Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi kapsamında Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için kullanılan uygulama tüm Türkiye ile birlikte Kahramanmaraş’ta da hayata geçti.

Sistem aracılığı ile egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araçlar tespit edilerek 6 bin 275 lira ceza uygulanacak.

BİRKAÇ SANİYEDE TESPİT

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, yapılmaya başladı.
Egzoz Emisyon ölçümleri yaptırılmayan araçlar, sistem sayesinde birkaç saniyede tespit edilmektedir.

CEZASI 6.275 TL

Egzoz muayenesi yaptırmayanlar ceza ödeyecek. Vatandaşların egzoz ölçümlerini tamamlamadan trafiğe çıkmaması gerekmekte olup, egzoz ölçümü yaptırılmamış araçlar hakkında sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturulacaktır. 2023 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası olarak 6. 275 TL ceza uygulanacaktır.

SİSTEM TARAMASINI YAPIYOR

2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılan Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulamaya başlanmıştır. Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okumaktadır.
Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor.
Bunun en büyük avantajı; daha çok, daha seri bir şekilde denetim yapmak.