Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL!

Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programa göre, Suriyeli işçi çalıştırılan iş yerlerine 11 bin 400 TL'ye kadar teşvik verilecek. Bu proje ile Suriyelilerin sigortalı çalıştırılmasının önü açılacak. Kaynak Yeniçağ: Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL teşvik verilecek!

Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL!

İstanbul’da temmuz ağustos aylarında kaçak yabancı işçi çalıştırılan işyerlerine yönelik bilgilendirme ve uyarıların ardından, önümüzdeki günlerde denetimlere başlanacak.

Kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar uygulanacak. İstanbul’un da aralarında bulunduğu beş ilde Suriyeli işçilerin sigortalı çalıştırılmasına yönelik program yürütülüyor. Program kapsamında, 1 Suriyeli + 1 Türk işçiyi işe alan işverene, 11 bin 400 liraya kadar teşvik veriliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, programın ayrıntılarını yazdı

İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi, kaçak Suriyeli ve başka ülkelere mensup yabancı işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla tanınan süre 25 Ağustos’ta doldu. Sosyal güvenlik denetmenleri, temmuz ağustos aylarında rehberlik hizmeti kapsamında, kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar konusunda işyeri ziyaretleri yaparak işverenleri ve meslek örgütlerini uyardı. Bundan sonra yapılacak denetimlerde kaçak yabancı işçi çalıştırdığı tespit edilenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırmaya yönelik İstanbul’daki bu uygulama diğer illere de yaygınlaştırılacak.

Yapılacak denetimlerde, İstanbul’da kayıtlı olmadığı tespit edilen geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, kayıtlı bulundukları illere gönderilecek.

11 BİN 400 TL TEŞVİK

Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ile Türk işçilerin iyi koşullarda çalışmasını sağlamak, işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak ve sigortalı çalışabilmeleri için kayıtlı istihdama geçiş programı (KİGEP) yürütülüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi işbirliğiyle yürütülen program, şimdilik İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerini kapsıyor. Bu illerde istihdam edilecek her bir Suriyeli ve Türk işçi için, sosyal güvenlik prim bedeline karşılık aylık 950 TL teşvik sağlanacak. Teşvikten yararlanmak için Türk işçinin yeni istihdam edilmesi şartı aranmıyor, halen çalışmakta olan işçiler için de teşvik alınabilecek.

Program kapsamında sağlanan teşvik 6 ay devam edecek. Böylece 1 Suriyeli işçiyi sigortalı olarak işe alan işveren, 1 Türk işçi ile birlikte 6 ayda toplam 11 bin 400 TL teşvikten yararlanacak.

Ayrıca, Suriyeli işçiler için yapılacak 372 TL tutarındaki çalışma izni masrafları da karşılanacak.

1100 SURİYELİ+1100 TÜRK İŞÇİ

Program kapsamında İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya’da 1100 Suriyeli ve 1100 Türk işçi için teşvik sağlanacak. Ayrıca, 1600 Suriyeli işçinin çalışma izni ücretleri karşılanacak.

Teşvikten yararlanabilmek için istihdam edilen işçilerin kesintisiz çalıştırılması ve primlerinin ödenmesi gerekiyor.

SAYI ARTACAK

ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, kontenjanın yaklaşık yarısı için başvuru aldıklarını belirtirken, İstanbul’da yabancı kaçak işçilere yönelik denetimlerin artması nedeniyle burada ilginin daha fazla olduğunu vurguladı.

Özcan, ilk etapta 5 ilde toplam 2 bin 200 kişi ile başlattıkları programın etki analizini yapacaklarını, başarılı olması halinde başka illere de yaygınlaştırılarak, kişi sayısının artırılacağını belirtti. Özcan, ikinci aşamada artı 7 bin kişi için daha teşvik sağlanmasının söz konusu olduğunu, bunun için kaynaklarının bulunduğunu ifade etti. Özcan, programın mevcut beş ile ilave olarak Ankara, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir, Manisa ve Sakarya gibi talep alınan ve uygun görülen illere de yaygınlaştırılacağını vurguladı.

ILO Türkiye Ofisi olarak Suriyeliler için işyeri uyum programları düzenlediklerini belirten Özcan, Türk işçilerle eşleşme yaptıklarını, bu sayede işyeri kültürüne ve çalışma ortamına daha kolay uyum sağladıklarını kaydetti.

Kaynak YeniÇağ

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 17:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

Siz de oy vermeye devam edin..Maraş ın insanı top patlatsan uyanmaz..hepimizi yakacaksınız..

ayhan
ayhan @maraşlı - 3 ay Önce

yeni çağ işigücü yalan münafıklık sen bakanlığın sitesine girip araştırdınmı

AHMET
AHMET - 3 ay Önce

MİLLET GİTSİN DİYE UĞRAŞIYOR BAKANLIK KALSIN DİYE İLGİNÇ

Vatandaş
Vatandaş - 3 ay Önce

Türk işsizler iş bulduda Suriyeliler kaldı ... Politika çok yanlış Suriyelilerin bir an önce gitmesi lazım

meraklı
meraklı - 3 ay Önce

türkiyede işsizlik resmi rakamlara göre % 12 leri bulmuş bu ne şimdi? Ekonomiyi yönetenlerin göremediği şu ; millletin cebinde olması gereken para yok, tüketicinin cebinde para olacak ki üretilen malı gitsin alsın. Siz olması gereken parayı maliyetli yani faizli parayı milletin cebine koyarsanız çok geçmez bu sistem tıkanır. Birde üstüne başka ülkenin vatandaşlarını istihdam ediyoruz... garip bir ülke olduk vesselam

drsn
drsn - 3 ay Önce

sövmemek için ne yapayım bu habere.

Bora
Bora @drsn - 3 ay Önce

Kasma kendini arkadaşım, bırak içindekileri gitsin

ÜLKEMİN ÖNÜ KARANLIK
ÜLKEMİN ÖNÜ KARANLIK - 3 ay Önce

Verin bakalım teşvik te verin yardım da. Ülkemin önü sizin gibiler yüzünden hep karanlık. Allah belanızı versin

yavuzselim
yavuzselim - 3 ay Önce

ben sizin yerinizde olsam teşvik vereceğime fabrikayı kökünden Suriyelilere veririm daha iyi, daha da ileri gidiyorum memleketi verelim biz göçmen olalım daha iyi olur nasıl olsa bu vatan toprakları Suriyelilerin dedelerinin kanı ile alındı ya verelim gitsin. İnsan biraz Allah tan korkar kuldan utanır ya ne bu Suriyeliler her şey onlar için zaten adamlar güllük gülistanlık bedava yaşıyor biraz daha verinde iyice başımıza bela edin, ben iki tane evladıma iş bulamazken Suriyeli her yerde iş buluyor utanın utanın yazıklar olsun diyorum. Bu topraklarda her gün bir tane şehit veriliyor bakın bakalım kaç tanesi Suriyeli yazıklar olsun diyorum söyleyecek söz bulamıyorum

SARI
SARI - 3 ay Önce

yorumları görecegiz ne türtepkiler var suri ler ne diyecek sigortalı calışmaya bence cogunlugu kabuletmez boş beleşi seven millet devlet yardımı keserdiye kabul etmezler çükü bunlar ONURSUZ

Adsız
Adsız - 3 ay Önce

Bună yorum yaparım ama yayınlamıyorsun eyyy haber46

Cenk
Cenk - 3 ay Önce

Anlaşıldı...Bunların gitmeye, hükümetin de göndermeye niyeti yok. Benim merak ettiğim bu inadın altında ne var? Amaçları ne? Bir vatandaş olarak uyarmak benim görevim. Yarın çok geç olmadan bu soruna çözüm bulunmalı.

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 3 ay Önce

BU SURİYELİLER AKP ' NİN SONUNU GETİRECEK. DEMEDİ DEMEYİN.
BU HABER İNFİALE YOL AÇACAKTIR. AKP ' in İSTİHBARATI YOK MU?
AKP ' NİN BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAYBETMESİNİN EN BÜYÜK SEBEBİ SURİYELİLERDİR.
BU KONUDA GENEL MERKEZE HİÇ Mİ BİLGİ GİTMİYOR?

bozkurt
bozkurt - 3 ay Önce

Yeniçağsa yalan haber

Cebrail  caliskan
Cebrail caliskan - 3 ay Önce

Biz suriyelililer gitsin diyoruz siz daha da dibimize getiriyorsunuz ne yapmak istiyosunuz

Kazim Koyuncu
Kazim Koyuncu - 3 ay Önce

Sen bir defa kendi fakir fukara vatandasina bakmaktan acizsin elin arabini fellahini bu ulkeye doldurmaya ne hakkin var .Cok zengin arab devletleri bile bugune kadar hic sahip cikmadi.O zaman acalim sinir kapilarini sonuna kadar dunyada nekadar ac perisan var hepsini dolduralim.Nasil olsa biz hayir agiciyiz.Burda Halil İbrahim sofrasi var.

hartlp
hartlp - 3 ay Önce

ak partinin ruhuna el fatihaa...

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 3 ay Önce

O teşviği almam.Benim vatandaşım işsiz gezerken suriyeli çalıştırmam.

Mehmet gülnar
Mehmet gülnar - 3 ay Önce

Artık.bizim.işyerinde suriyeli yok türkleri çıkarırlar yerine suriyeli alırlar

MARAŞ
MARAŞ - 3 ay Önce

BENİM CESUR TÜRK MİLLETİMİN FİKRİ HİÇMİ DİKKATE ALINMIYOR SİZİN ĞİBİ İNSANLARA YAZIKLAR OLSSUN YAPILN YORUMLAR APAÇIK BELLİDİR TÜRK MİLLETİNİ .......EZDİRMEYİN

Çok şükür
Çok şükür - 3 ay Önce

Suriyelilere yapılacak 250-300 M2 evler için biz Türkler daha çok çalışmalıyız. Onlar bizim ensar kardeşimiz.
Türk misafirperver, yemez yedirir, içmez içirir.
Şimdi çay,sigara ve ekmeğe zam yapılsın,KDV ve ÖTV oranı artırılsın, benzine, doğalgaza, elektriğe yeniden zam yapılsın!

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 3 ay Önce

Kafaya bak.Kendi insanının işsizleri bitmişte sanki sen kalkmışsın elin vatan haini suriyelisini zorla bu bünyeye dahil etmeye çalışıyorsun.Sözde müslümanlık taslayan zihniyet hadis-i şerifi bile işine gelmediği için görmezden geliyor."Yardım etmeye bile önce kendi yakınlarından başlayacaksın." deniyor hadiste.Adamların suçu yok aslında.Allahın ayetlerini bile kendilerine uyarlamaya çalışan,ayetlerle,kuranı kerimle Bakara - Makara diye alay edenlerin ödüllendirildiği bir zihniyetten bahsediyoruz. Bir taraftan göndereceğiz diyorlar,diğer taraftan burada kalacaklarmış gibi muamele yapıyorsun.Klasik olarak günün durumuna göre şekil alan zihniyet.

Yıldız
Yıldız - 3 ay Önce

Biz ikinci haytta üçüncü sınıf olduk bizim ülkemizi bze yabancı olduk bunu bilin ki Türkiye cumhuriyeti vatan hainleri hepsi koskocaman mezar olacaktır . Bedeli ağır olacaktır

İşçi ahmet
İşçi ahmet - 3 ay Önce

Biz Türk işsiz işçiler ne yapsın ? Ağaç kökü mü yiyelim ? Adaletiniz batsın ...

Maraşlı123
Maraşlı123 - 3 ay Önce

Size ne diyelim ne söyleyelim ki.işsiziz mi diyelim hayat pahalılığı mı.ey tuzu kurular bir gün keser döner sap döner inşAllah

YASİN
YASİN - 3 ay Önce

KENDİ İNSANIMIZ İŞSİZKEN SURİYELİLER İÇİN İŞVERENE TEŞVİK VERMEK NE KADAR MANTIKLI BİR DAVRANIŞ DEĞİLMİ?

Cebrail
Cebrail - 3 ay Önce

Turkiyede yasamak sucmu biz suriyeli istemiyoruz sizler kendi halkinizi ayaklar altina aliyonuz ne var suriyelilerde bizim goremedimiz yakında zincire vurursunuz bizleri

Hatice
Hatice - 3 ay Önce

Allah belanızı versin ya . Suriyelileri besleyeceginize kendi milletinizi besleyin onlara olanak sağlayın çıkarın tepenize çıkarın adiller

kahramanmaraş'lı
kahramanmaraş'lı - 3 ay Önce

bizde mi suri vatandaşı olsak ne yapsak bilemedim.

Egeli
Egeli - 3 ay Önce

Siz teşvik verirseniz adam Türkleri çıkartıp onları alır kendi vatanimizda Yabacı durumdami kaldık

Avrupali
Avrupali - 3 ay Önce

Ha ha ha daha bunlar az bakanlik suriyelileri alsin diye patrona para veriyor kendi halki icin patrondan para kesiyor ne l’an bu dal kavukluk yeter artık bu halka yaptığınız Maraş uyan uyanda ne olduğuna değil ne olacağınıza bakın

Vatandaş
Vatandaş - 3 ay Önce

Sanırım turkiyenin tapusunuda verecekler
Olacağı bu insanlar evine ekmek goturemez hale geldi biz hala suriyeliler nasıl rahat eder onun derdindeyiz Allahtan korkun artık yeter
Bunlar eninde sonunda bizi mahvedecekler

murat yıldız
murat yıldız - 3 ay Önce

ne yapıyosunuz yollayın biz istemiyoruz bunları dalğamı geçiyosunuz milletle yeter artık

genç alperen
genç alperen - 3 ay Önce

ben askerden gelmişim 1 ayı geçmiş daha hiç bir fabrika almamış hem vasıfım var hem lise mezunuyum ben daha işbaşi yapmamşken elin suriyelisini alana teşvik ölemi koyun geldiler koyun gidecekler akkoyunlar

Abdullah Sönmez
Abdullah Sönmez - 3 ay Önce

Allah rızası için Facebook yada Instagram gibi sosyal medya platformlarına girip , Kahramanmaraş iş ilanları sayfalarını ziyaret ediniz. Bir çok hemşerimiz iş için yalvarıyor yakınıyor. Ben 3 aydır işsizim evliyim ve evimin ihtiyacını bile zor zekat karşılıyorum ama buna da şükür . Benim bahsetmek istediğim , Bu topraklar Suriyelilerin , biz multeciyiz . İnsanları işkur ile ise alıyorlar , fakat 6 ay boyunca resmen hayvan muamelesi yapiyorlar! Neden ? Çünkü 6 ay içerisinde işyerinden cikarsqn sana 2 yıl ceza veriyor ve hiç bir iş yerine giremiyorsun iş kur ile . Ama Suriyeliler öyle mi ? Her yere alıyorlar işverenin işine geliyor sigorta yok düşük maaş ... Suriyelinin canına minnet çalışmasa bile aylık devletten maaşını biliyor . Devletin artık gözünü açıp görmesi lazım bunları .

Yusuf
Yusuf - 3 ay Önce

Bir arkadaş suriyeli birini çalıştırdı diye 30 000tl.ceza yedi bu ne celiski

Emrah
Emrah - 2 ay Önce

Ver baba ver biz burada gocmeniz kendi ulkemizde adalet yok

محمد عمران
محمد عمران - 2 ay Önce

تحتاج عمل في هاتاي Hatay'da işe ihtiyacımız var

عبدالحميد
عبدالحميد - 2 ay Önce

الحسن

- 2 ay Önce

شي لا يصدق.

Muhammed ahmad
Muhammed ahmad - 2 ay Önce

izmir


SIRADAKİ HABER

banner122