Emekli Memur-Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Hacı Parlak bir basın açıklaması yaparak emeklilere yapılan % 25 lik zam için kaygı, üzüntü ve beklentilerini paylaştı:

“Emekli demek, milletine ve devletine yıllarca hizmet eden, emekli olduktan sonra da hayatının geri kalan kısmında geçim derdi yaşamadan hürmeti, saygıyı hak eden kimsedir.

Emeklilik, sadece devlete yük, sosyal güvenliğe maliyet, hazineye gider değil; yıllarca emek verilmiş, katkı sunulmuş, alın teri akıtılmış, vergisini eksiksiz yatırmış bir sürecin adıdır.

Çalışırken elde edilen gelirin ve verilen hizmetin karşılığı olarak; emeklilik sürecinde de emekliye insan onuruna yakışır bir şekilde ücret ödenmesi sosyal devletin bir gereğidir. Ancak son memur zammı güncellenirken, çalışan memura % 17,55 oranında bir artış yapılmış, ayrıca seyyanen her ay 8077 TL daha ilave edilmiştir. Böylece toplam zam oranı % 86’ya yükseltilmişken memur emeklisi unutulmuş ve ona sadece % 25’lik bir zam yapılarak memur ile emekli memur arasındaki makas iyice açılmıştır. Bu durum, emeklileri fazlasıyla üzmüş, büyük bir kırgınlığa yol açmıştır. Doğrusu hiçbir emekli, böyle bir adaletsizliği beklemiyordu. Çünkü sayın cumhurbaşkanı, memur maaş zamları ile ilgili 11 Mayıs 2023’te şöyle demişti:

“En düşük memur maaşını 22.000 TL’ye yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Milletimize hayırlı olsun.”

Emekliler olarak, çalışan memurlarımıza yapılan bu makul zammı kıskanmıyor, çalışmalarının karşılığı olarak normal görüyoruz. Ancak emekli memurlara da çalışan memurlar kadar olmasa da makul düzeyde bir artışın olmasını istiyoruz.

Sayın cumhurbaşkanının sözü, tüm memur emeklilerini çok ümitlendirmişti. Ne yazık ki emeklilerin hiç beklemedikleri bir zam artışı oldu. Emekliye saygı, sosyal adalet ve eşitlik böyle olmamalıydı. Sayın Devlet BAHÇELİ de bu adaletsizliği ve emeklilere yapılan bu haksız muameleyi içine sindirememiş ki 11.07.2023 Salı günü TBMM’deki grup toplantısında, emekli memurların maaş artışının yeniden gözden geçirilmesini, memurlara ödenen 8077 TL tutarındaki seyyanen zammın, emekli memurlara da ödenmesini istemiştir.

Bilindiği gibi, çalışırken memurlara ödenen çocuk ve aile parası, bunun yanında eğitimcilere ödenen ek ders ücreti ve diğer bazı sosyal haklar emeklilere ödenmemektedir. Durum böyleyken emekli memurlara, yapılan % 25’lik bir artış, emekliyi cidden zor duruma sokmuştur.

 Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonuna yakışan, Cumhuriyetimizin 100. yılında emeklilerimize hak ettikleri saygının gösterilmesi ve emeklilik dönemlerinde, onları rahatlatacak bir ücretin ödenmesidir. Bunun için, komisyonlarda görüşülen memur emeklileri zammının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmeden önce, adil bir şekilde karara bağlanmasını ümit ediyor ve bekliyoruz.