Kahramanmaraş'ta Tekstil sektörü nefes alacak!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) şehrin üretim ve ihracattaki rekabet gücünün artması için tüm gücüyle çalışmalarını sürdürüyor.

Kahramanmaraş'ta Tekstil sektörü nefes alacak!

Serdar Zabun, uzun çalışmalar sonucunda tekstil sektörü için stratejik öneme sahip olan polyester elyaflar ithalatındaki yüksek korunma önlemlerinin düşürülmesi ilebirlikte tekstil sektörünün nefes aldığını söyledi.Ekonomisi büyük ölçüde tekstil sektörüne dayalı Kahramanmaraş’ın polyester elyafına uygulanan korunma önlemleri nedeniyle yükselen maliyetlerle baş edemez hale gelmişti.Kentin üretim ve ticarette avantajlı konuma ulaşması adına Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın uzun süredir Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumlar nezdinde devam eden çalışmaları sonucunda, Türkiye’de üretimi sınırlı olan polyester elyaf ithalatına uygulanan ilave gümrük vergilerinin indirilmesiyle sektör daha düşük maliyetle elyaf temin edebilecek, bu da hem şehir hem de ülke ekonomisine ve istihdama olumlu yansıyacak. KMTSO Başkanı Serdar Zabun, uzun çalışmalar sonucunda tekstil sektörü için östratejik öneme sahip olan polyester elyaflar ithalatındaki yüksek korunma önlemlerinin düşürülmesi ile birlikte tekstil sektörünün nefes aldığını söyledi. Zabun, “Böylelikle Kahramanmaraş’ın üretim yapısı içerisinde ağırlıklı olarak yer alan pamuk ipliği ve pamuklu kumaş üreticileri global pazarlar açısından önemli birrekabet avantajı elde etti” dedi. Zabun, açıklamasında şunları kaydetti: “Tekstil sektörü her yıl 15 milyar dolar net döviz getirisi ile Türkiye’nin stratejik sektörlerinden birisi. Tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi olan  Kahramanmaraş ise 300’den fazla ihracatçı şirketi ile Avrupa ve diğer pazarlar bakımından iplik ve mensucatta güçlü bir Türk markası olarak anılıyor. Türkiye’nin bu sektörde dünya moda merkezlerine gönderdiği ürünlerin çok büyük bir kısmı  Kahramanmaraş’tan ihraç ediliyor. Bu yapı içerisinde son yıllarda kullanımı artan ve Türkiye’de üretimi sınırlı olan polyester elyaf ithalatında yüksek vergi ile oluşan ek maliyet, sektörün dinamik yapısını bozuyordu. Uzakdoğu’daki iplik üreticileri uygun fiyatlarla elyaf tedarik edebildikleri için yerli üreticilerin maliyetinin de altında fiyatlarda Türkiye’ye iplik ihraç ediyorlar. Kahramanmaraş’ın özellikle küresel
pazarlardaki rekabet gücünü artırması bizim için öncelikli çalışma alanıdır. Polyester elyaf ithalatındaki ilave gümrük vergisi ile oluşan baskının azaltılması tekstil üreticilerimizin nefes almasını sağladı. Diğer yanda ise polyester ipliklerle ilgili devam eden korunma önlemlerinin uzatılması için Ticaret Bakanlığınca soruşturma açılmıştır. Bu soruşturmaların da ülkemiz ve sektör lehine sonuçlanması adına takipçisi olacağız. Bu kararlar dolayısıyla milli ekonomiye destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Hükümetimize ve Ticaret Bakanımıza iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
drsn
drsn - 4 hafta Önce

tekstilin lideri k.maraş;
pamuğu amerikadan almassan amerikaya ,makinayı yedek aksamı avrupa dan almassan avrupaya mal satamadığın bir ticaret .avrupalı makinayı veriyor ömür boyu kredi ödeyen patroncuklar adeta ucuz kaliteli tekstil işcisine ameliye çavuşluğu yapan karton kalelerde oynayan patroncuklar.markası olmayan son ürünü olmayan bir kent.son ürünü yapsa bile avrupa lisansıyla yapıp ülkesine satan patroncuklar.yani vessalam hükümetin istihdam nedeniyle göz yumduğu karton kalelerinde patronluk yapan patroncuklar. maraşın tekstil devliği bu...

Kazim Koyuncu
Kazim Koyuncu - 1 ay Önce

Hani K.maras' ta tekstil superdi.Oldu mu ya simdi. Önceki soylediklerinizin tam tersini konusuyorsunuz.Boyle yanar donerlik olmaz.

SINIR KARTALI
SINIR KARTALI - 4 hafta Önce

bu maraşta işçi hakkı yiyerek anca siz nefes alırsınız öbür tarafı bilmem.

SIRADAKİ HABER

banner122