Fırnız'daki kavga sonrası Döngel'de ücret kaldıırldı

Kahramanmaraş'ın Fırnız bölgesinde pinikçi aile ile tesis sahipleri arasında meydana gelen 12 kişinin yaralandığı kavganın ardından Fırnız, Yeşilgöz, Döngel gibi piknik alanlarının ücretsiz olması ile ilgili kamuoyunda yükselen ses sonuç verdi. Döngel Mağarası Mesire Alanına giriş ücreti kaldırıldı.

Fırnız'daki kavga sonrası Döngel'de ücret kaldıırldı

Kahramanmaraş'ın Fırnız bölgesinde pinikçi aile ile tesis sahipleri arasında meydana gelen 12 kişinin yaralandığı kavganın ardından Fırnız, Yeşilgöz, Döngel gibi piknik alanlarının ücretsiz olması ile ilgili kamuoyunda yükselen ses sonuç verdi. Döngel Mağarası Mesire Alanına giriş ücreti kaldırıldı.

Geçtiğimiz haftayı Kahramanmaraş, Fırnız'da tesis sahibi ile piknikçi aile arasında yaşanan kavgayı tartışarak geçirdi. Piknikçi ailenin iddiasına göre olayın şu şekilde gerçekleştiği basına yansıdı:
"Olay, akşam saatlerinde Kahramanmaraş-Göksun karayolu üzerinde bulunan Fırnız mevkiinde meydana geldi. Koyuyeşil ailesi, Fırnız'daki dinlenme tesislerinden birine pikniğe gitti. İddiaya göre piknikte ailenin oturduğu çardak kırılınca işletme sahipleri aileye saldırdı. Olayda Ejder Kaan Koyuyeşil (1), Amine Rüveysa Koyuyeşil (1), Muradiye Koyuyeşil (35), Elif Yıldırım (30), Hasan Hüseyin Koyuyeşil (9), Yiğit Berk Koyuyeşil (6), Erkan Koyuyeşil (33), Tahir Bilal Koyuyeşil, Özkan Koyuyeşil (35), Hakan Koyuyeşil (34), Emre Koyuyeşil (17) ve Hasan Koyuyeşil (60) yaralanırken, ailenin bulunduğu bir otomobil ile bir minibüsün de camları kırıldı."

Tesis Sahibi ise Basın Mensuplarına tesiste açıklama yaptı. Tesis sahibinin açıklamaları şu şekilde haber oldu:

Koyuyeşil ailesinin bireyleri, tesis çalışanlarının kadın- çocuk ayrımı yapmadan, kendilerine et satırı, bıçak ve sopalar ile saldırıp, araçlarının camlarını kırdıklarını öne sürdü. Jandarma ekiplerince gözaltına alınan tesis çalışanları ise bayram nedeniyle kapalı olduklarını; ancak ailenin ısrarı üzerine piknik yapmalarına izin verdiklerini söyledi. Piknik sırasında aileden bazı kişilerin havuzda balık tutmak istediğini kaydeden çalışanlar, daha sonra bir kadının kaybolan yüzüğünü bulmak için diğer aile üyelerinin de çardağa çıktığını öne sürdü. Tesis çalışanlarından birinin, ifadesinde, "Bu sırada çardak çöktü ve daha sonra tartışma çıktı. Tartışma sırasında ailenin erkekleri, 'Sizi burada öldüreceğiz, burayı başınıza yıkacağız' diyerek, saldırdılar" dediği öğrenildi.

PİKNİK ALANLARI KİME AİT NEDEN ÜCRETLİ?

İşin Gerçeği mahkemede ortaya çıkacak ve sorumlular elbette cezasını çekecektir. Ancak Kahramanmaraş bu olay kadar aynı zamanda Fırnız, Yeşilgöz, Döngele gibi alanların kime ait olduğunu, bu alanlarda neden çardak parası adı altında 50 lirayı bulan ücretler alındığını tartışmaya başladı. Fırnız çayı çevresinde bazı alanların şahıs malı olduğunun açıklanmasına rağmen kıyı kanununa göre çay kenarında piknik yapanlatrdan çardak ücreti adı altında para almanın mümkün olmadığı iddia ediliyor. Yine bizzat çayın üzerine kurulan çardaklardan ise ücret almak tamamen usulsüz olarak görülüyor.

VERGİ VERİLİYOR MU?

Yine bu alanlarda sadece bir tesisin bir günde 4 bin lira çardak parası aldığı iddia ediliyor. Bu kadar büyük gelirin vergisinin verilip verilmediği ile ilgili ise şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. 

DÖNGEL ÜCRETSİZ

Fırnız olayı sonrası Döngel Mağarasını da içine alan mesire alanında daha önce alınan giriş ücretinden vazgeçildiği bilgisi geldi. Bu haber sosyal medyada vatandaşları memnun ederken Fırnız ve Yeşilgöz'le ilgili de aynı adımların atılması beklendiği ifade edildi. 

YEŞİLGÖZ'E GİRİŞ ÜCRETLİ

Haber46 istihbarat servisine gelen çok sayıda ihbara göre Yeşilgöz'e sadece görmek ve fotoğraf çekmek isteyenlerden bile ücret alınıyor. Yeşilgöz'ün namını duyup il dışından ya da yurt dışından gelenlerden göl alanına geçmek için ücret vermek zorunda. Gelenler piknik yapmayacaklarını sadece fotoğraf çekip gideceklerini söylemelerine rağmen ücret istemekte ısrar ediliyor. Ayrıca Yeşilgöz etrafına çekilen dikenli telin ise ortamı çok kötü gösterdiği ifade ediliyor. Yeşilgöz'ü kim hangi sıfatla işletiyor? Yeşilgöz hangi kurum tarafından kime verildi? İhale yapıldı mı? İhale şartnamesinde fotoğraf çekmek isteyenlerden ücret alınacağı yazıyor muydu? Yeşilgöz'de piknik yapanlara ne tür hizmetler veriliyor? Bu sorular da cevap bekliyor.

BELEDİYELER MÜDAHALE ETMELİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Onikişubat Belediyesi'nin bu alanlarla ilgili gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Vatandaşın bu sorunun çözümü için beklentileri kısa sürede karşılanmalı ya da kamuoyu yapılacak açıklamalarla ikna edilmelidir. Haber46 olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali sert
Ali sert - 6 ay Önce

Trabzon uzungol dünyaca biliniyor ücret yok yesilgoz neki ücretli iflah olmuyoruz

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 6 ay Önce

İLLA BIR ŞEYİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN BİRİLERİ KAVGA MI ETMELİYDİ? YİNEDE GÜZEL OLMUŞ.SOPA YİYENLERE GEÇMİŞ OLSUN.

Patron
Patron - 6 ay Önce

Evet ücretsiz olması çok iyi olur bunun için de başkonuş da dahil bir çok yerde ücretsiz olsun

Marasli
Marasli - 6 ay Önce

Yeni açılan blueland tam bir fiyasko. Ücretler pahalı. Giriş çıkış için dahi ücret istiyorlar. 9-10 TL her bir oyuncak. İnanılmaz pahalı.

CAN KIRAÇ
CAN KIRAÇ - 6 ay Önce

işletmeciler aynı yani yine değişen pek birşey yok insanları kandırmayın.
ZİHNİYET DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE RAKAMLAR DEĞİŞMİŞ HİÇ ÖNEMİ YOK.

Süleyman
Süleyman - 6 ay Önce

Suyun kenarı şahıs malı ise kamukaltırılsın belediye mesire alanı yapsın. Birileri ranta çevirmesin.

SERKAN EDELER
SERKAN EDELER - 6 ay Önce

ĞİTMEYİN KARDEŞİM BURALARA AİLE YERİ DEĞİL HERKES KAFASINA ĞÖRE İÇKİ İÇİYOR PARAYI VEREN HERŞEY YAPIYOR ĞİDİLECEK DAHA ĞÜZEL YERLER VAR.
YAŞANAN OLAYI UNUTMADIK

Alyanak  osman
Alyanak osman - 6 ay Önce

'ye kürküm ye, yiyenden kim ölmüş, sen burdan kalk 30 40km mesire alanına git, orada azrail gibi kapıda ücret alsınlar, kim alıyor kime veriyor vergi veriyorlar mi soruları cabasi

Metin
Metin - 6 ay Önce

YEŞİLGÖZDE ORADA PARA ALANLAR EŞKİYALIK YAPIYOR GÖL. GÖLET AKARSU DENİZ KIYILARI ANAYASANIN 43/B MADDESİNDE GÖRE 40 METREYE KADAR NE KİRAYA VERİLEBİLİR NEDE SATILABİLİR BURALARIN KULLANIM HAKKI TAMAMEN HALKA AİTTİR DİYE KANUN VAR

goksunlu muro
goksunlu muro - 6 ay Önce

Belediyede yok,adamda yok!!

Mahmut
Mahmut - 6 ay Önce

Hepsi ücretsiz olsun utanmazlar insan ne olursa olsun anneyle küçük bebeğe vururmu nasıl insansınız siz

isimsiz
isimsiz - 6 ay Önce

fırnız kavgasında kapı daki 27 dakikalık alı koyma kamera kayıtları kimler tarafından kayıp edildi bunu herkez duysun

46
46 - 6 ay Önce

hukuk devletiyiz diyor devlet büyüklerimiz,hukukun olmadığı yerde hukuk devleti yalanı olur.belediyelerdeki yandaşlara peşkeş çekmeler bitmeli,hakeden kazansın devletede vergisini versin...

46 46
46 46 - 6 ay Önce

Yavşan.başkonuş.yeşilgöz.????????

drsn
drsn - 6 ay Önce

makul bir ücret alınmalı vede aile yerleri ayrı alanlar olmalı aksi halde fırnızda ayağa düşer çöp yumağı haline gelir fuhuş ve alkol yuvası olur ... bakınız bedava taşköprü ve civarı...

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

güncelll

Tayfur
Tayfur - 6 ay Önce

Özellikle başkonuşun ücretsiz olması lazım.

atas
atas - 6 ay Önce

Sersem yaylasına da bir çözüm bulunursa iyi olacak


SIRADAKİ HABER