Kara Fatma'nın mezarını kimler parçaladı?

Araştırmacı-tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk ve dünya tarihinin ünlü kadın kahramanlarından Kara Fatma'nın mezarının parçalanmış ve soyulmuş olarak bulunduğunu söyledi.

Kara Fatma'nın mezarını kimler parçaladı?

Araştırmacı-tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk ve dünya tarihinin ünlü kadın kahramanlarından Kara Fatma'nın mezarının parçalanmış ve soyulmuş olarak bulunduğunu söyledi.

17 Temmuz 2008 Perşembe 21:34
Kara Fatma'nın mezarını kimler parçaladı?
Araştırmacı-tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk ve dünya tarihinin ünlü kadın kahramanlarından Kara Fatma'nın mezarının parçalanmış ve soyulmuş olarak bulunduğunu belirterek, "Vatanı uğruna ölümü göze alan Kara Fatma Hatun'un mezarının bu halde bulunması üzücü olduğu kadar da düşündürücüdür" dedi. Yurtsever, yaptığı açıklamada, Osmanlı arşiv belgelerinden elde ettiği bilgiler ışığında Türk ve dünya tarihinin ünlü kadın kahramanlarından Kara Fatma'nın 1820-1865 yılları arasında Andırın yöresinde hükümdarlık yaptığını ve Kırım Harbi'ne katılarak Padişah Abdülmecit'ten kahramanlık madalyası aldığını öğrendiğini söyleyerek, "Andırın'ın Yeşilova beldesi Beylik Mahallesi'nde yaşayan ve hükümdarlık döneminde yörenin vergi ve asker alımı işlerini yürüten, zaman zaman da valilere karşı gelerek isyan eden Kara Fatma Hatun'un Bozdoğan Türkmen aşiretinden Hacı Osman Bey'in kızı olduğunu, genç yaşında Maraş Valisi Bayazıt beylerinden Kalender Paşa ile evlendiğini belgelerin yardımıyla öğrendim. Asıl ismi 'Asiye' olan, Türkmen Boybeyi olarak 'Kara Fatma' lakabıyla belgelere imza atan ünlü Türk kahramanı, Osmanlı Devleti'nin güç durumda kaldığını görerek emrindeki yüzlerce askerle birlikte kılıç, hançerini kuşanarak sancak eşliğinde İstanbul'a gitti. Onun İstanbul'a gelişi dünya basınının dikkatini çekti. Padişah Abdülmecit, bu Toros Dağları'ndan gelen Türkmen kadınına hayran kaldı. Avrupalı gazeteciler, Kara Fatma Hatun'un at üstünde ve savaşa gider görünümünün gravürünü çizdiler. Kara Fatma, Tuna nehri yakınlarında girdiği Babadağ'daki savaşta yaralanarak cephe gerisine alındı. İstanbul'a döndüğünde padişaha dilekçe vererek, yardımcı olunmasını istedi. Ona 'kahramanlık madalyası' verdiler. Hayatının son kısmını, Andırın'a dönerek Tokmaklı yöresi Beylik Mahallesi'nde geçirdi. Kara Fatma'nın hayatı, dönemin ünlü vatan şairi Namık Kemal tarafından 'Vatan Yahut Silistre' piyesine de ilham kaynağı oldu" dedi. Tokmaklı yöresinde yaptığı araştırmalar sonucu Hamza Hayta adındaki vatandaşın verdiği bilgiler ışığında halk arasında 'Gara Fatma' veya 'Kara Kız' olarak da bilinen Kara Fatma'nın mezarını vadi içinde Cin Değirmeni ve su kanalının yanında Beyler Mezarlığı'nda parçalanmış, hatta defineciler tarafından soyulmuş olarak bulduğunu anlatan Yurtsever, Kara Fatma'nın mezarının bu halde bulunuşuna dikkat çekmek için "Andırın Tarihi" kitabını yeniden yazdığını kaydetti. Kahramanmaraş Valiliği, Kültür Bakanlığı ve Andırın Kaymakamlığı'nın en kısa zamanda ünlü kahraman Kara Fatma Hatun'un mezarına sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Yurtsever, "İngilizler Kara Fatma Hatun ile Kırım Savaşı'na katılan Florance Nightingale adındaki hemşirenin hayatını dünya edebiyatına tanıtır ve sahiplenirken, Türkiye'de aynı olaylara katılan ve vatanı uğruna ölümü göze alan Kara Fatma Hatun'un mezarının bu halde bulunması üzücü olduğu kadar da düşündürücüdür" diye konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126