Yedi Güzel Kadın

Kahramanmaraş’ın “Yedi Güzel Adam”ı olur da, “Yedi Güzel Kadın”ı olmaz mı? Hem de öyle güzeller ve kadınlık makamının içini öyle hakkıyla dolduruyorlar ki onlara gıpta etmemek mümkün değil. Bu “Yedi Güzel Kadın”ın güzelliklerinin kaynağı,  fedakârlıklarında ve anneliklerinde gizli. Aslında onlara “Yedi Güzel Anne” de diyebiliriz. Bütün anneler güzeldir özeldir de, yüce Rabbimizin bir de seçmece anneleri var ki, onlar cennet ehli evlatlara sahip gözleri ve yürekleri pırıl pırıl parlayan fedakâr vefakâr anneler. 

Onlar, “Kahramanmaraş Down Sendromlu Aileler Derneği”nin kurucusu yedi anne. Derneğin başlıca hedefi toplumumuz da Down Sendrom’u hakkında farkındalık oluşturmak,  Down Sendromlu bireylerin kabul görmesi, ön yargıların kırılması ve sosyalleşmelerinin sağlanması. Bu amaçla birçok etkinliğin altına imza atan dernek, yaptıkları çalışmalarla bunun bir formalite olmadığını gösteriyorlar.

Başkanlığını Ecz. Zeynep Yerhan hanımefendi’ nin yürüttüğü dernek, 10 Mart 2014 tarihinde Down Sendromlu evlada sahip yedi anne tarafından kuruldu. İlk olarak kent meydanında uçan balon etkinliği, Jandarma Kara Kuvvetleri ile birlikte 4 Down Sendromlu gencimize temsili tezkere töreni yapıldı.
 
Sıkı durun şimdi en çarpıcı faaliyetlere geçiyoruz. Derneğin yönetim kurulu üyelerinden Dr. Harun Yerhan beyin aracılığı ile Down Sendromlu gencimiz Muhammed Kebapçı oğlu Özel Maraşlife Hastanesi’nin eczane bölümünde sigortalı ve maaşlı işe başladı. Yazılarımda özel kuruluşların isimlerini zikretmemeye çalışırım ama bu o kadar ince ve latif bir davranış ki; ticari kaygı taşıyan birçok kuruluş böyle bir hareketi yapmaya cesaret edemez ve “ne getirir ne götürür” hesapları içinde kaybolurdu. Halen işine devam eden Muhammed kardeşimizi yakında ziyaret edip gözlemlerimi yazacağım. Aynı Hastanede Dr. Âdem Sayar Bey’in kontrolünde “Down Sendromlular polikliniği” de açılmış ve hizmetine devam etmektedir. 

Faaliyetleri özetleyecek olursak, Dernek ve Halk Eğitim Merkezi birlikte hareket ederek, Turizm Otelcilik Anadolu Lisesinde 10 Down’lu bireyin  “servis hizmetleri kursu” na katılmalarını sağlayıp garsonluk sertifikaları almalarına vesile oldular. Özellikle Büyük şehir belediyesi ve Onikişubat belediyesi ile ortaklık kurulup bu bireylerin ücretsiz olarak birçok kurslara spor faaliyetlerine katılmaları sağlanıyor. 

Daha birçok faaliyet yapılıyor ama esas dikkat çekmek istediğim, Down Sendromu nedir?  Sorusuna ne kadar cevap verebiliyoruz. En basit tanımıyla, vücutta ki hücrelerin 46 yerine, fazladan 47 kromozoma sahip olmasıdır. Yani bu durumda Down Sendromlu bireylerin eksikleri yok, fazlaları var ve Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır.
 
Başka bir değişle; Kâinatı ve mahlûkatı mükemmel bir intizam içinde var eden ve “yaratma”da asla tesadüfe yer vermeyen Rabb’imiz, insanı bir kromozom fark ile de var etme kudretine sahiptir. Bu saye de insanı farklı bir sîrete ve sûrete bürüyebilir. Bize imtihan zorluk gibi görünen bu durum aslında insanoğluna meleklerin dünya da ki versiyonunu gösteriyor. Down Sendromlu çocuklar bir kere güzeldir. Merhametli, dürüst, düzenli, sevimli günahsızdır. İyi bir eğitimden geçtikleri takdirde,  meslek sahibi olabiliyorlar, hayatlarını idame ettirebiliyorlar. 

Down Sendromlu çocuklara bu süreçte biz 46 kromozomluların yardımcı olmaları en önemlisi onlara “ay canım yazık” dememesi gerekmektedir. Bu güzellikleri hayata kazandırmak, çocuklarımıza Down Sendromlu bireylerle yaşamayı ve gerek okulda gerekse sosyal hayatlarında aralarına almaları gerektiğini öğretmeliyiz. Down Sendromlu bir arkadaşları olmasının onlara hayatta neler kazandıracağını, önce anne babaların anlamaları sağlanmalıdır. Bu sayede çocuklarımıza farklılıkları kabullenerek yaşamayı öğretebiliriz. Nihayetinde hayatın bize neler getireceğini bilemiyoruz. Çocuklarımız da Down Sendromlu çocuklara sahip olabilirler. Böyle bir durum da sınıfında Down Sendromlu bir arkadaş ile okulunu bitiren kişiler bu durumu daha rahat karşılayacak ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olacaktır. 

“Yedi Güzel Kadın” a sahip ve henüz bir yaşında olan bu derneğe üye olarak, faaliyetlerini destekleyerek yaradılış gayemize uygun bir fiil icra edeceğimizi düşünüyorum ve bu güzel yürekli annelere çalışmalarında başarılar diliyorum.  

Görüşmek üzere… 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Mahçiçek Yerhan
Zeynep Mahçiçek Yerhan - 3 yıl Önce

Allah Razı olsun...Esas mesele; böyle özel bir durumun belki de direk içinde olan bir aktörü değilken; bu kadar duyarlı ve sağduyulu olabilmek. Siz her zaman bu sağduyu ve özveriyi hissettirdiniz bize. Bence esas takdir gerektiren mevzu budur. Zaten meselenin dışında olanların bu meseleyi gereği gibi anlayamıyor olmasından ötürü yaşanıyor onca zorluk. Bizi sizin gibi anlayacak çok dostlara ihtiyacımız var. Hep yanımızda olacağınızı bilmek çok güzel...

Dernek Kahramammaraş  down sendromu
Dernek Kahramammaraş down sendromu - 3 yıl Önce

Çok teşekkür ediyoruz rabiha hanım yuregimizdeki duygularimiza tercüman olduğunuz için saygılarımızla..

Süheyla Bilginer
Süheyla Bilginer - 3 yıl Önce

Elinize ve yüreğinize sağlık gerçekten bizlerin hedefini ve çocuklarımız için yapmak istediklerimizi tam anlamıyla anlatmışsınız çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizin gibi destekçimiz olması çok güzel

Fatma Kebapçıoğlu Kılınç
Fatma Kebapçıoğlu Kılınç - 3 yıl Önce

Rabia Hanım'ın eline ve yüreğine sağlık Muhammet kebabcıoğlunun ablası olarak bizleri düşünüp kaleme Alıp yedi güzel annenin sesini duğurmaya çalıştığınız için derneğimizin ve annemin adına size teşekkür ediyorum. Allah Razı olsun Derneği'mize desteklerinizin Devamını bekliyoruz işAllah

kübra
kübra - 3 yıl Önce

hocam meraba ben kübra kevserin okulundan olan yazılarınızı çok beğeniyorum yazılar için teşekkürler bide yoksullukla ilgili bir yazı yazarmısınız...

banner122

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126