Kahramanmaraşlılar dikkat! Mobese sayıları yükseldi

Savunma Bakanlığının projesi ile hayata geçen ASELSAN tarafından şehirlere konulan MOBESELLER artık ceza kesecek. 88 noktada 640 kamera ile Kahramanmaraş’ta, MOBESELLER kural ihlali yapan sürücüleri affetmeyecek.

EKONOMİ 08.08.2019, 11:26
Kahramanmaraşlılar dikkat! Mobese sayıları yükseldi
banner257

İlk kez 2010 yılında Kahramanmaraş’ta kullanılmaya başlayan Mobesselirin sayaları arttı. 2010 yılında 30 noktada bulanan MOBESELLER, savunma bakanlığının yatırımı ile 88 noktaya çıktı. Plaka Tanıma sistemi (PTS) ile toplam 640 kamere 7 gün 24 saat şehri gözetliyor.

24 SAAT AÇIK TUTULUYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafik kazalarını önlemenin yanı sıra oluşan kazalarda can kaybının oluşmaması için önümüzdeki günlerde trafik denetimlerini artıracak yeni bir uygulma başlatıyor. Bu kapsamda radar araçlarındaki benzin kısıtlaması kaldırılırken, trafik kazalarına karşı MOBESE’lerde 24 saat açık tutulacak. Son yıllarda artan kameralarla trafik akışını takip altına alan emniyet güçleri, yeni bir uygulama başlatıyor. Uygulama kapsamında öncelikli olarak hız nedeniyle oluşan kazaların önlenmesi amaçlanıyor. Hız denetimleriyle birlikte ağırlık verilecek bir diğer denetleme ise emniyet kemeri kullanımı olacak. Kazalardaki can kaybını önemli ölçüde azaltan emniyet kemeri kullanımı ihmallerinde sürücülere MOBESE’den de ceza yazılabilecek. Uygulamayla birlikte ülke genelinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde radar araç sayısı iki katına çıkarılacak. Araçlar, 24 saat esasına göre sabit ve seyir halinde hız denetimi yapmayı sürdürecek. Sürücülerin daha dikkatli araç kullanmaları için karayollarına asılan seyyar radar levhaları da kaldırılacak.

YÜZDE 100 CEZA KESİLECEK

Yeni düzenlemeyle birlikte denetimlerin yüzde 50’si durdurularak, yüzde 50’si doğrudan plakaya ceza kesilerek yapılacak. 81 ilde kurulu olan Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarıyla trafik akışı gün boyunca takip edilecek. MOBESE kameraları üzerinden de sürücülere ceza uygulanabilecek. Emniyet kemeri takmayan ve ön koltuğa çocuk oturtan sürücülere ceza yazılarak adreslerine gönderilecek.

KAMYON VE OTOBÜSCÜLERE DE CEZA

Düzenlemeyle birlikte trafik akışını tehlikeye sokan kamyon ve otobüs şoförlerine yönelik oalrak önemli adımlar atılacak. Buna göre, söz konusu araçların Yol Kenarı Ortak Denetim İstasyonları'nda 24 saat denetim ve kontrolleri yapılacak. Uykusuz, alkollü veya ehliyetsiz olduğu belirlenen şoförler anında araçtan indirilerek yerine başka bir sürücünün geçmesi sağlanacak. Araçların hız limitlerini gösteren takograflar da uzman ekipler tarafından kontrol edilecek. Belirlenen hız limitinin üzerinde araç kullanan sürücülere ve araçlara yüksek oranda ceza kesilecek.

Yorumlar (17)
Alyanak osman 2 yıl önce
Haber resminde de gördüğümüz gibi ters şeride girmeye çalışan ekip arabasına, kırmızı ışıklarda gecen resmi ve sivil ekip arabalarına, kırmızı ışığı hic takmayan motosikletli ekiplere, sireni marifet sanan araçları da görecek mi bu mobeseler, yoksa onlar uzaydan geldikleri icin mobeseler kör mu oluyor bunların ihlalleri karsisinda
ALYANAK OSMAN 2 yıl önce
Kamu araçları değil, kanuna uymayan, kendisini kanunun üstünde gören herkese benim sözüm. sende mi yoksa kırmızı ışıkları takmayan, kafasına göre siren çalıp birşey varmış gibi yolu açmaya çalışanlardansın da zoruna gitti:))
Fatih 2 yıl önce
Alyanak ,kamu araçları neden seni bukadar rahatsız etti
KORKUSUZKURT 2 yıl önce
ÇOK HARİKA BİR ULAŞIMMIIZ VARYA KAVŞAKLARIMIZ ALT GEÇİTLERİMİZ HERŞEYİMİZ DÖRT DÖRTLÜK ONUN İÇİN VATANDAŞ KEYFİNDEN KURAL İHLALİ YAPIYOR YAZSINLAR MOBESEDEN ŞEHİRDE TRAFİK DİYE BİRŞEY KOYMADILAR TRAFİGE ÇIKMAYA KORKUYORUZ HAL KAVŞAĞI ,TREN GARI KÖPRÜSÜ,DOĞU KENT KAVŞAĞI ,KIBRIS MEYDANI V.S V,S GÖKTENMİ UÇALIM HERYERDE BERBAT BİR TRFİK VAR BİDE ÜZERİNE MOBESE CEZASIGÜZEL OLUR HAKEDİYORUZ ÇÜNKÜ KATIKSIZ OY VERDİKYA CEZALANDIRIN HEMEN....................
EDEM 2 yıl önce
eeeeeeeeee para gerek para bütçe sıfır sıfır ama akıllarısıra belli etmemeye çalışıyorlar
asılkahramanmaraşlı 2 yıl önce
para lazım tabi....
adem 2 yıl önce
Sadece kırmızı ışık ve emniyet kemerine değil şehir içinde aşırı hız yapanlara da ceza kesilsin. Bazı sürücüler yolları hız pisti zannediyor.
46 2 yıl önce
halk vergiler ve cezalarla terbiye edilmek istenmekte veya surilere finans kaynağı yaratılmakta...
vatandaş 2 yıl önce
Gece vakti sırf ışıkta beklememek için siren açan araçlara ceza kesilecek mi?
taşkın 2 yıl önce
He zaten Maraş’ın trafiği çok ferah çok rahat birde millete döşemeye çalışın cezayı. İnsanları refah içinde yaşatamayanlar işi cezalara döküyorlar vatandaşın cebindeki son kuruşu almak için ellerinden geleni yapıyorlar.. ben hiçbir trafik cezasının ve kuralının insanların canının ve malının düşünüldüğü için konulduğuna inanmıyorum. Para gelsinde nerden gelirse gelsin mantığı yedi bitirdi bizi düşün artık yakamızdan. Parasına para kattığınız zenginlerden alın biraz bırakın garibanın yakasını..
yavuz 2 yıl önce
hayat pahalılığı insanları sıkıyor üstüne birde trafik cezası araçları satıp toplu taşıma araçlarını kullanmak en mantıklısı
Osmaniyeli 2 yıl önce
Arabalarımız kımıldayamaz oldu trafik kilit. Park yeri yok evimin önünde. Üstüne bir de ceza yazın. Biz hakkettik bunları yazın amk.
rozturk.59 2 yıl önce
Cezalar Bir İşe Yaramaz. Eğitim Eğitim Eğitim...!!!???
Vatandas 2 yıl önce
Peki zeki Müren de bizi görecek mi.....
başkan 44 2 yıl önce
hiç bir kural tanımayan ağadayıların tır ve kamyonlarınada yazabilecekler mi
Hep Doğrusöyler 2 yıl önce
Siz önce arabaların yeşil ışıkla döndüğü yerde yayalara yeşil yanan kavşakları halledin.
Bertizlli 2 yıl önce
Bertizede gelecekmi dron
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı