Kürt kardeşlerime mektup

 Ey Kürt kardeşim…
Bu mektubu 24 yıllık öğretmenlik hayatının 13 yılını Kürt çocuklarına hizmet etmiş bir öğretmen olarak yazıyorum.
Öğretmen olarak sizin Türkçe bilmeyen çocuklarınızı eğitmeye başladığımda, sizin tabutlarla geri yolladığınız o gencecik askerilerimizden, polislerimizden daha küçüktüm.
Cizre’yi cehenneme çeviren PKK alçaklarının ateş ve ölüm kustuğu korkunç gecelerin sabahında yüreğim yerinden fırlayacakmış gibi küt küt vurarak okula koşardım. Allah şahit ölümden korktuğum için değil, “canım öğrencilerimden birine bir şey olmuş mudur” endişesiyle koşardım okula.
Tek tek sayardım öğrencilerimi. Gözlerine bakardım sayarken onların… Korkularına, endişelerine, umutsuzluklarına ortak olmaya çalışırdım.
Korkutan altını ıslatan öğrencilerimden gelen kokular bile güzel gelirdi bana ki, canları sağ olsundu benim için o küçücük yavrularımın.
Okula çenesine kadar inmiş sümükleriyle yolladığınız çocuklarınızın burnunu silerken bir gün bile tiksinti duymadım.
Büyük bir sevgiyle, şefkatle, muhabbetle kucakladım onları.
Hatta biri milletvekili yeğeni iki öğrencimi Ülkücülerin kalesi olarak bilinen Kadirli’ye kadar getirdim. Ülkücü Kadirli sizin çocuklarınızı 15 gün nasıl bağrına bastı bir sorun onlara. 
Kürtler adına savaştığını iddia eden o alçak ve namussuz terör örgütünün çizdiği sınır var ya… Sizin o sınırın bu tarafına yolladığınız çocuklarınıza biz gözümüz gibi bakıyoruz.
Ramazan’da iftarlara çağırıyor, halı sahalarda beraber top oynuyor, beraber piknik yapıyoruz. Düğünlerinde sizin zılgıtlarınız arasında Kürtçe şarkılarınız eşliğinde halay çekiyoruz.
Çocuklarımız sizin çocuklarınızla çoktan “kanki” oldu benim kürt kardeşim… 
Okullar kapandığında sizin çocuklarınızı “siz gülerek karşılayın diye biz gözyaşlarıyla yolluyoruz” biliyor musunuz?
Biz sizin çocuklarınızı otobüsle yollarken memleketlerine, siz neden bizim çocuklarımızın cenaze arabasıyla gönderilmesine göz yumuyorsunuz?
Biliyorum rızanız yoktur ama kabahatiniz de yok mudur be kürt kardeşim…
Niye bedava kullandığınız elektriğinizi kesen devlete kustuğunuz öfkenizin bir kısmını da bizim çocuklarımızı kalleşçe katleden PKK terör örgütüne kusmuyorsunuz?

Çevirme olduğunu dostlarınıza bildirmek için telefon etmeyi biliyorsunuz da, polise askere pusu kurulduğunda bunu neden önceden ihbar etmiyorsunuz?

Gencecik kahraman polislerimizi, askerlerimizi alçakça katleden teröristler suçlu da, onları pencerelerinizden seyreden sizler masumsunuz öyle mi?
Güldürmeyin beni…
Sahi…
Karısı 2 aylık hamile Mustafa Boz’un katillerini de hiç biriniz görmediniz değil mi? Benim de içinde bulunduğum öğretmen grubuna kalleşçe arkadan saldıran namussuzların girdiği deliği de bilmiyorsunuz eminim…
Neyse…
Bu yazıyı yazıp yazmama konusundaki tereddüdümün hafiflettiği üslubum bundan sonraki bölümde daha da sertleşebilir.
Bu yüzden devamını getirmiyorum.
Ama…
Son bir şey…
Sizin çocuklarınız bize, bizim çocuklarımız size emanettir. Emanet namusumuzdur. Emanete ihanet eden namussuzdur.
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa ASLANTAŞ
İsa ASLANTAŞ - 3 yıl Önce

Helal olsun hocam..

KahraVanmaraşlı
KahraVanmaraşlı - 3 yıl Önce

Bir Vanlı olarak yazdığınız yazıya katılmamak elde değil ama, gel gör ki onları azdıranlar doğudakiler kadar batıda oy veripte canlanmasını sağlayan, cesaret veren ve verdiğim oyun arkasındayım diyenlerin hala neden kınanmadığı ve tv neden halen izlendiği ve kasetlerinin alındığı bir düzen içinde olduğumuz sürece bizler kardeşiz ama onlar benim yani bizler için (şehitler) hep kalleş olarak kalması dileği ile.(innemel müminine iğvetün)

ede46
ede46 - 3 yıl Önce

Hocam elınıe emegınıze sağlık harıkulade olmuş .tanıkıde anlayana

maraslı
maraslı - 3 yıl Önce

ali hoca meseleyi kürt meselesi gormeyelim asıl mesele israil amerika yahudi kafirlerin uyguladıgı bı oyun ve bunların bu ulkedeki ermeni olup kendisini kurt gosteren yandaslarıdır ınanınkı doguda oyle musluman kurt kardeslerimiz varkı evladını deyil namusunu teslim et ordaki musluman kurt kardeslerimiz bizden daha cok uzulup goz yası icindeler ben gıdıp sahit oldum dinimizde ırkcılık haramdır ustunluk sadece takvadadır turk kurt lazcerkez hepimiz kardesiz bu ulke hepimizin siz marasta kurt olan abbaslar koyunde gorev yaptınız bı zarar gormediniz bunu anlatın saygılar sunar tesekurler ederim

eren
eren @maraslı - 3 yıl Önce

arkadaş şu Türkiye de olan ne varsa amerika israil yahudi kafir muhabbetine getirmeseniz şaşarım zaten. azıcık kitap falan okuyun, milletin beynini uyuşturmak için yapılan, yapılan en pislik işleri en güzel kapama yöntemi dış mihraklara atmak zaten:) ben yok demiyorum elbette var ama burnu kanasa dış mihraklar diyen tiplerle doldu türkiye.

Eşref YILMAZ
Eşref YILMAZ - 3 yıl Önce

Bu güzel yorumları için Ali ÇAM hocama teşekkür ediyorum. Tüm yorumlarına fazlasıyla katılıyorum.

LEVENT46
LEVENT46 - 3 yıl Önce

Elinize dilinize sağlık; çok güzel bir yazı olmuş hocam.

MAHİR DEMİR
MAHİR DEMİR - 3 yıl Önce

SAYIN ALİ ÇAM YAZARIMIZA BU YAZISINDAM DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
KÜRT KARDEŞLERİMİN TOPLUCA BU KALLEŞLERE TEPKİ VERMESİNİ BEKLİYORUZ.

yavuz
yavuz - 3 yıl Önce

helal olsun be hocam kürt türk meselesi ancak bukadar güzel anlatılırdı

V.A.
V.A. - 3 yıl Önce

Çok yerinde ve güzel bir yazı

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy - 3 yıl Önce

Kaleminize sağlık Ali Bey. Yaşanan karanlık ancak böylesine insansı, insana ait duygular bütünü içinde ifade edilebilirdi.

MERYEM
MERYEM - 3 yıl Önce

DİLİNE SAĞLIK HOCAM ÇOK GÜZEL VE YERINDE Bİ YAZI

ibrahim YAŞAR
ibrahim YAŞAR - 3 yıl Önce

Ali hoca ,
Diline sağlık sana boşuna ,Ali hoca denmiyor.

Bitlisli ...
Bitlisli ... - 3 yıl Önce

Allahını sevimm bee maraşlıım :) .

Batıkan yağız cebeci
Batıkan yağız cebeci - 3 yıl Önce

gerçekler ancak bu kadar güzel anlatılır. keşke herkes senin gibi düşünse saygılar.

vatandaş
vatandaş - 3 yıl Önce

hocam doğu ve güney doğu insanları dünyanın en iyi insanlarıdır emin olun ki her şehit haberinde onlar da acıyı iliklerine kadar his ederler ama gel gör ki 2 ateş arasında kalıyorlar işte orasını hesaplamak gerek her halükarda doğu ve güney doğu halkı ya terorist damgası yiyor ya da mit bunu sen çok iyi biliyorsundur o bölgede kaldığın için

.
. - 3 yıl Önce

Eline,diline sağlık

Kahveci
Kahveci - 3 yıl Önce

lütfen paylaşalım gerçekten gelin. hep birlikte el ele verelim. gelin bir birimize kilitlenelim. yapmayın böyle Kürt kardeşlerim yapmayın sizede bizede yazık. biz hepimiz olalım Lazı - Çerkezi - Alevisi- Kürdü- Türkü

ökkeş46emmi
ökkeş46emmi - 3 yıl Önce

yazık ya hayatının baharında bınlerce genç şehadet serbetını ıcıyor .devletın aklınada musalla tasında geliyorlar ...keşke devlette gerçek vatanını mılletını seven canını yoluna esırgemeyen halka sahıp cıksa .inanın bu terör sıyon ülkede yaşansaydı coktan dunya savası çıkardı ama bızım ulkemızde ınsandan ucuz ne var kı ????

hüseyin
hüseyin - 3 yıl Önce

negüzel demişsin kadeşim diline saglık benim eşim şırnaklı et tırnaktan ayrılımı gelde ayırt satılmış israyilin uşakları

ŞAHİN
ŞAHİN - 3 yıl Önce

HOCAM TAM İSABET YÜREGİNE SAGLIK.

ESRA
ESRA - 3 yıl Önce

ali bey kendinizce güzel bir yazı yazmışsınız doğuda görev yapmış olmanız o halkla aynı duyguları paylaştığınız anlamına gelmez terörün bu noktaya gelmesinin tek sebebi kürt vatandaşlar mı sanıyorsunuz bunu ateşleyen hükümetin devletin ta kendisidir.çok önceleri halka yapılan zulmün acıları nefreti süregeliyor pkk halkı kullanıyor da hükümet kullanmıyor mu? hükümeti geçtim halk bile bunun ayrımını yapıyor bende kürdüm k.maraşlılar kürtleri seviyor mu sizce ne kadar saygılılar yaşamlarına ilk geldiğimiz zamanlar ermeni diyenler bile oldu. doğunun adı çıkmış orada ki halkın şartlarında siz yaşasaydınız bakalım aynı tutumu sergileyebilecek miydiniz. türk kürt asker polis sivil hiç farketmez ölen herkes candır evlattır ama siz hala bunlara zemin hazırlayan insanları hükümetin başında tutmaya devam ediyorsunuz hemde körü körüne babadan oğula gibi birşey sizin görüşleriniz soran sorgulayan niye bu adam diyen yok ki? kürtler kadar bu ölümlerden sizlerde sorumlusunuz.


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126