Öztunç Zor Durumda Olan Yetiştiricilerin Destek Ödemelerini Hatırlattı; Aylardır Bekliyorlar!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 2021 koyun ve keçi desteklerinin hala ödenmediğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Öztunç, “Artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan yetiştiriciye destek ödemesi yapılması için ne beklenmektedir?” dedi.

SİYASET 05.06.2021, 13:16
Öztunç Zor Durumda Olan Yetiştiricilerin Destek Ödemelerini Hatırlattı; Aylardır Bekliyorlar!
banner257

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 2021 koyun ve keçi desteklerinin hala ödenmediğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan yetiştiriciye destek ödemesi yapılması için ne beklenmektedir?” dedi.

CHP’li Ali Öztunç, sayıları 350 bini bulan koyun ve keçi yetiştiricilerine yapılan destek ödemlerinin 3 aydır ödenmediğini açıkladı.

CHP’li Öztunç, TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, girdi maliyetleri nedeniyle zor günler geçiren yetiştiricilerin durumunu şöyle anlattı:

1.5 MİLYON VATANDAŞIN GÖZÜ ÖDEMEDE

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl Mart ve Nisan aylarında yaptığı koyun ve keçi desteklemeleri, bu yıl Haziran ayının gelmesine rağmen hala yapılamadı. Tarım Bakanlığı’nın hayvan başına 30-35 TL dolayında yaptığı hayvan desteklerinden bu yıl yetiştirici mahrum kaldı. Yapılan destek ödemeleri geciktiğinden, yetiştirici borçla yem ve diğer giderleri karşılamak zorunda kaldı. Türkiye genelinde 350 bin yetiştirici koyun ve keçi desteğini bekliyor. Aileleriyle birlikte 1 buçuk milyon vatandaşın gözü, Tarım Bakanlığı’nın yapacağı ödemede. Yetiştiriciler, aylar geçmesine karşın Tarım Bakanlığı’na yaptıkları başvurulardan yanıt alamadı.”

Öztunç, destek ödemelerinin geçen yıl şubat ayında yapıldığını belirterek, “Destek ödemeleri 3 ay gecikti daha da gecikecek mi? . Artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan yetiştiriciye destek ödemesi yapılması için ne beklenmektedir?” sorularına yanıt istedi. Yetiştiricinin kuraklık nedeniyle zor durumda olduğuna da dikkat çeken Öztunç, “Yetiştiriciye verilen desteklerin arttırılması konusu gündeminizde var mıdır?” dedi.

Öztunç’un yanıt beklediği tüm sorular şu şekilde oldu;

1. Tarım Bakanlığı bu sene neden hala ödeme yapmamıştır? Geçen sene Şubat ayında yapılan destek ödemeleri 3 ay gecikti daha da gecikecek mi?

2. Artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan yetiştiriciye destek ödemesi yapılması için ne beklenmektedir?

3. Toplam destek miktarı ne kadardır?

4. Pandemi ve kuraklık nedeniyle yetiştirici zor zamanlar geçirmektedir. Bakanlığınız hangi önlemleri almıştır? Yetiştiriciye verilen desteklerin arttırılması konusu gündeminizde var mıdır?

5. Yetiştiricinin ayakta kalabilmesi için Bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır?

Yorumlar (3)
KAHRAMAN 1 hafta önce
vay sn Ali Tunç bey çok merak et miş idim bayağıdır sesi soluğu yok bir şey mi oldu diye.olamamış çok şükür.yine merak etmiş bu defada yetiştiricileri.DEVLET İMİZ DÜNYAYI SARAN MALUM SALGINDAN HALKIMIZI EN AZ HASARLA ATLATABİLMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ HER KESİME BİR RAHATLATMA PROJESİ SUNUYOR.SAĞLIKDA DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK.YA NE OUR SORACAĞINIZA BİR GÖRÜŞ PROJE DÜŞÜNCE SUNSANIZDA KATKINIZ OLSA.GÜZEL OLMAZMI.OLAMAz EFENDİM ELEŞTİRMEK DAHA KOLAY KULAĞADA HOŞ GELİR..selamlar
Osman Sert 1 hafta önce
Şov yapıyor. Tribüne oynuyor.
Geçenler de Maraş ile ilgili ciddi bir sorunu sekreterine ilettim. Size döner dendi. Ne aslı ne de astarı çıktı
Konu ise Büyükşehir Belediye sinin yeşil saha yı arsa ya çevirip satması idi.
Hepsi hikaye. Çünkü Büyükşehir bel. Başkanı da kendinin açıklarını biliyor
O yüzden eli kolu bağlı
Ahmet Köse 7 gün önce
Allah senden razı olsun Öztunç
banner112
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:30
Akşam 20:01
Yatsı 21:40