Petrol fiyatları son günlerde küresel ekonomik durgunluk endişeleriyle sert gerilerken, bu gelişme akaryakıt fiyatlarına yansıyacak.

Sektör kaynaklarının aktardığına göre benzin fiyatlarında bu gece yarısından geçerli olmak üzere 1,55 TL indirime gidilecek.

Benzin ve motorin fiyatları bu yıl hem petrol fiyatlarındaki sert dalgalanmanın hem de dolar/TL kurundaki sıçramanın etkisiyle sert yükselmişti. Benzin bundan bir yıl önce 7,8 TL, yılbaşında ise 12,3 TL idi.

PETROL GERİLEDİ

Dün 107,24 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,1 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı bugün gün içinde 107,70 dolara kadar çıktı, ancak küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle 100 doların altına indi.

Çin'deki kısıtlamalar baskı oluşturuyor

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de Covid-19 vakalarında görülen artış ve getirilen kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda resesyon riski talebi düşürürken arz daralması endişeleri de fiyatlarda etkili oluyor.

Ayrıca, bugün Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol'un küresel bir enerji krizi yaşandığını belirterek, "Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir enerji krizine hiç tanık olmamıştı" değerlendirmesinde bulunması da fiyatların aşağı yönlü seyretmesinde etkili oluyor.