Fosil kayıtlarına göre hangisi diğerlerinden daha eskidir?

En eski fosil hangisidir? Fosil kayıtlarına göre hangisi diğerlerinden daha eskidir? Kanada’da 890 milyon yıllık dünyanın en eski hayvan fosili bulundu Nature dergisinin son sayısında yayımlanan bir araştırmada, Kanadalı jeolog Elizabeth Turner’in, dünyadaki hayvan yaşamının en eski fosil kaydını bulmuş olabileceği kaydedildi.

EĞİTİM 19.11.2021, 23:06 19.11.2021, 23:12
Fosil kayıtlarına göre hangisi diğerlerinden daha eskidir?
banner257
banner226

En eski fosil hangisidir? Fosil kayıtlarına göre hangisi diğerlerinden daha eskidir? 

A. Bilinen ilk ağaç

B. Bilinen ilk dinozor

C. Bilinen ilk köpek balığı

D. Bilinen ilk kemirgen

Cevap: Bilinen ilk köpek balığı

Kanada’da 890 milyon yıllık dünyanın en eski hayvan fosili bulundu

Nature dergisinin son sayısında yayımlanan bir araştırmada, Kanadalı jeolog Elizabeth Turner’in, dünyadaki hayvan yaşamının en eski fosil kaydını bulmuş olabileceği kaydedildi.

AP’de yer alan haberde, Kanada’nın Laurentian Üniversitesi jeologlarından Elizabeth Turner’in, Northwest Territories eyaletinde 1980’lerden beri incelediği kayalıklarda 890 milyon yıllık sünger fosilleri bulduğu belirtildi.

Çalışmada yaklaşık bir milyar yıl önce, şu anda dik dağlarla kaplı kuzeybatı Kanada bölgesinin, antik sünger kalıntılarının mineral tortularda korunabileceği tarih öncesi bir deniz ortamı olduğu hatırlatıldı.

Haberde Jeolog Elizabeth Turner’in, Northwest Territories eyaletindeki kazı alanında, yalnızca helikopterle erişilebilen uzak bir bölgede yeni kayalar keşfettiği, bu kayaların ince bölümlerinin modern sünger iskeletlerine benzeyen üç boyutlu yapılar içerdiği bildirildi.

Bitişik kaya katmanlarının tarihlendirilmesi sonucu, örneklerin yaklaşık 890 milyon yıl yaşında olduğu saptanırken, bunun dünyada bugüne kadar bulunan en eski hayvan fosilinden 350 milyon yıl daha yaşlı olduğuna işaret edildi.

Birçok bilim insanı, ilk hayvan gruplarının, yumuşak süngerler veya kas ve sinirleri olmayan, ancak farklı işlevlere ve spermlere sahip hücreler de dahil olmak üzere basit hayvanların özelliklerine sahip sünger benzeri yaratıkları içerdiğine inanıyor.

Bilim dünyası, dünyadaki yaşamın yaklaşık 3,7 milyar yıl önce başladığını savunurken, ilk hayvanların çok daha sonra ortaya çıktığını ve bunun tam olarak ne zaman olduğunu tartışıyor.

Bilim insanları şimdiye kadarki tartışmasız en eski sünger fosillerinin, Kambriyen dönemi olarak adlandırılan yaklaşık 540 milyon yıl öncesine ait olduğunu kabul ediyor.

Mevcut kanıtların süngerlerin çok daha erken, yaklaşık bir milyar yıl önce ortaya çıktığını gösterdiğini söyleyen bilim dünyası, bugüne kadar bunu destekleyici bir fiziksel kanıt bulamamıştı.

4 milyar yıldan yaşlı en eski fosil bulundu! Dünyadaki ilk yaşam

Dünyanın yaşı ne? Dünyada yaşan ilk canlılar hangileri? İlk yaşam nasıl başladı? Dünya hayatının tarihi nedir? Dünyadaki en eski fosil hangisi? sorularının cevabı yazımızda.

4 milyar yıldan yaşlı en eski fosil bulundu!

Dünyanın şimdiye kadar gelmiş geçmiş en yaşlı fosili Kanada’nın Rocky Dağlarında bulundu. Fosil demir ve liflerden meydana geliyor. Bulunan fosilin bir mikrop kalıntısı olduğunu ve  görüntüsü ise aynı günümüzdeki bakterilere benziyor.

Fosil kalıntısı şimdiye kadar bulunan en eski yaşam kalıntı oluyor. Yaşamın kaynağının bu kadar yıl öncesine dayanması Bilim adamlarını oldukça kafalarında soru işaretini arttırıyor.

Buluntuyu inceleyen İngiltere’deki University College London profesörü Matthew Dodd, bu kadar eski bir fosili incelemenin insanoğlunun o kadarda önemli olmadığını hissettirdiğini söylüyor. Bulunan kanıt bir mikrop gibi görünüyor. Hematit ve demir oksit içeren fosilin neredeyse insan saçının kalınlığının 10’da 1’i kadar.

Eğer bu fosil 4,28 ise, Dünyanın toz bulutundan katıya dönüşerek hayatın oluşmasını sağlayacak düzeye gelmesi 4,6 milyar yıl olarak düşünüldü. Bulunan kalıntının ise 4,28 milyar yıl yaşında olduğunu düşünüp 24 saat içinde tüm dünyanın yaşam grafiğini çıkarttı uzmanlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı