Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. İşte bakanın açıklamalarının özeti:

  1. Harcanan Miktar: Bakan Uraloğlu, 6 Şubat depremlerinden etkilenen yollar için bu yıl 6,3 milyar lira harcadıklarını belirtti. Gelecek yıl ise 12 milyar lira harcamayı planladıklarını ifade etti.

  2. Depremin Etkileri: Bakan, 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerin insanlık tarihinin en yıkıcı afetlerinden biri olduğunu ve yaklaşık 14 milyon insanı doğrudan etkilediğini söyledi. Depremlerin herkesi derinden üzdüğünü vurguladı.

  3. Çalışmaların Detayları: Depremler sonrasında bölgede yapılan çalışmalara değinen Uraloğlu, 9 bin 176 kilometrelik yolun sadece yüzde 2'sini oluşturan 184 kilometrelik kısımda hasar meydana geldiğini belirtti. Buna rağmen ulusal yol ağının yüzde 98'inin zarar görmediğini açıkladı.

    Kahramanmaraş'ta Trafo Yangını Korkuttu: Facianın Eşiğinden Dönüldü! Kahramanmaraş'ta Trafo Yangını Korkuttu: Facianın Eşiğinden Dönüldü!
  4. Afet Bölgesindeki Ulaşım: Adana, Elazığ, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaraş havalimanlarının afet bölgesinde yer aldığını ifade eden bakan, hava yollarını etkin bir şekilde kullanarak 720 bin vatandaşı bölgeden tahliye ettiklerini söyledi.

  5. Kurtarma ve Yardım Çalışmaları: Bakan, depremler sonrasında AFAD ile koordineli olarak hava yoluyla birlikte kara, deniz ve demir yoluyla 1 milyonun üstünde vatandaşın ücretsiz tahliye edildiğini açıkladı.

  6. Altyapı Çalışmaları: Bakanlık olarak depremin ilk gününden itibaren bölgeden tahliyelerin yapılması ve yardımların bölgeye intikali gibi kritik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca depremlerden etkilenen yolların kalıcı onarım çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, deprem sonrasında yürütülen çalışmaların geniş bir yelpazede olduğunu ve bu süreçte bölgeye desteklerini sürdürdüklerini vurguladı.