Kahramanmaraş Firması İSKUR'dan, Diyarbakır hamlesi

Kahramanmaraş'ın tekstil devlerinden İSKUR, Diyarbakır'a 50 Milyon Euro'luk yatırım yaparak.

EKONOMİ 03.07.2020, 16:10
Kahramanmaraş Firması İSKUR'dan, Diyarbakır hamlesi
banner257

Türkiye’nin en önemli entegre tekstil gruplarından Kahramanmaraş merkezli İSKUR, 6 yıl aradan sonra Diyarbakır’daki ikinci yatırım için harekete geçti.

Başta Avrupa olmak üzere üretiminin yüzde 75’ini 30 ülkeye gerçekleştiren İSKUR, Diyarbakır’da 50 milyon Euro yatırım ile open-end iplik fabrikası kuracak.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde 3. etapta 25 bin metrekaresi kapalı, toplam 45 bin metrekare alanda üretim yapacak olan firma, 200 kişiye istihdam olanağı sağlayacak.

Tekstil sektöründe yüksek rekabet, gelişen teknolojiler ve sürdürülebilirlik için yeni yatırımlara her zaman ihtiyaç olduğunu ifade eden İSKUR Group Yönetim Kurulu Başkanı A.Kadir Kurtul, çok uzun süredir tarımsal ve ticari ilişki içerisinde bulundukları Diyarbakır’ın dünyanın en kaliteli pamuk üretim merkezlerinden biri olduğunu dile getiriyor.

İSKUR olarak kırılma noktalarından birinin yeni yatırımları olduğunu ifade eden Kurtul, Kahramanmaraş’ın ardından Diyarbakır'da da hedeflerinin büyük olduğunu kaydetti.

Kurtul şu bilgileri verdi:

"Çocukluk yıllarımda babam İsmail Kurtul Güneydoğu’da, yöre insanlarıyla ortak pamuk ve çeltik tarımı yaptı. Bu süreçte ailemiz ile yöre insanları arasında çok sağlam dostluklar ve sevgi bağı kuruldu. Bu sevgi ve dostluk bağı yıllar sonra Diyarbakır’a büyük bir yatırım yapma kararı almamıza vesile oldu. Böylece İSKUR olarak Diyarbakır’ın en büyük özel sektör yatırımı olan ring compact iplik tesisini kurarak Kahramanmaraş dışındaki ilk yatırımımızı hayata geçirmiş olduk ve bu yatırımıza ilave olarak, ikinci yatırımımızı da yapmanın gururunu yaşıyoruz.”

2023’e kadar 6 bin kişiye istihdam

Diyarbakır’a yaptıkları yatırımın ardından, kentteki potansiyelin görünenden çok daha fazla olduğunu gördüklerini kaydeden Kurtul, “İlk yatırımımızla birlikte, bölgenin negatif algısını pozitife çevirdiğimize inanıyorum. Tabii bölge halkının bizlere destek olması bölgeye olan yatırım iştahımızı artırmaktadır” diye konuştu.

Kurtul, bölgeye yatırımlarının devam edeceğini zaman içerisinde İSKUR Group olarak bölgede entegre bir tesis olmak istediklerini ve 2023 yılına kadar group olarak 6 bin kişi istihdam hedefine ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Sektör salgından sonra da görevini devam ettirecek

Kurtul “Tekstil sektörü Türkiye'de aslında geçmişten bugüne birçok kriz yaşasa da bu krizlerden güçlenerek çıkmayı başaran bir sektördür. Güçlü sanayisi, lojistik üstünlüğü ile hep ülkeye hizmetini daimi olarak sürdürecektir. Pandemi sonrası içinde aynı umut ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğimizden en ufak bir kuşkumuz bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorumlar (5)
fişekçi 13 ay önce
Karnının burada doydu yatırımlarınızı dışarı yapın. KİPAŞ gibi bu memleketten zengin olup artık yatırımlarını Maraş dışına yapan tüm firmalarda işsiz kalıp dışarı çalışmaya giden tüm Maraşlıların hakkı vardır. Artık Diyarbakır'a iş bulmaya gideriz.
Dondu guzel 13 ay önce
Birde afsin e yatirim yapsaniz bir cok issiz var
46 13 ay önce
Güzel umarım hayırlı olur
Amaaaan 13 ay önce
Devlet tesfigi oraya veriyor. Bolgemizde yeni organize olsaydi tesvik burda olurdu. Keyfinden diyarbakira kurmuyor.
maraşlı 8 ay önce
hayırlı olsun her yer memleket yeterki uretim olsun iş olsun
banner112
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:18
Güneş 05:05
Öğle 12:40
İkindi 16:32
Akşam 20:05
Yatsı 21:44