Seçimlerin ardından Van, Bitlis ve Siirt illerinde kriz devam ediyor. Van, Bitlis ve Siirt Valilikleri, gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarına dair 15 günlük bir yasak kararı aldı. Bu kararla birlikte, 3 Nisan'dan itibaren başlayarak 17 Nisan'a kadar sürecek olan yasak, bölgede dikkat çeken bir gelişme olarak kaydedildi.

Bitlis Valiliği, 03-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak gösteri yürüyüşleri, basın açıklamaları ve çadır kurulumları gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Amaçlarının olası olayların önüne geçmek ve halkın can ve mal güvenliğini sağlamak olduğu belirtildi.

Siirt Valiliği ise Pervari ilçesi ve tüm köylerinde 3 Nisan Çarşamba gününden itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi. Bu kararın, ilgili kanun maddelerine dayanarak alındığı ve vatandaşların kendi can ve mal güvenlikleri için yasağa uymalarının önemine vurgu yapıldı.

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise kent genelinde 3 Nisan'dan itibaren 15 gün boyunca gösteri yürüyüşleri, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının yasaklandığı belirtildi. Yasaklama kararının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine dayandığı ifade edildi.

Kurbanlık Hayvan Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kurbanlık Hayvan Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu tedbirlerin amacı, bölgede güvenliği sağlamak ve olası olayların önüne geçmek olarak açıklandı.