Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) adli ve idari yargıda yaz kararnamesini tamamladı. Kurul, 5 bin 75’i adli 351’i idari olmak üzere toplam 5 bin 426 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. 

Kaşıkçı davasının devrine karşı çıkan hakime atama

Kararnamede dikkat çeken bir değişiklik, Cemal Kaşıkçı dosyanın Suudi Arabistan'a devredilmesi kararına şerh düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Nimet Demir oldu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaşıkçı dosyasının devredilmesi kararına yapılan itirazı reddetmiş, üye hakim Demir ise, mahkemenin ret kararına muhalif kalmıştı. Hakim Demir, yazdığı muhalefet şerhinde, "Davanın devri, sanıklar açısından ‘kendi davalarının yargıcı olmak’ sonucunu doğuracaktır. Suud yetkililerinin ülkemizde Cemal Kaşıkçı’ya karşı gerçekleştirdikleri pervasız ve hunharca cinayet, ülkemizin ‘ehil belde’ vasfına, devletimizin onur ve saygınlığına büyük saldırıdır. ‘Ne yapalım Suud yönetimi yargılamak için sanıkları vermiyor’ acziyeti içinde davanın devri ve sanıklar hakkında kırmızı bültenin kaldırılması; toplumun adalet, eşitlik, dürüstlük gibi değer yargılarıyla bağdaşmadığı kanaatindeyim" demişti. HSK, yargıç Demir'i, Kahramanmaraş Hakimi olarak atadı.

33 ilin başsavcısı değişti

HSK’nın adli ve idari yargıda yaz kararnamesi kurulun internet sitesinde yayımlandı. Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olmasından sonra ilk kez bir kararnameye imza atan HSK 1. Dairesi, 5 bin 75’i adli 351’i idari olmak üzere toplam 5 bin 426 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.

Kararname ile Antalya, Bursa, Konya, Kayseri, Eskişehir, Kocaeli, Gaziantep, Şanlıurfa, Çorum, Van, Muğla, Bolu, Kırşehir, Ordu, Gümüşhane, Karaman, Yalova, Yozgat, Sinop, Kastamonu, Bilecik, Osmaniye, Hakkari, Bitlis, Kars, Uşak ve Adıyaman’ın başsavcıları değişti. Buna göre, Antalya Başsavcısı Zafer Koç, Bursa Başsavcısı Ramazan Solmaz, Konya Başsavcısı Halil İnce, Kayseri Başsavcısı Habib Korkmaz, Eskişehir Başsavcısı Ali Yeldan, Kocaeli Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Gaziantep Başsavcısı İsmail Karataş, Şanlıurfa Başsavcısı Cuma Çoban, Çorum Başsavcısı Ahmet Bektaş, Van Başsavcısı Nadir Yağcı, Muğla Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Bolu Başsavcısı Ali Keleş, Kırşehir Başsavcısı Soner Aygün, Ordu Başsavcısı Hasan Uçak, Karaman Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Yozgat Başsavcısı Recep Sevgili, Sinop Başsavcısı Mesut Pektaş, Kastamonu Başsavcısı Ercan Ceylan, Bilecik Başsavcısı Burak Olgun, Osmaniye Başsavcısı Uygur Kaan Ansay, Hakkari Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Bitlis Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, Kars Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Uşak Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren oldu.  Gümüşhane Başsavcılığına atanan Beyşehir Başsavcısı Tuba Ersöz ilk başörtülü il başsavcısı olarak atandı.

Kritik isim görevden alındı

Kararnameyle Ankara’da Kaçakçılık ve örgütlü suçlar bürosundan sorumlu Başsavcı vekili Alpaslan Tufan’ın da görev yeri değiştirildi. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak nitelendirilen Bataklık dosyasını, rüşvet iddiaları gündeme gelince kendi uhdesine alarak dosyayı tamamlayan Tufan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırıya ilişkin soruşturma, Ülkü Ocaklarına mensup kişilere uzanınca, ülkücü camianın da hedefine oturmuştu. Tufan, son dönemde de Ankara Emniyetindeki ülkücü kökenli bilinen ve ismi çeşitli olaylara karışan bazı polis müdürleriyle ters düşmüştü. Ankara Başsavcıvekilliğinden alınan Tufan, Ankara Batı (Sincan) Başsavcı vekilliğine atandı.

Gezi’nin muhalif hakimine sürgün

Kararnameyle dikkat çekici bir diğer değişiklik de İstanbul’da oldu. İstanbul’da görülen Gezi davasında Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet, diğer 7 sanığın 18’er yıl hapse mahkum edilmesine muhalif kalan, yargılama aşamasında Kavala’nın tahliyesi yönünde oy kullanan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Kürşad Bektaş, Tokat’a atandı. Bektaş Tokat Turhal hakimi oldu. Bektaş, karşı oy yazısında sanıkların aleyhindeki telefon dinlemelerinin yasak delil niteliğinde olduğunu, aleyhlerinde başkaca bir kanıt da bulunmadığını belirtmişti.

Kararnameyle 6 bölge adliye mahkemesinin başsavcısı da değişti. Buna göre İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına Kazım Arapoğlu, Adana Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına Bestami Tezcan, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına Murat İrcal, Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına Ünal Bingül, Denizli Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına Önder Yeniçeri, Malatya Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına da Ömer Mete getirildi.