Her yıl havaya suya ve toprağa düşen cemre doğanın uyanışı olarak tanımlanır. Peki 2022 yılında cemre hangi tarihlerde düşecek? Baharın müjdeleyicisi olan cemrenin düşmesiyle hangi kutlamalar yapılır?

Özellikle kırsal kesimde yaşayan toplumlarda doğanın dilinden anlamak için havanın, rüzgarın, yağmurun ve güneşin tarihlerini takip ettiklerine şahit olunur. Kültür tarihi içinde de önemli bir yeri olan doğa takvimine göre toprağın ekimi, mahsulün toplanması, tarlanın sürülmesinin yanı sıra doğanın uyanışı için de bazı tarihlerden bahsedilir. Doğa takvimine göre Şubat ayıyla birlikte kış mevsiminin soğuk ve yağışlı havaları gökyüzünden çekilir, doğa kendini bahara ve sıcak havalara hazırlar. Bu inanışa göre her yıl Şubat ayının sonundan Mart ayına kadar havaya, suya ve toprağa cemreler düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak adlandırılan cemre bir hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşecek.

Yeni Şafak Yazarından Müge Anlı ve Esra Erol'a Olay Gönderme: Kadın Kuşağı Denilen Rezaletler! Yeni Şafak Yazarından Müge Anlı ve Esra Erol'a Olay Gönderme: Kadın Kuşağı Denilen Rezaletler!

Cemre ilk olarak 19-20 Şubat'ta havaya düşecek.

İkinci cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecek.

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.