Mahir Ünal’ı verelim, yerine kimi alalım?

Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına İzmir’den milletvekili adayı olabileceği haberini yaptık iki gün önce…

Anayasa değişikliği için Mecliste yeterli koltuk sayısına ulaşmak isteyen Ak Parti, milletvekili adaylık listesini hazırlarken hiç kimsenin beklemediği hamleler yapıyor.

Zayıf olduğu yerlerde güçlü isimlerle daha fazla milletvekili çıkarma arayışı içinde.

Mahir Ünal’da Ak Parti’nin güçlü isimlerinden biri. Hatta en güçlü 5 isminden biri diyebiliriz.

Zaten Ak Parti’nin kalesi olan Kahramanmaraş gibi bir şehirden aday olması Ak Parti açısından pek bir şey değiştirmez… Bu yüzden Ak Parti’nin Mahir Ünal’ı  daha zayıf olduğu bir ilde değerlendirmeyi düşünmesi mantıklı.

Öncelikle ifade etmeliyim ki, Mahir Ünal’la tüm ilişkim karşılaştıkça selamlaşmaktan ve kısa kısa muhabbet etmekten ibaret.

Ak Parti’deki etkin görevinden dolayı pek “Kahramanmaraş milletvekili” sayılmaz bazılarınca. Buna rağmen halkın içinde diğer milletvekillerimizden daha çok görmüşlüğüm vardır.

Yani iddia edilenin aksine hiç de halka uzak bir isim değildir.

İlk dönemlerdeki azgın suratlı halini bırakalı da hayli zaman olmuştur. Zaman geçtikte tebessüm ederken çekilen fotoğraflarının sayısı oldukça artmıştır. 

Hitabeti çok güçlüdür. İkna kabiliyeti yüksek bir isimdir. 

Ve aslında iyi bir Kahramanmaraş milletvekilidir. Bir grup başkanvekili olarak yoğun işlerinin arasında şehrimize geliş sıklığı da küçümsenmeyecek kadar çoktur.

Halkın arasına diğer milletvekillerimizden çok daha fazla girmiştir.


Tüm bunları neden yazdım.

Mahir Ünal’ın “İzmir’den aday olabileceği ihtimalini” yazar yazmaz gelen inanılmaz ağır yorumlar beni şaşırttı da ondan.

“Güzel bir habermiş” “Kahramanmaraş’a ne hayrı olmuşmuş” “Giderse üzülmeyeceklermiş”

Elbette herkes istediği gibi düşünmekte serbesttir. Kimsenin özgür iradesine ket vuracak durumda değiliz.

Ancak…

İktidarın en güçlü isimlerinden birine sahip olan Kahramanmaraş halkının, sanki hizmetlerin aksamasında hiçbir kabahati yok.

Sanki Mahir Ünal giderse her şey güllük gülistanlık olacak.

Uzun zamandır vurguladığım bir şey var...

“Kahramanmaraş’ın değişiminin ve dönüşümünün tek ve ilk şartı zihniyet değişikliğidir”

Bu şehrin temel sorunu milletvekilleri değildir, bunu artık çok iyi biliyorum. Birbirini çekemeyen, birlik beraberlik içinde olamayan, eleştirilerini sohbet ortamlarında ya da klavye başında yapan ama eleştirdiği kişi karşısına geldiğinde el pençe divan duran vatandaş daha mı az suçlu.

Bu şehrin temel sorunları konusunda duyarsız kalan iş adamlarımız tamamen masum mu?

Bir makama oturduktan sonra Kahramanmaraş’a bir daha yönünü dönmeyen bürokratlarımız… Şehrimizin sorunlarını dillendirmede oldukça beceriksiz davranan muhalefetimiz…

Herkes masum, Mahir Ünal suçlu öyle mi?


Yarın “Mahir Ünal Gaziantep’ten aday olacak” diye bir haber yapsak sizce Gazianteplilerin tepkisi ne olur?

Hüseyin Çelik’i bağırlarına basan Gazianteplilerden söz ediyorum. Hani her dönemde mutlaka 1,2,3,4 bakan çıkaran, seçim bittiği günün sabahı iktidarıyla muhalefetiyle Gaziantep için tek yumruk olan Gaziantep halkını diyorum.

Gaziantep halkı Mahir Ünal’ı da bağrına basmaz mı? İktidarın en güçlü isimlerinden birine daha, yakın olmanın keyfini çıkarmazlar mı?


Mahir Ünal’ı çok yakından tanımıyorum.

Ama mesela onunla ilgili fikir edinmemi sağlayacak bir anekdot…

Haber46’nın öncülüğünde başlatılan “Hedef 12 Şubat 2020: Kurtuluşun 100. yılında Kahramanmaraş” projesiyle ilgili bilgi verdiğim Mahir Ünal çok heyecanlanmış ve bana “Bu toplantılara mutlaka bende katılmak istiyorum” demişti. “Bu konuda yapacağınız çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırım…”

Mahir Ünal’ın iyi niyetli yaklaşımına rağmen, projeye siyasileri dâhil etmeme kararımızdan dolayı kendisini toplantılarımıza davet edemedik. Ancak yaklaşımı ve heyecanıyla bizi sevindirdi.

...

Bu arada oturun sayın lütfen. 2007 – 2011 yılları arasında Kahramanmaraş’a kaç bakan geldi? Bir de 2011’den sonra kaç bakan geldi ona bakın?

Kahramanmaraş’ta bu dönemde yapılan çalıştayların tamamında Mahir Ünal imzası vardır? Göksun yolunun bitmemesinin suçlusu Mahir Ünal değildir ama, projenin değiştirilmesi ve standardının yükseltilmesinde Mahir Ünal imzası vardır?

Hiç şüphesiz tüm eksikliklerine rağmen Kahramanmaraş milletvekillerinin en başarılı ve güçlü ismidir Mahir Ünal. Kendisinden yeteri kadar faydalanamadık Kahramanmaraşlılar olarak… 

İşbirliği yapmayı, istemeyi, proje üretmeyi, el sıkmayı, gönül almayı
bilmiyoruz çünkü. Seçim bittiği gün tek bir yumruk olamıyoruz. “Önce Kahramanmaraş” diyemiyoruz.

Biliyorum, telefonlarıma bile cevap vermeyen bir siyasetçi hakkında yazdıklarım için “yalakalık” suçlamasıyla karşı karşıya kalacağım.  Ama ben Allah’tan korkarım…

Fikirlerinin büyük kısmına katılmadığım, belki fikri olarak çok az ortak yönümüz olan Mahir Ünal bu şehir için büyük bir şanstı, geçtiğimiz 4 yılda değerlendiremedik.

Görünen o ki, önümüzdeki seçimde de Kahramanmaraş milletvekili olarak Mecliste yer alacak ve muhtemelen –defalarca yanıldığımız için artık yazmaktan korkmaya ve utanmaya başladım- bakan olarak kabinede yer alacak.

Türkiye’nin en büyük mozaik alanı Germenicia’nın gün yüzüne çıkarılması için “Kültür Bakanlığı”nın desteğine ihtiyacımız var. Bir Kültür Bakanımız olsa kötü mü olur?

Başbakan seçim kampanyası için Kahramanmaraş’a geldiğinde “bakanlık” sözünü güçlü ve dirayetli bir şekilde kulağına haykırsak..

Ama biz onu yapmayız biliyorum. Meydanları dolduran on binler olarak Başbakanımızı coşkuyla karşılar ve sevgiyle uğurlarız. Başbakanımızdan hiçbir şey istemeyiz, rekor oyla bağlılığımızı gösteririz ama 4 yıl boyunca da milletvekillerimizi eleştirmeye devam ederiz. 


Ben bu şehrin sorunlarını çok iyi bildiğimi ve iyi tahlil ettiğimi iddia ediyorum. Kahramanmaraş’ı çok iyi tanıyan insanlarla beraberim çünkü uzun zamandır. 

Kahramanmaraş’ın eğitimde, ekonomide, turizmde, sağlıkta bulunduğu konumu üzüntüyle karşılıyorum. Belediye Başkanlarımızdan da milletvekillerimizden de daha fazla hizmet bekliyorum.

Yapılan hiçbir hizmeti yeterli görmüyorum. Bu şehrin çok daha fazlasını hak ettiğini biliyorum.

Bunun için milletvekillerine de, belediye başkanlarımıza da, iş adamlarımıza da, bürokratlarımıza da, sivil toplum kuruluşlarımıza da, yerel basınımıza da, amirimize de, memurumuza da, dahası vatandaşlarımıza da kırgınım…


Bu arada sahi…

Mahir Ünal’ı İzmir’e verelim tamam, peki yerine kimi alalım... Biz köhnemiş zihniyetimizi değiştirmedikten sonra Başbakanımız olsa ne yazar…

Kimse kusura bakmasın… Suçu başkalarına atma kolaycılığıyla bir yere varamıyoruz…

Denedik, olmuyor…
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevdam
sevdam - 4 yıl Önce

bu seçimde gelin arkadaşlar iktidar partisini desteklemeyelim, 3 tane vekil çıkarsa bakanımız kesinlikle olur.isterseniz bir deneyin,çünkü az oy bakanlık getirir.

maraşşş
maraşşş - 4 yıl Önce

antep nasıl seçim bittiği gün partiyi purtuyu bir kenara bırakıp antep için kenetleniyorsa maraş halkı da öyle olmalı. yoksa abdullah gül maraştan aday olsa yine bir şey değişmez.

cenk
cenk - 4 yıl Önce

ne fark eder ki... beni koyun ben bile seçilirim...

metin
metin - 4 yıl Önce

tebrikler ali bey, noktayı vurucu cümleyle koymuşsunuz. hem eleştir hem oy ver. beğenmiyorsan oy verme kardeşim, oy veriyorsan sahip çık. bende sizinla aynı fikirdeyim mahi bey çok güçlü bir isim ancak biz ondan faydalanamıyoruz dediğin gibi. sonra da konuşup duruyoruz boş boş düşündüklerii yazmışsın tebrik ediyorum tekrar.

Sadi
Sadi - 4 yıl Önce

Ali Bey; ellerinize sağlık harika bir yazı olmuş. Kahramanmaraş olarak en büyük eksikliğimiz, kentimizin ihtiyaçlarının giderilebilmesi için gündem oluşturarak var gücümüzle çalışmıyoruz. Kahramanmaraşlılar olarak Stk' lar, basın, kamu kurumları hep birlikte ilimizin ihtiyaçlarını Liste halinde tespit etmek ve eksikliklerin giderilmesi için çözüm önerileri ile birlikte, yapıcı bir dille her ortamda anlatmamız gerekli. Yapılmasını istediğimiz eksiklikler Cumhurbaşkanı, Başbakan kentimize gelmeden önce yazılıp çizilse ve geldiğinde de seslendirilse çoğu eksiğimiz şimdiye kadar giderilmiş olurdu. Mahir Bey'in kentimize kazandırdıklarını kimse inkar edemez. Aslında Mahir Ünal gücü nisbetinde bunu yapmaya çalıştı şimdi hep birlikte hareket edersek başaracaklarımızı hayal edemiyorum...

murtaza
murtaza - 4 yıl Önce

bir tane iş bitiren vekilimiz var oda giderse vay memleketin haline 7vekil= mahirünal

Veli ALBEN
Veli ALBEN - 4 yıl Önce

ali bey yine çok güzel yazmışsınız. tebrik ve saygılar.

Harun
Harun - 4 yıl Önce

ali bey, yazdıklarınıza katılıyorum. çok doğru konuyu özetlemişiniz. tebrik ederim.

Cuma
Cuma - 4 yıl Önce

Dilinize sağlık

+1
+1 - 4 yıl Önce

yüreğinize sağlık, siyasi fikir olarak aynı safta olmasak ta görüşlerinize can-ı gönülden katılıyor ve destekliyorum.

sadece kendi kendimize sessizce şikayetleniyor, gür bir sada ile sesi̇mi̇zi̇ gerekli̇ yerler duyuramıyoruz :(

selam ve dua ile

metin
metin - 4 yıl Önce

bu adam sadece ve sadece erdoğana her koşulda ve her şartta sadakat gösterdiği için akp de bir kıymeti harbiyesi var. yoksa ne gibi hizmetleri olmuş... sadece hizmeti kendine ve ağası erdogana... maraştan olmasında nerden olursa olsun. sonuçta sadece ağasına ve kendine faydası var başka da bir Allahın kuluna faydası yok. alsın hayrını görsün kim alıyorsa.

Edem Edem
Edem Edem - 4 yıl Önce

bu adamı izmirden aday göstermeyi düşünen biz (maras halkı) değiliz. partisi düsünmüs olabilir, kendisi evet demis olabilir. yani bizim dahlimiz yok. simdi boyle bir ihtimal var diye, onun hizmetlerinden memnun olmayan insanlar bizim için fark etmez dedi diye, boyle bir yazı yazmaya ne gerek var. bu halka hızlı treni bile layık görmediler. sonra baktılar tepkiler inanılmaz, tamam o zaman narlıdan geçiririz seçeneğine sarıldılar. mahir ünal partinin en güçlü beş isminden biri olsaydı. bu şehir daha somut ve büyük çaplı hizmetler gorurdu. yukarıda Allah var. adamı bize allayıp pullamayın. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz agalar

vatan
vatan - 4 yıl Önce

yerel basın yalakalık için önceki hatalara ket vurursa olacağı böyle olur...kim olursa olsun kötüyse eleştir iyiyse hakkını ver..

katılıyorum.
katılıyorum. - 4 yıl Önce

ali bey, k.maraş'lı anlamadı yada anlamak istemedi. belkide düşünmesini bilemedik. değişmek için ümidim var mı? şahsım olarak yok. yazdıklarınıza yürekten katılıyorum. yüksek seviyede memleketi seven sahip çıkacak vizyonlu yöneticileri sadece özlemekte kalacağım...

Salih Sarıgül
Salih Sarıgül - 4 yıl Önce

mahir ünal geldiği gün "bana projeyle gelin, kamuyu ilgilendiren, toplumu ilgilendiren sorunlarla gelin" dedi. ama sonuçta bizler bireysel taleplerimiz için gişttik ve karşılanmayıncad akötü olduk.

TAMER
TAMER - 4 yıl Önce

germanica antik kentinin turizme kazanilamadan yok olmasindan endise ediyorum. bulundugundan beri ayni sekilde duruyor , il kultur mudurumuz dahi uzerinde ayakkabilariyla geziyor.antep belediye baskani antepteki mozaiklere ayakkabiyla bastigi icin haber olmustu ulusal kanallara . bizde tarihe ozen yok , sehre ozen yok , ancak slogan var ,laf var , hamaset var . dogru durust ne sehir ici ne sehirler arasi yolu bile yok marasin.


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126