Her gün 10 bin adım atma sözü verdiler

Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen "Her Gün 10 Bin Adım" temalı yürüyüş etkinliğine katılan bakanlar, her gün 10 bin adım atma sözü verdi.3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında...

ANKARA 05.10.2016, 11:25
Her gün 10 bin adım atma sözü verdiler
banner257
Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen "Her Gün 10 Bin Adım" temalı yürüyüş etkinliğine katılan bakanlar, her gün 10 bin adım atma sözü verdi.
3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında Etlik Yürüyüş Yolunda düzenlenen yürüyüşe Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı Korgeneral Dr. Shaikh Mohammed Bin Abdullah Al Khalifa, Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever M. Agayev, Pakistan Ankara Büyükelçisi Sohail Mahmood, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yürüyüşe başlamadan önce açıklama yapan Bakan Akdağ, "Her gün 10 bin adım yürümeliyiz ya da 10 bin adıma muadil bir hareket yapmalıyız. İmkanı olanlar, evlerinde ya da spor merkezlerinde egzersiz yapabilirler, yüzme imkanı olanlar yüzebilirler, bisiklete imkanı olanlar bisiklet sürebilirler ama gerçekten en pratik olanı, toplumun büyük bir çoğunluğu için yürümek. Sağlığımız açısından bunu gerçekten çok önemsiyoruz. Bugün bize göre Türkiye’nin en önemli sağlık sorunu hareketsizlik ve şişmanlık. Benim de fazla kilolarım var, ben de bugünden itibaren ciddi bir programa başlıyorum. Şu anda 86 kiloyum, planımda da birkaç ay içerisinde en az 10 kilo vermek var. Toplumun bütün vatandaşlarımızın da ihtiyacı olan bütün kardeşlerimin de bunu başaracağına inanıyorum. Şeker hastalığından tutun, kalp hastalıklarına birçok kansere varıncaya kadar hareketsizlik ve şişmanlık önemli bir sebep" diye konuştu.
Bakan Akdağ, Milli Eğitim Bakanı’nın etkinliğe katılımının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Gelecek nesiller hareket eden, şişmanlamayan, sağlığını daha iyi koruyan nesiller olarak göreceksek bu okullarımızda olacak, çocuklarımızla olacak. Bizim için de zaman geçmiş değil, biz de gayret ediyoruz. Bakanımızla birlikte onun için söz verdik ama gelecek yavrularımızla olacak onun için onlarla beraberiz" dedi.
"Daha sağlıklı günler bizi bekliyor"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise "Sağlık Bakanımızın öncülüğünde bugün bu farkındalığı oluşturuyoruz. Sağlıklı yaşam, mutlu yaşam. Sağlıklı yaşam, huzurlu yaşam. Gereğinden fazla yük taşımamak için mutlaka kilolardan kurtulmak lazım. Fazla kilolar insanı yorar, yıpratır, yapmak istediklerini de yapamaz hale getirir. Dolayısıyla günde 10 bin adım ideal, bu idealin üzerine çıkan da olabilir, altında kalan da olabilir ama altında kalanın bir sonraki gün bunu telafi etmesi lazım. İlk üç katta evi olanların mümkünse zorunlu kalmadıkça asansörü kullanmaması lazım. Evine veya okuluna 10 bin adımdan daha yakın olanların servisi kullanmaması lazım, yürüyerek gidip gelmesi lazım. Türkiye’nin yarını bugünden daha iyi olacak, daha sağlıklı günler bizi bekliyor" diye konuştu.
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a kampanya nedeniyle teşekkür ederken, "Her gün 10 bin adım programıyla halkımızı yürümeye teşvik etmek için bizler de parklarımızdaki tesislerimizi yürüyüşe uygun hale getiriyoruz, yürüyüş yollarını çoğaltıyoruz. Vatandaşımız kendine en yakın parka giderek yürüyüşünü gerçekleştirecek, sporunu yapabilecek. Bizler de kampanyayı destekliyoruz, ben de kampanyayı uygulayacağım" dedi.
Bakan Akdağ, bu yürüyüşlerin devam edeceğini bildirerek, katılımı mükemmel bulduğunu söyledi. Bitiş çizgisine gelen çocuklar, hep bir ağızdan "Her gün 10 bin adım" mesajı verdiler.
Yorumlar (0)
banner112
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:18
Güneş 05:05
Öğle 12:40
İkindi 16:32
Akşam 20:05
Yatsı 21:44