Kahramanmaraş’ta otellere günlük kiralık daire darbesi

Kahramanmaraş’ta günlük kiralık dairelerin yarattığı haksız rekabet nedeniyle otellerin kapanmaya başladığını söyleyen Kahramanmaraş Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomiciler Derneği Başkanı Gökhan Büyükdereli, yaşanan sürecin kentin turizmine de zarar vereceğini öne sürdü.

Kahramanmaraş’ta otellere günlük kiralık daire darbesi

Kahramanmaraş’ta sayıları son yıllarda artan günlük kiralık dairelerin otelleri kapanmasına neden olduğunu ileri süren Kahramanmaraş Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomiciler Derneği Başkanı Gökhan Büyükdereli, “Kahramanmaraş’ta son zamanlarda açılan tüm oteller ya satılıyor, ya el değiştiriyor ya da kiraya veriliyor. Kentte 1+1 dairelerinin ön plana çıkarılmaya çalışıldığını görüyoruz” dedi.

Günlük kiralık dairelerin yasal ve vergisel açıdan otellerle haksız rekabet yaptığını savunan Gökhan Büyükdereli, “Bu duruma dayanamayan otel sahipleri oteli ya satıyorlar ya da kiraya veriyorlar. Bu gidişle gelen yabancı misafirler Kahramanmaraş’ta konaklayabileceği düzgün bir otel bulamayacağı için yakın illeri tercih etmeye başlayacak” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Alcazaar Otel, BLC Otel, Altıntürk Otel ve LA Ville Otel’in satıldığını Efes Otel şuan satılık olduğunu, Vav Otel’in ise kapandığını anlatan Gökhan Büyükdereli, “Yetkili kişiler ve kurumlar önlem almazsa Kahramanmaraş’ta otelcilik sektörü bitme tehlikesi ile karşı karşıya.” diye konuştu.

Otelcilik sektöründeki bu olumsuz tablonun 2023 yılında düzenlenecek EXPO’yu da etkileyeceğini savunan Gökhan Büyükdereli, “2023 de biz turistleri dört gözle beklerken bu turistler önceki yıllardaki gibi Kahramanmaraş’ta değil de, Gaziantep’te kalacaklar. Eskisi gibi günü birlik geliş gidişler devam edecek ve Kahramanmaraşlı esnaflar beklediği kazancı elde edemeyecek.”

Günübirlik dairelerin hijyen, güvenlik ve hizmet standartları açısından otellerle kıyaslanamayacağını söyleyen Gökhan Büyükdereli, sözlerine şöyle devam etti: “1+1 daireler hiçbir masraf yapmaksızın hijyenden ve hizmet yoksun bir şekilde devam etmekteler ve de hiçbir eleman çalıştırma mecburiyeti de ayrıca bulunmamakta. Fakat otelciler en az 4 kişi çalıştırmak zorundalar aksi takdirde ceza alma riski bile bulunmakta. Bizim yangın söndürme sisteminden tutun jeneratöre kadar masraf yapıyorken bunlar hiçbir masraf yapmadan direk çalışmaktalar.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Batuhan
Batuhan - 3 ay Önce

Günlük evlerle ne alakası var. Sarayda kalıyormuş gibi fahiş fiyatlar koyarsanız millette gider günlük evlerde kalır. Sizde ucuza verin sizde kalsınlar.

memo can
memo can - 3 ay Önce

otel değil saray sanki fiyatları yüksek tutup milleti bu zamana kadar kandırdılar şimdi bu hale gelmeleri gayet normal.uygun fiyat yapsınlar %500 değil %50 kar etsinler.

ibrahim maraşlı
ibrahim maraşlı - 3 ay Önce

şahsen Kahramanmaraş ta hiçbir apart daire kiralamadım henüz.fakat otel konaklamalarım oldu.KUSURA BAKMAYIN AMA ÜÇ KURUŞLUK ODALARINIZA SAHİL OTELİ FİYATLARI İSTEDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜRSEK İYİ BİLE AYAKTA KALDINIZ!!!!!!!!!!!!

Osman
Osman - 3 ay Önce

Kapanıyorsa kapansın ne olmuş yani günlük kiralık apart lar daha karlı??

vatandaş
vatandaş - 3 ay Önce

herkes para derdinde, ahlak gidiyor bu günlük evlerde zina yapılıyor, din elden gidiyor kimsenin umrunda değil.

ahmet
ahmet - 3 ay Önce

bir gecelik odaya 370 tl isteyen oteller kapanıyor mu ?

hartlp
hartlp - 3 ay Önce

maraşta otel motel işlemezzz

Nireas
Nireas - 3 ay Önce

gundelıgıne en ucuz 120 lira derseniz gelen turıstı yolunacak kaz gıbı gorup 5 lıralık mala 50 lıra dersenız neyse kıme konusuyoruz maraşın ınsanı yobaz heryerı kalkmıs yeterkı cebı bıraz para gorsun cok cahıl bir memleket ... he iyisi yokmu var ama odda bir elin parmagını gecmez

EDE
EDE - 3 ay Önce

OTEL KONSEPTİ YOK Kİ K.MARAŞTAKİ Bİ ÇOK OTELDE AMA FİYAT Bİ DÜNYA

Ömer kral
Ömer kral - 3 ay Önce

Iyi olmus cokcokcok sevindim ben senelerce marasda otel işi yaptim tabiri caizse garsondum . Ve marasliyim bunlarvarya oyle acimasiz insanlarki garibanin sirtina basip yukselen insanlar zengine ayri fakire ayri konusan insanlar anlatılacak cok söz varda simdi adimiz otel dusmani olur . Herkez yureginin ekmegini yerrrr..

Metin
Metin - 3 ay Önce

maraşta otelcilik kriz sebebi ile bitti çalışan otel lerde bu gün yağrın kapanır

pazarcıklı
pazarcıklı - 3 ay Önce

expo 2023 diye birşeymi kaldı adam yaptı akoa parkı al sana expo 2023

Durdu Kalakenger
Durdu Kalakenger - 3 ay Önce

Oteller kapanmıyor...
Sadece yuksek kârlarla el değişti..
Ornegin alcazar..

DELİ DUMRUL
DELİ DUMRUL - 3 ay Önce

Büyük bir kasabayı büyük şehir yaparsanız olacağı bu.


SIRADAKİ HABER