Kahramanmaraş'ta Kurtuluşun 100. yılında 100 projeye 100 milyon lira destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş'ta Milli Mücadele'nin 100. yılında, 100 milyon lira yatırım tutarı olan 100 projeyi hayata geçiriyor.

Kahramanmaraş'ta Kurtuluşun 100. yılında 100 projeye 100 milyon lira destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş'ta Milli Mücadele'nin 100. yılında, 100 milyon lira yatırım tutarı olan 100 projeyi hayata geçiriyor.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, TKDK'dan destek almaya hak kazanan yatırımcılara temsili çekler takdim edildi.

Burada konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş'ın Anadolu'ya örnek olduğunu ve çiftçilerinin çalışkanlığıyla da ön plana çıktığını söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun, Anadolu'nun dört bir tarafında, her türlü üretime katkı sağlayan, dokunan bir proje olduğunu ifade eden Özkan, bu programlar vasıtasıyla artık dünyanın talep ettiği tarımsal mal hizmeti üretmeye kavuşmuş olacaklarını belirtti.

TKDK Başkanı Muhammed Adak ise tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve bu sektörlerin desteklenmesi için çok ciddi adımlar attıklarını ifade etti.

Bu adımları atarken ulusal bütçeli hem Kırsal Kalkınma Yatırım Destek Programı hem de IPARD programıyla çok büyük yatırımların gerçekleştiğini kaydeden Adak, bu çalışmalarda 42 ilde sürdürülen IPARD programlarının başarıyla sürdürüldüğünü aktardı. 

IPARD 1'in yüzde 99'luk destek yararlandırılmasının ardından IPARD 2 programını devam ettirdiklerini ifade eden Adak, bu yıl içinde 140 milyon avroluk büyük projelere imza atacaklarını bildirdi. 

Başkan Adak, "Şimdiye kadar 1 milyar avro dağıttık. Bu aşamada da (IPARD 2) 1 milyar avroya yakın hibenin dağıtımını tamamlayacağız. 2023 yılına kadar bu hibeleri tamamlayacağız. IPARD 3 programıyla ilgili de görüşmelerimiz başladı." dedi. 

HABER FOTOĞRAFLARI

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de Kahramanmaraş çiftçisinin 2019 hibe ödemeleri bakımından Türkiye üçüncüsü olduğunu söyledi.

Kahramanmaraşlının, TKDK üzerinden 2011'den bu yana 341 proje desteği almayı başardığını ifade eden Güvenç, şöyle konuştu:

"Bunlar için Maraş çiftçisinin aldığı bedel 133,7 milyon liradır. 30 milyon lira da şu anda hak edeceklere ödeyeceğiz. 2019'da 26 tesis 50 milyon liralık yatırım almış. Toplam 180 kişi çalışıyor. Kahramanmaraş'ta birçok alternatif var. TKDK, güneş enerjisinden su ürünlerine, et işlemeden turizme kadar birçok konuda yatırımcımızı desteklemiştir."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün konuşmalarının ardından, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Alper Şakalar ve ekibi, kahramanlık türküleri seslendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 16:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
bg
bg - 1 hafta Önce

100 milyonun doğru yere gidip gitmediğinin tespiti için anlaşmalı bankalardaki batık krediler sorgulanmalıdır. Faturalar ile yapılan iş detaylı incelenmelidir. 300 bin liralık yatırım için 1 milyonluk fatura gösterip tamamını bedavaya getiren girişimciler var.

Aksakallı akif
Aksakallı akif - 1 hafta Önce

Devlet tarim urunu alim garantili cifcilik ve kooperatif sistemine geçmelidir,suriyelilerde tarim urunlerinin uretiminde istihdam edilerek is gucune zorunlu her aileden en az bir suriyeli katilmalidir bunun icinde tarim urunlerinin islenmesi icin devletin kuracagi tesisler gereklidir bu ayni zamanda enflasyonu kontrol altina almak icin kullanilacak es zamanli bir projedir devket gerektiginde tasin altina elini koyar uretir paketler iceriye dsgitir fazlasini ihrac eder

Maraş
Maraş - 1 hafta Önce

Umarım üretim artar istihdam artar bu şehrin parkla bahçeyle uğraşacak durumu yok esas olan işler yapılmalı üretim üretim üretim

Ede46
Ede46 - 1 hafta Önce

Bir an için aklima atıl durumda kalan yatırımlar geldi
Yandaş müteahhitler sevinsin .Ne diyelim her halükarda olan yine maraş halkınına olcak

VİZYON46
VİZYON46 - 1 hafta Önce

TARIM VE HAYVANCILIĞIN GELİŞEBİLMESİ İÇİN TÜM ÜRETİCİ BİRLİKLERİNİN LAĞVEDİLİP, PROFESYONEL ANLAMDA KOOPERATİFLEŞMEYE GEÇİLMESİ LAZIM.DOĞRUDAN TARIMSAL DESTEKLEMELERİN KALDIRILIP ÜRETİCİ KART MODELİNE GEÇİLMESİ LAZIM.TİGEM İŞLETMELERİNİN SİLBAŞTAN ELE ALINMASI VE BÖLGELERİN İKLİM YAPISINA UYGUN HAYVAN VE TOHUM TÜRLERİ ÜRETMEK LAZIM.HER İLÇEYE PROJELİ HAYVANCILIK BÖLGELERİ YAPILMASI VE MAHALLELERDEN HAYVANLARIN BURAYA AKTARILMASI LAZIM.BAŞKA YÖNTEMLERLE TARIM VE HAYVANCILIĞIN İSTENİLEN SEVİYEYE GELMESİ HAYALDEN ÖTEYE GEÇEMEYECEKTİR.

SIRADAKİ HABER