CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında bir el hareketi kullandı. Kılıçdaroğlu’nun hareketine ilk tepki AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’dan geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de bütçe görüşmelerinde konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında tepki çeken bir el hareketi kullandı, AK Parti Milletvekilleri sert tepki gösterdi.

CHP’den Şaka Gibi Savunma!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun tepki çeken el hareketiyle ilgili yaptığı açıklamada “Genel Başkanımız elini elinin sırtına vurmuştur. Sırtına yük bindirmek anlamındaki vücut dilidir. Sesle birlikte görüntüyü değerlendirdiğimizde gördük. CHP olarak şunu ifade etmek isteriz: Genel Başkan’ın orada göstermiş olduğu cümlede vücut dilinin hiçbir gruba ve Meclis’e yönelik olmadığı, hepimizin Meclis’te kullandığı vücut dilinden bağımsız olmadığını ifade ederiz. Kişinin karakteriyle mütenasip olduğundan Sayın Genel Başkanımızın hiçbir grup ve Meclis’e yönelik böyle bir davranışta bulunmayacağının tüm gruplara bilgisini sunarız” ifadelerini kullandı.

Beş kuruşun maliyeti değerinin tam 30 katı Beş kuruşun maliyeti değerinin tam 30 katı

Mahir Ünal: Kınama Cezası Gerekiyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Kılıçdaroğlu’na şu sözlerle tepki gösterdi. Ünal açıklamasında “Bir Genel Başkan’ın kürsüde genel ahlak kurallarına aykırı bir şekilde, iç tüzük 160’a göre kaba ve yaralayıcı sözler sarf etmiştir. Kınama cezasını gerektiriyor. Bizi izleyen hanımefendiler, çocuklar, ben kendi adıma yaptığı hareketten utandım. Bu meclisin itibarı yerindedir. Bir parti genel başkanı kürsüde genel ahlak kurallarına aykırı bir şekilde iç tüzük 160’a göre kınama cezası gerektiğini bu yüzden Meclis’in görüşmelere ara verilerek kınamanın verilmesini talep ediyorum” dedi.

“Yaş 72!”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Yaşı 72! En büyük 2. partinin genel başkanı! Kaset kumpasıyla da olsa Atatürk’ün oturduğu koltukta! Yaptığı hareket bu! Kendisi adına utanmaktan biz yorulduk. Diyecek lafımız yok!” açıklamasında bulundu.