Kahramanmaraş hava kirliliğinde 11'de 11 yaptı

İkisi aktif, planlanan 5 kömürlü termik santralın bulunduğu Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 11 günün 11’inde de rakamların, sınırın üzerinde olduğu görüldü.

YAŞAM 15.03.2021, 17:07
Kahramanmaraş hava kirliliğinde 11'de 11 yaptı
banner257

İstanbul’dan Şırnak’a, İzmir’den Kahramanmaraş’a, Bursa’dan Zonguldak’a Türkiye’nin dört bir noktasında 11 gün boyunca hava kirliliği değerlerinin en az 4 gün, olması gereken günlük sınır değerlerin çok üzerinde olduğu görüldü. Greenpeace Akdeniz, “Pandemiden sonra da maske takmak istemiyorsak hava kirliliğine karşı acilen önlemler alınması gerektiğini” belirtti. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, erişilebilen ölçüm sonuçlarına göre partikül madde kirliliğinin ülkenin dört bir yanında endişe verici boyutlara yükseldiğinin altını çizdi.

İSTANBUL: Mecidiyeköy, Esenyurt, Sultangazi ve Alibeyköy’de 11 günün 7’sinde hava kirliliği ölçüm sonuçlarının, limit değerlerin üzerinde olduğu görüldü. Alibeyköy’de 9 Mart’ta hava kirliliği ölçüm sonuçları, sınır değerin neredeyse 4 katından fazla.  

ANKARA: Siteler’de 11 günün 8’inde; Sincan’da ise 11 günün 6’sında ölçüm sonuçlarının, limitin üzerinde olduğu saptandı. Siteler’de 5 Mart’ta kirlilik limit değerin yaklaşık 6 kat üzerinde olduğu görüldü. 

İZMİR: Gaziemir’de 4 gün limit değer aşıldı.

BİRİNCİLİK ELBİSTAN’IN...

ZONGULDAK: Pandemi boyunca hep alınan özel önlemlerle gündeme gelen Zonguldak’ta 1-11 Mart hava kirliliğinin Kozlu ve Trafik istasyonunda 10 gün limit değerlerin üzerinde olduğu; Çatalağzı’nda bu sayının 9, Kuzyaka’da ise 8 olduğu görüldü. 

BURSA: Kültürpark’ta 9, İnegöl’de 8, Uludağ’da ise 5 gün hava kirliliğinin, limit değerlerin üzerinde olduğu saptandı. İnegöl’de 10 Mart’ta sınırın neredeyse 4 kat aşıldı. 

KAHRAMANMARAŞ: İkisi aktif, planlanan 5 kömürlü termik santralın bulunduğu Elbistan’da 11 günün 11’inde de rakamların, sınırın üzerinde olduğu görüldü.

EDİRNE: 11 günün 10’unda limit değerler aşıldı. 

ŞIRNAK: 11 günün 7’sinde hava kirliliği limit değerlerin üzerindeydi. 

KONYA: Selçuklu’da 11 günün 8’inde limit değerin üzerinde rakamlar ölçüldü.

Yorumlar (7)
abidin 5 ay önce
Sayın Elbistan Belediye Başkanı çiçekle ,böcekle uğraşmayı bırakıpta gerçek sorun olan hava kirliliği, bozuk yollarla ne zaman ilgilenir...
Uygar 5 ay önce
Santraller Afşindedir
Bir insan 5 ay önce
Afşin-Elbistan
Ramazan 5 ay önce
Maraş il ve ilçe sınırları içinde elektrik faturaları yarı yarıya indirimli olmalıdır.Böylrlikle yatırımlar fabrikalar maraşa kurulur ,maraşlı gençler iş aramak için başka illere,memleketlere göç etmek zorunda kalmamış olur.
Kemal 5 ay önce
Bizim termik santrale ihtiyacımız yok yaşanacak temiz havaya dağları agaclandirip doğal temiz havaya ihtiyacımız var
Musa öxgül 5 ay önce
Afşinli olarak bizlerin kanser olmamamız için ömüür boyu maske takmamız gerekiyor
DUYARLI VATANDAŞ 5 ay önce
Sayın MEHMET GÜRBÜZ çiçekle,böcekle,lale bahçeleriyle,bisiklet yoluyla ıvır zıvır işleri bırakıp hakkımızın sağlığı için termik santral sorunu ile ilgilenmelisiniz.
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20