Kahramanmaraş bu sabah saat 09.11'de yerin 3.4 km derinliğinde gerçekleşen 4.6 şiddetinde depremle güne başladı. Şehrin doğusundan batısına her yerde hissedilen deprem büyük paniğe neden oldu. 

Kentte depremin en çok hissedildiği yerlerin başında fay hattı üzerine kurulan Necip Fazıl Şehir Hastanesi geldi.

Deprem anında tedavi için bekleyen hastalar büyük korku ve panik yaşadı. Hastalar ve sağlık çalışanları panikle hastaneyi boşaltarak bahçeye koştu.

Şehir Hastanesi'nin fay hattı üzerine kurulduğu ortaya çıktı

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin Doğu Anadolu fay hattı üzerine yapıldığı ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta 2012 yılında hizmet vermeye başlayan Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin yer aldığı bölgenin Türkiye’nin en tehlikeli fay hatlarından biri olarak bilinen Doğu Anadolu fay hattı üzerine yapıldığı belirtildi.

sd-3

Kahramanmaraş’taki deprem sonrası Necip Fazıl şehir hastanesinde koltuklar yerinden çıktı.

Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan bir mühendis, yapılan bütün uyarılara rağmen 400 yataklı Necip Fazıl Hastanesi’nin fay hattının üzerine yapıldığını ve hastanenin inşa edildiği zeminin ise, bataklık bir alana olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin de hastane yapılırken bu konuda önemli uyarılar yaptığı belirtilirken, olası bir depremde Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin ayakta kalmasının zor göründüğü de bizzat deprem ve yer bilimciler tarafından resmi olmasa da gayri resmi olarak ortaya koyulduğu ifade edildi.

Aynı tablonun Kahramanmaraş Pazarcık’ta da yaşandığı iddia edildi. Pazarcık’ta hastane arazisinin kazı işlemlerinde 1 metreden su çıktığı, Doğu Anadolu Fay Hattının Gölbaşı ile Türkoğlu segmenti arasındaki 89 km’lik alanda bulunan tüm yerleşim yerlerinin büyük tehlike altında olduğu ve Pazarcık devlet hastanesinin yer seçiminin de bataklık bölgesinde yapılmasının rant ile ilgili olduğu öne sürüldü.