Ankara Elmadağ’da Makine ve Kimya Endüstrisi’ne ait Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bu sabah 08.40 sıralarında patlama meydana geldi.

İşçiler üretime hazırlık yaparken dinamit mikser atölyesinde henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen patlamayla birlikte fabrikadan dumanlar yükseldi.

tdEF1MK8j0e7yTdMxrH5FQ

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale edip söndürdü.

MSB’DEN AÇIKLAMA: 5 İŞÇİMİZ ŞEHİT OLMUŞTUR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.
Çalışanların yakınları fabrika önünde toplandı. Patlamanın nedeniyle ilgili inceleme başlatıldı.

iBfXhzT-ZkS0sU6CrqOLFw

ANKARA VALİSİ: KİMYASAL TEPKİME DEĞERLENDİRİLİYOR

İlk değerlendirmelere göre kimyasal tepkimelerin patlamaya neden olduğunu söyleyen Ankara Valisi Vasip Şahin, patlamanın nedeninin incelemeler sonucunda belirleneceğini bildirdi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, “Saat 08.45 sıralarında Elmadağ fabrikamızda dinamit lokumu hazırlama bölümünde kimyasal tepkimeden kaynaklandığı, ilk izlenimde değerlendirilen bir patlama meydana gelmiş ve orada çalışan 5 işçimiz maalesef hayatını kaybetmiştir. Cumhuriyet savcılarımızın koordinesinde teknik çalışmalar yürütülüyor” diye konuştu.

cCpghbwVJkOiXA9EbGYY9g
İKİ SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığı, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda 5 işçinin şehit olduğu patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

*10 Haziran 2023 günü saat 08.50 sıralarında Elmadağ ilçemizde faaliyet gösteren MKE Barutsan fabrikası içerisinde meydana gelen patlama ve 5 işçinin ölmesine ilişkin olayla ilgili olarak Elmadağ CBS tarafından derhal iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup bizzat olay yerinde inceleme ve tespitlere başlamışlardır.

*Olayın adli boyutu tüm yönleriyle araştırılmakla, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.

İNCELEME İÇİN EKİP OLUŞTURULDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, MKE fabrikasında meydana gelen patlama ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

*Konuyla ilgili olarak inceleme için koordinasyon ekibi oluşturulmuş olup Bakanlığımıza bağlı uzman müfettişler gerekli inceleme ve soruşturma kapsamında görevlendirilmiştir.