Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu!

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, önümüzdeki dönemde vaka sayılarının 100 bini geçebileceğini açıkladı.

SAĞLIK 30.07.2021, 15:43
Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu!
banner257
banner226

 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, aşılama oranında yüzde 85’in yakalanamaması durumunda ölümlerin artabileceğini söyledi.

DELTA VARYANTI ÜSSEŞ BÜYÜME SÜRECİNDE”

Vaka artışını gösteren tabloyu yorumlayan Şenol, “Aslında çok kırılgan bir yatay çizgi görüyorum. Hiçbir zaman, ‘salgın yatıştı' diyemeyeceğimiz bir eğri görüntüsü var. Daha doğrusu, salgın yatışmayacaktı da zaten, ‘kontrol altına alındı, güvenli bir şekilde açılalım' diyemeyeceğimiz bir yatay çizgi görüyorum. Bu yatay çizgide bir varyant değişimi olacağını öngörüyorum. Çünkü varyant değişim dönemlerinde o yatay çizgide aşağı inmeksizin takılmalar oluyor.” dedi.

“BUNU DURDURABİLECEK FREN AŞI”

Delta’nın uzun süreden beri Türkiye'de olduğunu ve çok yayıldığını belirten Şenol, “Kümeleşmeler gösterdiği bilinen bir varyant. Yani biz bu noktaya nasıl geldik? Hastanelerde hasta yükü azalmıştı, ölümler bir türlü istediğimiz rakamlara inememişti. Şimdi ne görüyoruz? Tekrar yokuş aşağı freni boşalmış bir kamyonun nereye çarpacağını bilemediğimizi görüyoruz ve elimizdeki denklemde bunu durdurabilecek fren aşı, bunun önüne çekebileceğimiz bariyer ise kapanma. Kapanma kelimesini çok kullanmak istemiyorum ama ölümler çok artarsa, hastaneler taşarsa zorunda kalınabilir.”

“BAZI HASTANELER ŞU AN İTİBARİYLE PANDEMİ HASTANESİ İLAN EDİLMELİ”

Şenol, “Bugün, ‘Buyurun Esin hanım geçin, bu krizi yönetin' dense hemen ne ile başlarsınız” sorusuna şöyle yanıt verdi:

* Öncelikle aşılanma hızını artırmak için, bütün toplum katmanlarını içine kattığım, yereli hiç ihmal etmeden oradaki rol modellerle, oradaki toplumsal dinamiklerle aşılanma hızını artırabileceğim bir seferberliğe geçerim.

* Bazı önlemler almazsak eğer bu kartopu büyüme etkisi, çığın altında kalmamız kaçınılmaz olacak. İlk yapmamız gereken şeylerden bir tanesi, bazı hastaneleri şu an itibariyle pandemi hastanesi ilan etmek.

* Okulları açmak zorundayız. Bir an önce hızlı testlerin uygulanmasını istiyoruz. Yani çocukların evine test bırakın, tükürükten yapılan test bırakın. İzolasyona özendirin ve lütfen havalandırma… Dayanışalım ve okullara bu sistemleri kuralım ve lütfen bilimle masaya oturun.

Yorumlar (1)
Maraşşş 2 ay önce
Kapalı alanlarda maske takan yok,halk eğitim kurslarında bile maske takan yok,bunlarauyulmazsa aşıda boş,camilerde maske takmayanlar uyarılmalı,mesafeler korunmalı.
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04