Aday gösterildiği tüm dallarda Oscar kazanan muhteşem film

Hangisi aday gösterildiği tüm dallarda Oscar kazanan üç filmden biridir. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Harry Potter ve Sırlar odası, Baba 2, Forrest Gump.

MAGAZİN 05.11.2018, 19:55
Aday gösterildiği tüm dallarda Oscar kazanan muhteşem film
banner257

‘Yüzüklerin Efendisi’ Oscarları topladı

76. Amerikan Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Sürpriz yaşanmayan gecede ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’, beklendiği gibi, aday gösterildiği tüm dallarda ödülleri aldı ve 11’ler kulübüne adım attı.

‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ aday gösterildiği dallarda 11’de 11 yaptı. Peter Jackson’ın filmi, daha önce ‘Ben Hur’ ve ‘Titanic’in ulaştığı bu sayıya ‘fire’ vermeden gelen ilk film olarak Oscar tarihini yeniledi.

‘YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’NİN ÖDÜLLERİ
En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Sanat Yönetimi
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Makyaj
En İyi Görsel Efekt
En İyi Ses Miksajı
En İyi Film Müziği
En İyi Film Şarkısı

‘Yüzüklerin Efendisi’nin, aday gösterilmediği oyunculuk dallarındaki ödüller, aday filmler arasında paylaştırıldı.

OYUNCULARI ‘NEHİR’DEN ALTIN ÇIKARDI
‘Mystic River - Gizemli Nehir’ iki oyunculuk ödülüne, güçlü kadrosu nedeniyle sahip çıkarken, ‘Bush ve savaş’ aleyhtarı iki ünlü aktör Sean Penn ve Tim Robbins, ödüllerini alma esnasında, ‘beklenen’ konuşmaları yapmayarak dikkat çektiler. Bu tavırları, seyredenlerde, Akademi ile anlaştıkları hissini uyandırdı.

YENİ ZELANDA, AVUSTRALYA’YI PES ETTİRDİ
Geceye 10 adaylıkla giren Avustralyalı Peter Weir’ın yönettiği (gemi) ‘Master and Commander: The Far Side of the World - Dünyanın Uzak Ucu’ ise doğrudan gecenin ‘başarısızları’ arasına yazıldı. En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Ses Kurgusu dallarında verilen 2 Oscar, filmin yapımcılarına ve sevenlerine teselli vermekten çok uzaktı.

‘SEABISCUIT’ NAL TOPLADI
7’şer adaylıkla yarışa başlayan iki filmden ‘Cold Mountain - Soğuk Dağ’, oyuncusu Renée Zellweger’in (3.Oscar adaylığı sonucunda) aldığı En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ile bir ölçüde teselli bulurken, ‘Seabiscuit’ tam anlamıyla nal topladı ve “0” çekti.

'Seabiscuit - Zafer Yolu'

YENİ MICHAEL MOORE
En İyi Uzun Metraj Belgesel Film dalında Oscar kazanan ‘The Fog of War’ filminin yönetmeni Errol Morris, geleneği bozmayarak, hükümet politikalarını eleştirdi, ve eğer dikkat edilmez ise Irak’ın ‘yeni Vietnam’ (bataklığı) olacağı konusunda yetkilileri uyardı.

Yönetmen Errol Morris (sağdaki) ve yapımcı Michael Williams

Morris, “40 yıl önce bu ülke kendisini Vietnam’da bir ‘tavşan deliği’ne soktu ve milyonlar öldü. Korkum o ki biz tekrardan bir tavşan deliğine girmekteyiz, ve eğer insanlar bu filmde aktarılan fikirler ve konular üzerine bir durup düşünür ve davranışlarında ona göre değişiklik yaparlarsa, o zaman ‘iyi birşeyler’ yapmışım diyeceğim” sözleriyle, uyarısını kendisini ‘çılgın gibi’ alkışlayan kalabalığa aktardı.
Morris sözlerini bitirdikten sonra sahneye gelen sunucu Billy Crystal espri yaparak, “Onun vergi denetim sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.
Errol Morris, kuliste konuşmasına devam ederek, “Dış politikamızı çok zalimce buluyorum; çok tehlikeli zamanlar geçirmekteyiz. Bu yıl seçim yılı ve hepimiz ne yapıyoruz iyice bir düşünmeliyiz.”
Morris’in sözleri, geçen yıl belgeselci Michael Moore’un ödül alırken yaptığı ‘muhalif’ konuşmadan sonra, aynı türden değerlendirilecek, ikinci önemli konuşma olma özelliğini taşıyor.

‘CANİ’ VURDU, ALDI
‘Monster - Cani’ ise ‘tek’ adaylığını Oscar’a çevirmeyi, oyuncusu Charlize Theron çevresinde yaratılan ‘efsane’ sayesinde başararak, Ödül Töreni’nden başı dik çıkmayı başardı.

ÖDÜL TÖRENİ DEĞİL ‘CRYSTAL GECESİ’
Los Angeles’taki Kodak Theatre’da ünlü aktör Sean Connery’nin konuşmasıyla başlayan tören, sunucu Billy Crystal’ın ‘yıla damgasını vuran filmlerde öne çıkan karakterler’ tiplemesiyle renklendi.
Sunum öncesinde gösterilen klipte, Oscar törenini 8. kez sunan Crystal tarafından canlandırılan tiplemeler arasında yer alan ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesindeki ‘Smeagel’ karakterine kazandırdığı yeni uyarlama beğeniyle izlendi.

Tim Robbins

EN İYİ Y. ERKEK OYUNCU: ROBBINS
Crystal’ın müzikal sunumuna, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylarının film fragmanları takdimiyle devam edildi ve ödül ‘Gizemli Nehir’ filmindeki rolüyle Tim Robbins’e verildi.
Ödül dağıtımına En İyi Sanat Yönetimi dalıyla devam edildi ve ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ bu dalda ödüle layık görüldü.
En İyi Animasyon Film dalında ise ödül, ‘Nemo’ adındaki oğlunu arayan bir balığın maceralarını ve Nemo’nun babasından ayrı geçirdiği zor anları konu alan ‘Nemo: Kayıp Balık’a verildi. Daha sonra En İyi Kostüm Ödülü’ne geçildi ve ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ ikinci ödülünü aldı.

Renée Zellweger

EN İYİ Y. KADIN OYUNCU: ZELLWEGER
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, ‘Soğuk Dağ’ filmindeki rolüyle Renée Zellweger’e oldu. Zellweger, ABD’de Kuzey-Güney Savaşı’nda sevdiği erkeği savaşa gönderen ve babasının ölümünün ardından savaş boyunca zor günler geçiren bir kadının en büyük destekçisi rolüyle ödüle layık görüldü.
Ödülün verilmesinin ardından sahneye Tom Hanks davet edildi ve töreni 21 kez sunan Bob Hope’un anısına, eski görüntülerinden oluşan bir klip gösterildi. Daha sonra En İyi Kısa Metraj Film dalında adaylar gösterildi ve ödül ‘İki Asker’ filmine verildi.
Ödül anonslarına, En İyi Film Şarkısı dalında aday gösterilen şarkıların seslendirilmesiyle ara verildi. Kuzey-Güney savaşını anlatan ‘Soğuk Dağ’da kullanılan iki aday şarkıdan ilkine, Kodak Theatre’daki törene katılan ünlüler arasında yer alan şarkıcı Sting eşlik etti. Annie Lennox da ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nde yer alan aday şarkıyı seslendirerek güçlü sesiyle davetlileri büyüledi.


Blake Edwards

Billy Crystal’ın, salondaki ünlüleri iğneleyici esprilerinin ardından ‘en iyi görsel efekt’ dalında adaylar tanıtıldı ve ödül, 11 dalda aday gösterilen ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ne verildi.

BLAKE (PANTER) EDWARDS’A ONUR ÖDÜLÜ
76. Oscar töreninde Onur Ödülü’ne layık görülen Blake Edwards’ın ‘Pembe Panter’ film serilerinden bölümler gösterildi ve ödül alkışlarla takdim edildi. Blake Edwards’ı ilk kutlayanlardan biri de, eşi, ünlü aktris Julie Andrews oldu.

Sean Penn

’ASİ’ PENN, AKADEMİNİN GÖZDESİ
Clint Eastwood’un yönettiği ‘Mystic River - Gizemli Nehir’ filminde başrol oynayan Sean Penn, tahminleri haklı çıkardı ve güçlü rakipleri arasından sıyrılarak En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne uzandı.Sean Penn’den ‘Bush-karşıtı’ bir konuşma bekleyenler ise hayal kırıklığına uğradılar. Sinemanın asi çocuğu uslanmış gözüktü. Ve bu ‘uslanma’nın karşılığını da ‘Oscar’la taçlandırdı.

‘CANİ’ THERON DA OSCAR ALDI

Charlize Theron

Öte yandan rolü için geçirdiği metamorfozun karşılığını En İyi Kadın Oyuncu dalında aldığı ‘Oscar’la fazla fazla alan Charlize Theron gecenin kazançlı çıkan santaçılarındandı. Theron’un, rolüne çok derinlik getirmediğini söyleyenler, söyledikleriyle kaldılar.

‘YÜZÜKLER’ OSCAR’DA TARİH YAZDI
‘Yüzüklerin Efendisi’, tören ilerledikçe, ödüllerine aday gösterildiği kalan 8 daldan, 8 Oscar daha alınca, toplam 11 ödülle geceyi inanılmaz bir zaferle kapadı. Aldığı ödüllere En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olan film, Oscar tarihinin ‘en başarılı’ filmi oldu. Oscar töreninde 11 ve üzerinde adaylık alan hiçbir film şimdiye kadar tüm adaylıklarını ödüle dönüştürememişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?