15.04.2019, 08:51

Hayrettin Güngör’e Açık Mektup

Sayın Başkan…

Kurtuluşunun 100. Yılına bir seneden daha az bir zaman kendi kendini kurtaran bu Kahraman şehre başkan oldunuz. Hayırlı olsun.

Kahramanmaraş’ın hak ettiği hizmetleri almadığını, hak ettiği yerde olmadığını düşünen bir vatandaş olarak bu algının son dönemde bir nebze de olsa kırıldığını söylemeliyim.

Bu şehri canından bezdiren Göksun yolunun önemli ölçüde tamamlanması önemli bir hizmet. Bunun yanında şehrimizin ilk Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’ta -tüm eksiklerine rağmen- önemli hizmetler yaptı. Yedikuyular Kayak Merkezi, Sümbüllü Yolu, Millet Bahçesi, Aliya izzetbegoviç Parkı, Menzelet Mesire Alanı, Kuzey Çevre Yolu, Alt geçitler Sayın Erkoç’un bu şehre kazandırdığı önemli hizmetlerden.

Başkanlığınız döneminde bu hizmetlere yenilerinin ekleneceğinden şüphem yok.

Bu şehri çok iyi gözlemleyen ve sorunlarını çok iyi bilen bir vatandaş olarak gelecek haftalarda, şehrimizde acil yapılması gereken hizmetlerle ilgili önemli önerilerimiz de olacak.

Bu yazımızda genel birkaç hususa değinmek istiyorum.

Öncelikle Proje Tanıtım Toplantınızda önemli büyük projeler olmamasına rağmen “Temel İlkelerimiz” başlığı altında belirttiğiniz ilkeleri büyük bir takdirle okuduğumu belirtmeliyim.

“Uzmanlık, Samimiyet, Hakkaniyet, Tecrübe, Tevazu, Gayret, Sürdürülebilirlik, Liyakat, Hesap Verilebilirlik, Birlikte Yönetim”

İyi Bir Belediye Başkanının uyması gereken temel ilkelerin bunlar olduğundan şüphem yok. Hem yapacağınız atamalarda, hem uygulamalarınızda, hem projelerde, projelerin uygulanmasında, hem vatandaşla ilişkinizde ve yönetim anlayışınızda bu ilkelerin yoğun bir yer tutmasını yürekten arzu ediyorum.

Bu ilkelere tam anlamıyla uygun hareket etmek sizi başarılı ve iyi bir Belediye Başkanı yapacaktır.

Bu şehrin büyük bir ekseriyetinin oyunu alarak Büyükşehir Belediye Başkanı oldunuz. Yaklaşık 10 yıldır her seçim döneminde isminiz kamuoyunda Belediye Başkanı adayı olarak anıldı. Kısmet bugüneymiş.

Lütfen bu halkın sizinle ilgili teveccühünü, umutlarını boşa çıkarmayın.

Projeler hazırlarken kendi arkadaşlarınızdan çok muhalefeti dinleyin ve onların eleştirilerini dikkate alın. Elbette sırf muhalefet etmek amacıyla yapılan eleştiriler de olacaktır. Ancak siz samimi eleştirilerle art niyetli eleştirileri ayırt edecek olgunluğa ve ferasete sahipsiniz.

Sivil Toplum Kuruluşları ile tam bir işbirliği yapın ve bunu yaparken siyasi duruşlarını göz ardı edin.

Liyakat esaslı atamalar yapmanız elinizi güçlendirecek ve sizin toplum nezdindeki değerinizi artıracaktır.

Geçen dönem Belediye Başkanları ile ilgili en büyük eleştiri Başkanların halkın içine inmemesiydi. Lütfen en az haftada bir gün caddelere, sokaklara inin ve halkın ne istediği bizzat halkımızdan öğrenin. Eleştirileri bizzat vatandaştan dinlemek hem onları anlamak hem de doğru anlaşılmak için çok önemlidir.

Biz bu ülkeyi ve yaşadığımız bu şehri çok seviyoruz. Şehrimizin sorunlarına karşı duyarsız değiliz. Yapılan doğru hizmetlerinizi övmekten asla geri durmayacağız. Ancak yapılması gereken hizmetlerle ilgili görüşlerimizi de her zaman yazmaya devam edeceğiz.

Lütfen zaman zaman yapacağımız eleştirilerimiz, önerilerimiz için bizi yanlış anlamayın.

Siz; biz sizi övdüğümüz zaman değil, eleştirdiğimiz zaman daha çok güçleneceksiniz. Övgülerimize karşı mahcubiyet duymanızı, eleştirilerimizi ise olgunlukla karşılamanızı bekliyoruz.

Zaten çevrenizde attığınız her adımda sizi alkışlayacak, doğru yanlış ya da eksik demeden her yapılan işi övecek istemediğiniz kadar adam olacaktır.

Ancak biz emin olun sizi tüm tarafsızlığımızla gözlemleyecek ve yine tüm samimiyetimizle -olumlu ya da olumsuz- eleştireceğiz.

Bu şehrin çok büyük projelere değil, küçük ama doğru dokunuşlara ihtiyacı var.

Şehrimizi yap boz tahtası olmaktan kurtarın.

İyi analiz edilmiş, fizibilitesi doğru yapılmış, gelecek muhtemel sorunlar dikkate alınmış ve bu sorunların çözüm yolları belirlenmiş projeler bekliyoruz sizden.

Bozacağınız bir hizmet yapmayın. Zira biz biliyoruz ki, yapılan bir işi bozmak ve yeniden yapmak maliyeti iki hatta üç katına çıkaracaktır.

Harcayacağınız her kuruşta tüyü bitmemiş yetimlerin, şehit evlatlarının, gazilerimizin hakkı vardır; unutmayın.

Bu şehrin, bu ülkenin kaynaklarını heba etmeyin.

Gelecek yıl Kurtuluşunun 100. Yılını kutlayacak Kahraman şehrimizde tarihe geçme fırsatınız var.

Eğer açıkladığınız Temel İlkeler bölümünde belirttiğiniz gibi bir yönetim anlayışı uygularsanız bu halk sizi bağrına basar.

Bu tarihi fırsatı kaçırmayın.

Biz size güveniyoruz, inanıyoruz.

Lütfen siz de bize güvenin.

Sizin de belirttiğiniz gibi bu şehri Birlikte Yönetim Anlayışıyla hak ettiği noktaya taşıyalım.

Biz anlatmaya, yazmaya devam edeceğiz.

Yapacağınız güzel hizmetleri vatandaşa duyurmak, eksikleriniz konusunda uyarmak ve önerilerde bulunmak için hep burada olacağız.

Birlikte güzel günler görmek dileğiyle.

Tekrar hayırlı olsun…

Hoş geldiniz…

Yorumlar (18)
rozturk.59 1 yıl önce
Bu Yazıyı Yazan Ali Çam da K. Maraş' da Hiçbir Şeyin Değişmeyeceğinin ve Hizmet Yapılmayacağının Farkında...!!!??? :)))))))))))))))))))))
Mehmet 1 yıl önce
Otobüsler çok pahalı 2:50₺ biniyoruz bu kadar pahalı olmaz Bi çözüm istiyoruz
MEHMET NERGİZ 1 yıl önce
'' Geçen dönem Belediye Başkanları ile ilgili en büyük eleştiri Başkanların halkın içine inmemesiydi. Lütfen en az haftada bir gün caddelere, sokaklara inin ve halkın ne istediği bizzat halkımızdan öğrenin. Eleştirileri bizzat vatandaştan dinlemek hem onları anlamak hem de doğru anlaşılmak için çok önemlidir.'' çok doğru bir tespit yapmışsınız.

elinize, yüreğinize sağlık....harika olmuş;
bizim söylemek istediklerimize kaleme almışssınız.
Yazmanızı çok istemiştim. Sağolasınız Ali bey çok teşekkür ediyorum......M.NERGİZ
Sefa reis 1 yıl önce
Büyük projelere ve dokunuşlara ihtiyaç var dünya gelişirken öyle yol ve parkla kalınmaz bu yazıyı yazan olarak sizinde eksiklerinizi görmeniz lafım ufkunuz vizyonunuz yüksek olsun memleket adına kendi şahsi düşüncenizi millete mâl etmeyiniz bu sade bi eleştirdir
Vatandaş 1 yıl önce
Helal Olsun Abi işte gerçekleri yazmışsın hislerimize tercüman olmuşsunuz .
Ben Been 1 yıl önce
Otobüs şoförlerinin yüzde doksanına nezaket ve insanlık dersi verilsin.Bence ulaşımın kendisinden bile önemli bir durum bu.
turgut kılçık 1 yıl önce
önce namık kemal kavşağındaki eski genelevinini yerini yıksınlar.Hal kavşağı zulüm olmuş. Biran bitirsinler. Başkan vatandaş ile haftada birgün görüş günü yapsın.. Ilıca kaplıcasına giden yolun acilen genişletilmesini, büyük güzel park yapılmasını istiyorum. Şekerderenin hız sınırının 60 çıkartılmasını istiyorum. Unutmasın başkanlar size verine oy Tayyip Erdoğana verilen oydur. Bu oyda sizin hiçbir katkınız yok. Oyunuzu öçmek istiyorsanız ak partiye sırtınızı dayamadan seçime girinde aldığınız oyu görün. Miras yedilerden olmayın teşekkürler
ahmet 1 yıl önce
Sayın başkan; önsen köprüsünü bir an önce yapılmasını istiyoruz.Hastaneye ulaşımda sıkıntılar yaşıyoruz.Perişan haldeyiz.Köprünün bir an önce yapılmasını istiyoruz.Kaç dönemdir söz veriyorsunuz hala yapılmadı.Şu anda bir kepçe ve bir kamyon çalışıyor.Bir kepçe ve bir kamyonla köprü mü yapılır?Lütfen halkı kandırmayın.Önsenden ak partiye yüzde 90 üzeri oy toplanıyor.Bu oyun karşılığı bu olmamalı.Takipçisi olacağız vatandaş olarak...
ibrahim buluntu 1 yıl önce
Gittiğim Büyükşehirler de ana artellerde 24 saat çalışan otobüsler gördüm.Nereler için mi bir otogar iki hastaneler için bu küçük bir hizmettir.Masrafı gereksiz yere asılan belediyeni yok şunu yaptık yok bunu yaptık ilan reklamlarının masrafı kadar yoktur.Reklemlar bana bir hizmet getirmiyor.Ama teklif arabası olmayan vatandaşa bence büyük bir hizmettir.
Ahmet Demi̇r 1 yıl önce
Kahramanmaraş ilimizde çözülmesi gereken belli başlı konular
1. Şehir içi ulaşım
2. Tarım ve hayvancılığın sorunları ve çözümleri. ( bu sorun çözülürse köyden kente göç azalır)
3. Küçük ilçelere yeni iş imkanları için yapılacak yatırımlar.
4. Turizm alanlarının tanıtımı ( Başkonuş,Eshabı Kehf, Hançer Kanyonu v.s)
5. Göksun ilçesine Doğalgaz projesi
6. Kadirli –Andırın –Göksun yolunun tamamlanması
7. Ekinözü –Ilıca – Kahramanmaraş yolunun yapılması
8. Merkezden İlçelere belediye otobüs seferleri konması
9. İlimizin eğitim konusunda ülkede iyi yerlere gelmesi
10. Afşin-Elbistan A termik santraline Filitre takılması
Bu konuların haber yapılması dileğiyle .Çok teşekkürler
ali 1 yıl önce
baba önsen köprüsü yok mu
gülaçtı tr 1 yıl önce
sayın ali çam, yazınız güzel ancak, çok küçük dokunuslarla mesaj vermişiniz şunu biliyorum ki söylemek istedikleriniz bu kadar değil.. lütfen bunları yazarsam ağır kaçabilir dediğiniz şeyleri de yazıya dökmeniz.. sağlıcakla
MARAŞLI 1 yıl önce
ÖNCELİKLE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN HOŞGELDİNİZ....NE YAPILIRSA VATANA MİLLETE FAYDALI VE KAHRAMANMARAŞA YAKIŞAN OLMASI GEREKENLER EKSİKLİKLER BİLİNİYOR GÖRÜNÜYOR ZATEN HER ŞEY ORTADA .BELEDİYE BAŞKANI SADECE O KOLTUKTA OTURMAKTAN İBARET DEĞİLDİR ŞEHRİMİZE YAPILMASI GEREKENLER ELİNİ VİJDANINA KOYUPDA YAPILMALIDIR ÇÜNKÜ YAPILANI BOZUP YENİDEN YAPMAK DEMEK ONLARDA TÜYÜ BİTMEMİŞ YATİMLERİN HAKKI VAR HAKKI BİLEN ADALETİ BİLEN BİRİ ONA GÖRE YAPAR DİLERİM HER ŞEY ADALETLİ OLUR BAŞKANIM VE BUNADA İNANIYORUM ÖYLE OLACAĞINA SİZDEN DE BUNU BEKLİYORUZ
ömer ordu 1 yıl önce
müsbet eleştiriye devam dılıne yüreğine sağlık
malik ejder 1 yıl önce
milletvekillerimiz pek oralı olmadı ama inş.siz olursunuz.sizin direkt göreviniz değil ama mutlaka etkiniz olacaktır MARAŞA HIZLI TREN LAZIM.....
XXX 1 yıl önce
Eski tas, eski hamam......
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat 1 yıl önce
Ali çam gardaşım eyvAllah ağzına diline sağlık sayın erkoç başkanım gerçekten de önceki başkanlara göre icraatı en fazla olan başkanımdır teşekkürler erkoç başkanım hoş geldin hayrettin güngör başkanım sayın rt Erdoğan başkanımız sayın güngör başkanımıza talimatlar vererek şehrimize göndermiştir vede güngör başkanımız gerekeni fazlasıyla yapacaktır ülkesine vatanına bayrağımıza hizmet edenlerin elinden tutacaktr vede hak etmeyen insanlarında devlet ile ilişiğini kesecektir ben buna inanıyorum özelliklede garibanların mazlumların ellerinden tutularak belediye gibi yerlerde ekmek vereceğine inanıyorum genclerimizin ellerinden tutularak bir baba şefkatini göstereceğine inanıyorum özelliklede değerli emniyet birimlerimiz gençlerimizi sahip çıkarak bütün kötü alışkanlıkları azamiye indirmiştir burdan güngör başkanıma sesleniyorum artik hak edene hakkını verip diğer koltuk sevdalıların devlet ile ilişiğini kesmesini temenni ve rica ediyorum ve bende güngör başkanıma inanıyorum sayın mahçiçek başkanım gerçekten de mazlumların garibanların özelliklede gençlerimizin ellerinden tutuyor teşekkürler mahçiçek başkanım rabbim senden razı olsun inşAllah hoş geldin sayın güngör başkanım burdan türkiye cumhurbaşkanına devletime bahçeli başkanıma güngör başkanıma yıldırım başkanıma mahçiçek başkanıma sayın valimize sayın emniyet müdürümüze değerli bakanlarımıza paşaların paşası hulusi paşama tüm komutanlarımıza mit çalışanlarına mit başkanıma genelkurmay başkanıma bahçeli başkanıma tüm devlet erkanına emniyet birimlerimize ordumuza vede milletime selam olsun murat engizek kahramanmaraş TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE
ZEHRA NUMANOĞLU 1 yıl önce
ALİ HOCAM ÇOK GÜZEL ŞEYLERE DEĞİNMİŞSİNİZ TEBRİK EDERİM FAKAT SAYMAKLA BİTMEYEN BİR ÇOK EKSİKLERİMİZ VAR HALA. ÖNCELİKLE GEÇMİŞ DÖNEMLERDEKİ BELEDİYE BAŞKANLARININ İMAR KANUNUNA AYKIRI OLARAK KAÇAK YAPILANMAYA GÖZ YUMMALARI BUNUNLA BERABER BİRİLERİNE YARANMAK İÇİN BELEDİYEDE ÇALIŞAN PERSONELLERİN TARLA SAHİPLERİNİN BİLGİSİ OLMADAN (DÖNGELE TERMAL OTELLERE GİDEN YOLLAR ) DEVLETİN PARASINI HİÇE SAYIP YOL YAPARAK HARCADIKLARI GÖZ ÖNÜNDE OLAN BİR MEVZU SAYIN HAYRETTİN GÜNGÖR BAŞKANIMDAN BU MEVZUYA BİR DOKUNMASINI VE GEÇTİĞİMİZ YILLARDA VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMESİNİ VE HAKSIZ YERE YAPILAN YOLLARIN BEDELLERİNİN HAK SAHİPLERİNE VERİLMESİ İÇİN İMAR İŞLERİNE TALİMAT VERMESİNİ BEKLİYORUM. SAYGILARIMLA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:17
Öğle 12:29
İkindi 15:52
Akşam 18:31
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Galatasaray 2 6
3. Alanyaspor 2 6
4. Göztepe 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Antalyaspor 2 4
7. Hatayspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Sivasspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. Adanaspor 3 5
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Tuzlaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. İstanbulspor 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Altay 2 1
14. Boluspor 2 1
15. Akhisar Bld.Spor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Man City 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Wolverhampton 2 3
13. Newcastle 2 3
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0