Temmuz ayında yapılacak emekli zammıyla ilgili bombayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin patlattı. Daha önce pirimler dikkate alınmadan tüm emeklilere eşit zam yapılıyordu. Temmuz ayında bundan vazgeçiliyor. Temmuz ayında emeklilere çalıştıkları dönem ödedikleri pirime göre zam yapılacak. Düşük prim ödeyenlere az, yüksek prim yatıranlara daha çok maaş zammı yapılacak. Bakan Bilgin'den asgari ücret zammı ve EYT'deki son durumla ilgili de flaş açıklamalar geldi.

Bağ-Kur'da pirim gün sayısı 7 bin 200'e inecek
Bağ-Kur'lu çalışan ve esnafların emekli olma süreleri kısaltılıyor. Daha önce 9 bin iş günü şartı aranan Bağ-Kurlular daha kısa sürede emekli olma hakkı kazanacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "Bağ-Kurlu statüsünde olan çok farklı insan var. Buranın genel müdürü Bağ-Kur'dan emekli olmak istiyor. Bir işyeri sahibi diyelim. Yanında iki kişi çalıştıran berber. Küçük ticaret erbabı. Biz mikro işletmeleri prim günlerini 7 bin 200'e indireceğiz" dedi.

EYT'de tüm maaşlar ne zaman yatacak?
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'de şu anda 1 milyonun çok üzerinde rakama çıktık. Bu ay sonuna biter diyordum. En fazla önümüzdeki ay biter. Hiçbir kayıp olmayacak." ifadelerini kullandı. 

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yapıldığını hatırlatan Bakan Vedat Bilgin, "Asgari ücret zammını Asgari Ücret Komisyonu belirliyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye'nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor." dedi.

Emekli maaş zammı değişiyor

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zamla ilgili ise yeni sistemi açıkladı. Ocak ayı zammında herkese eşit zam yapılmış, ve en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu durumda bazı emekliler ise hiç zam alamamıştı. Emekli maaş zamlarıyla ilgili yeni düzenleme geliyor. 

"Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında düzenleniyor" diyen Çalışma Bakanı Bilgin, "7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon." dedi.

Zamdan yararlanamayan emeklilerimiz var
"Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız" diyen Bakanı Bilgin, emekli zammıyla ilgili yeni düzenlemeyi şöyle aktardı:
Düşük yatırana az, yüksek yatıran çok zam!
"Temmuz ayında bütün şikayetleri yeniden değerlendireceğiz. Emeklilere ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak." Bu durumda emekli pirimini düşük yatıran düşük zam, pirimini yüksekten yatırana da yüksek zam yapılacak.