da son yılların en kapsamlı kış operasyonunu gerçekleştirdi.

Terör örgütüne yönelik Hakkari, Mardin, Muş, Diyarbakır, Bitlis, Ağrı,  Şırnak, Tunceli, Siirt, Batman ve Bingöl kırsalı ile şehir merkezlerinde orta ve  büyük çaplı operasyonlar düzenlendi.

Kırsal alanlarda kar tipi, yağmur çamur demeden dağ taş dolaşarak  teröristlerin peşine düşen güvenlik güçleri, kış koşulları nedeniyle zor  şartlarda bile teröristlerin takibini bırakmadı.

Kar kalınlığının zaman zaman 2 metreye ulaştığı kırsal alanlar,  dağların zirveleri, vadiler, sarp araziler, dere ve ırmak çevrelerinde aşırı  soğuğa rağmen ülkenin huzuruna kasteden teröristleri arayan güvenlik güçleri,  örgüt mensuplarının "girilemez", "ulaşılamaz" dedikleri mağara, sığınak ve  barınaklarını bulup imha etti.

  Kışın 886 terörist etkisiz hale getirildi

Kararlılıkla sürdürülen operasyonlarda örgüte büyük eleman kayıpları  verdirerek kış üslenmesine imkan tanımayan güvenlik güçleri, PKK'ya ait çok  sayıda giyecek ve yiyecek gibi yaşam malzemesi, örgütsel doküman, silah,  patlayıcı ve mühimmat ele geçirdi.

Zorlu kış koşullarında gece gündüz, şehir merkezi kırsal demeden hem  yurt içi hem de Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan,  haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör  örgütü PKK'ya kışın da son yılların en ağır darbesini indirdi.

Herhangi bir istihbarat ya da ihbar beklemeden teröristleri  saklandıkları yerde yakalamak amacıyla yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde  gerçekleştirilen operasyonlarda, 1 Kasım 2016 ile 31 Mart 2017 tarihlerini  kapsayan kış döneminde 886 terörist etkisiz hale getirildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
andırınlı
andırınlı - 10 ay Önce

şimdi de cehennemin dibinin sorumlusu olmuş

SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner224

banner154

banner191

banner126