Kahramanmaraş en çok erken ölümün yaşandığı illerin başında yer alıyor

Prof. Dr. Kayıhan Pala, PM2.5 nedeniyle 2018’de en çok erken ölümün Iğdır, Kahramanmaraş, Mersin, Manisa, Niğde ve Burdur’da görüldüğünü açıkladı.

ÇEVRE 27.09.2021, 10:51
Kahramanmaraş en çok erken ölümün yaşandığı illerin başında yer alıyor
banner257
banner226

 Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Göğüs Hastalıkları Uzman Dr. Nilüfer Aykaç ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Yeşim Yasin tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, PM 2.5 kaynaklı kirliliğin en yüksek olduğu iller Iğdır ve Kahramanmaraş olarak tespit edildi.

 Araştırma sonuçlarını Milliyet’e değerlendiren Prof. Dr. Kayıhan Pala şunları söyledi: “PM 2.5’in neden olduğu erken ölümleri, DSÖ’nün özel bir programı olan AirQ+ adlı yazılım üzerinden araştırdık. 2018’e ait verileri DSÖ parametrelerine göre mercek altına aldık ve ülke genelinde hava kirliliğine bağlı olarak 44 bin 617 erken ölüm gerçekleşmiş olabileceğini tespit ettik. PM 2.5 kirliliği en çok Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa ve Afyonkarahisar’da saptandı. Ancak 72 ilde bulunan 338 istasyondan adlığımız verileri değerlendirdiğimizde Iğdır’da hava kirliliğine bağlı erken ölüm oranı 100 binde 214, Kahramanmaraş’ta ise 100 binde 202 olarak tespit edildi.”

banner261
Yorumlar (8)
Tuğba 1 ay önce
Doğalgazın en geç döşendiği illerden birisi maraştır, hala kömürle ısınan onbinlerce hane çukura kurulu merkez yerleşiminin hava kirliliginde en büyük etkendir.
ede46 1 ay önce
beceriksiz ve basiretsiz siyasiler yuzunden maras da yasanilacagi kalmadi herkes bir taraflara kacma derdinde
Bertizli bekir 1 ay önce
1985'lerde yayınlanan bir rapora göre Maraş ilinin kurulu olduğu alan çukurdur, kirli hava çukurda kurulu şehir merkezi üzerinde birikmektedir.Bu nedenle maraş merkez, kıbrıs meydanı ,trabzon caddesi tekke ,sakarya ,bahçelievler dahil yıkılarak ormanlık alan haline getirilmelidir.Zaten deprem fay hattında olan Maraş için bu yapılacak en büyük projedir yaklasık 1,5 milyar dolar ile maraş dünya'nın en yasanabilir şehirleri arasına girebilir.
Ramazan 1 ay önce
Maraş ilinin yüzölçümü 14000 km2 ile antebin 3 katıdır.Şehir planlaması gelecek 50 yıl ihtiyaçlarına göre yapılır.Yaklaşık 1.200.000 nüfuslu maraş'ta her yıl 20000 çocuk Dünya'ya gelmektedir.Mevcut haliyle bile bu trafik ve dar alana kurulu şehir merkez geçerliligini kaybetmistir.Şehir merkezi üzerinde yogunlaşan bu kirli hava , hava akımının ters olması nedeniyle sürekli birikmektedir.
Osman arislan 4 hafta önce
Sehri kirleten fabrika değil koltuğu kadar şerefi olan il müdürleri. VAllahi öyle billahi öyle. ALLAH kedilerden çoluk çocuklarından çıkarsın.
albatros46 4 hafta önce
oyle gorunuyor ki ARMADAS dene kurum gorevini icra edemiyor siyasiler zaten yerinden kalkmiyor sehir kaderine terk edilmis durumda
Maraşlı 1 ay önce
Bence çok yemekten erken ölüyorlar. Bana inanmayan sokağa baksın , kilolu insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Can boğazdan gelir ama aynı zamanda boğazdan çıkar.
çakır 4 hafta önce
SANAYİ BÖLGESİ SABAH 00/700 DE KİRLİ HAVANIN HEPSİ ATÖLYELERDEN ÇIKIYOR DENETLENSİN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı