Çabukel, “6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde can kaybımızın çok fazla olmasının en büyük sebebi, iktidar ve yöneticilerinin rant odaklı yönetimidir. O yüzden asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde bilançonun bu kadar ağır olmasının sorumluları sadece muhalefete değil mesleki ve teknik sivil toplum kuruluşlarına da kulağını tıkayan yöneticilerdir. İstişare kültüründen uzak tutumları nedeniyle Kahramanmaraş mezarlığa döndü” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Adayı Av. Ahmet Çabukel, seçim çalışmaları kapsamında Demrek, Avgasır, Dereboğazı, Kurtlar ve Altınova mahallelerinde vatandaşları ziyaret etti. Ziyaretlerinde vatandaşlar tarafından adeta sevgi seliyle karşılanan Çabukel, vatandaşların ve ihtiyaç ve beklentilerini dinleyerek hem çözüm önerilerini sunuyor hem de projelerini anlatıyor.

WhatsApp Image 2023-05-02 at 14.27.40 (2)

Ziyaretler sonrası değerlendirmelerde bulunan Çabukel, bölgede yoğun bir ulaşım sorunu yaşandığını ve yerel yönetimlerin mahalle aralarındaki ulaşıma gerekli hassasiyeti göstermediğini ifade etti.

Çabukel, “Kahramanmaraş’ta ulaşım problemi yaşamayan bölgemiz yok gibi. Şu kadar yol yaptık, diye reklam yapanların bu bölgelere yönlerini bile dönmediğini gördük. Bununla beraber yine içme, kullanma ve sulama suyu sorunu halkımızın en çok şikayet ettiği konular arsında. Ama batı köylerimizde bu sorun daha fazla. Mahallelerimizdeki en fazla şikayet, yine korkunç depremler sonrası yetkili birilerini görememeleri, kendilerini yalnız hissetmeleri. Yardımların düzenli bir şekilde ulaştırılmaması, çadır ve gıda temininde sorun yaşamaları nedeniyle vatandaşlarımız iktidara çok tepkili. Felaketin boyutuna baktığımızda vatandaşlarımız, kriz koordinasyon merkezine göre bireysel anlamda daha başarılı bir kriz yönetimi sergilediler” dedi.

“Kahramanmaraş’ı istişare kültürüyle imar ve inşa edeceğiz!”

Kahramanmaraş’ın en önemli sorunlarından birinin barınma ve imar olduğuna dikkat çeken Çabukel, iktidarın en büyük eksikliklerinden birinin istişare kültürünü ortandan kaldıran bir yönetim sergilemeleri olduğunu aktardı.

WhatsApp Image 2023-05-02 at 14.27.40 (1)

Çabukel, şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ımızı yeniden ayağa kaldıracaksak barınma sorununu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunun için de öncelikli gündemimiz imar. Mevcut iktidarın istişareden ziyade rant odaklı yaklaşımıyla hazırladıkları imar planları, mezarların sayısını artırmaktan başka bir işe yaramadı. Bunların imar düzenlemesinden el çektirilmesi gerek. Çünkü geçmişte nasıl imar yaptıklarını çok net gördük. Biz, inşallah bunlar gibi milletin canını hiçe sayan bir yaklaşım içinde olmayacağız. Şehrimizi yeniden imar ve inşa ederken istişare kültüründen vazgeçmeden ortak akılla yapacağız. Herkesin yaşadığı bir şehrin geleceğiyle ilgili kararlar alacaksak bunu bu şehirde yaşayanlarla almalıyız. O yüzden fabrikada çalışan işçisinden iş adamına, emeklisinden esnafına kadar herkesin görüşünü alıp ortak akılla bilim ve teknolojiden faydalanarak akıllı, çevreye duyarlı, kültürel mirasımızı koruyan bir yaklaşım ve tarihimize yakışır bir Kahramanmaraş’ı hep beraber inşa edeceğiz. Bunu ancak istişareyle başarabiliriz. Hemşehrilerimizden rica ediyorum. İthal adaylar, ısmarlama adaylar bu şehri istişareyle yönetemez. Çünkü onlarla emir almaya alışmışlardır. Bu şehir için emir verenlerin de bu şehrin geleceğini düşündüğünden endişeliyiz. Onlar Kahramanmaraş’ın sorunlarını çözemez. Kahramanmaraş’ın sorunlarını Kahramanmaraş’ın evlatları çözer. Onlar misafir. İnşallah 14 Mayıs’tan sonra yaşadıkları yere geri göndereceğiz.”